Auttaako rokotus eli toimiiko se tälle uudelle?
Mitä ajattelette Koronan uudesta virusmuunnoksesta?
Anonyymi
16<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Rokote toivottavasti tehoaa muunnoksiin. Jod ei, niin on danottu, että on melko helppoa muuttaa rokotetta virusmuunnoksiin tehoavaksi. Tiefä sitten, mikä on totuus. Eka rokote otettu, ja kaikki hyvin.
Danottu, juuh...sori typot.
Ketä kiinnosta koronabullshit.
Ei tuo ole mielipide asia. Osalla rokotteista on jo tutkimustietoa, että toimivat britti- ja Afrikassa olevaan muutoksen ja toisilla taas ei ole vielä ainakaan julkista tietoa.
On aika todennäköistä, että vaikka rokote ei suojaisi kokonaan uusia muotoja vastaan, sillä on silti jotain vastetta ja osittaista immuniteettiä, ja siksi rokotetulla taudin vakavat muodot on harvinaisempia.
Kyllä ihmisten pitäisi olla valveutuneempia. Rokottaa nyt omat lapset tuollaisella tekeleellä, joka on vasta kehitetty. Oikea rokotetutkimustyö kestää vuosia, sekä virus muuntautuu koko ajan. Voi aiheuttaa mm hedelmättömyyttä. Mutta kun Suomen "kärkikaarti" sanoo, että ottakaa niin porukka ottaa. Lääkebisnes on kova bisnes.
Just näin!
Jokainen voi tehdä päätöksen olla ottamatta, ja valita mielummin koronan omien läheistensä riskeeraamisen taudille. Oma valinta, ei ole pakko ottaa eikä ole pakko uskoa edes tiedettä. Tahtoessaan saa vaikka seurata Trump ohjeita ja juoda käsidesiä välttääkseen taudin. 😂
Yleensä mitä korkeampi koulutus ja mitä lähempänä koulutus ja oma ala on lääketiedettä sitä useampi haluaa rokotteen ottaa. Mistäköhän tuo johtuu? Veikkaan, että sekä tiedosta että kyvystä itse arvioida lääketieteellisiä julkaisuja. Sitten taas omilla mielipiteillä perustelevissa osuus laskee huimasti.
EU:ssa ei ole rokotteita hyväksytty vajain tutkimuksin koekäyttöön (kuten esim. jenkit ja venäläiset ovat tehneet). Tutkimusdata vain kerätään ja arvioidaan normaalia nopeammin. Resursseilla ja halukkailla koehenkilöillä se onnistuu.
Koronahössötys tämä on. Pelottelua ja paisuttelua.
Tuo pelottelu ja rajoitukset on saanut jo paljon enemmän pahaa aikaiseksi, kuin itse tauti täällä meillä Suomessa. Täysin edesvastuutonta ja rikollista touhua tuo pelottelu. Ihmiset availevat klikkiuutisia ja sen johdosta tulee taas entistä hölmömpiä klikkiuutisia. Ja koko hallituksen rupusakki joutaisi vankilaan. Hysteeriset ja pelkäävät ihmiset on tämän päivän normaali.
Aika turha meidän rokotteiden tieteellisistä perusteista tietämättömien on arvioida rokotteen toimivuudesta muuntuneille viruskannoille. Ei oo oikein mielipidekysymys tämä.
No jos influenssarokote pitää rakentaa joka vuosi uudelleen, miksi koronarokote olisi jotenkin eri asia?
No tuo Etelä-Afrikan variantti ainakin näyttää vahvalta ehdokkaalta ensimmäiseksi rokotteen päihittäjäksi. Kilpajuoksuhan tämä on: virus vastaan ihminen.
Suomessa THLn mukaan todettu kuusi E-Afrikan virus muunnokseen sairastunutta
IS/Uusi tutkimus: rokote ei ehkä täysin tepsi.....21.1.
Ajattelen, että korona tulee edelleen vähentämään liikakansoitusta. Rokotteet eivät auta pitkään aikaan.
Sitä saa, mitä tilaa.
Oliko muuta kysyttävää?
P..askiainen. poistit kommenttini, ilman, että jäi jälkiä.
Ihmiskunta on hylännyt Jumalan ja olemme
menettäneet siunauksen.Jumalan pilkka
on Yleistä ja siihen kannustetaan.On karmeata katsella tv valehtelee ja oikeustoimi tekee rikosta Raamattua vastaan,
syyttäessään Raamatun tietäjää raamatun
tekstin noudattamisesta.Kyllä me olemme
ansainneet kiusaajan kiusaamista ,sitä
me olemme oikein pyytäneet.