Bernie Sanders lapasineen

kerää rahaa hyväntekeväisyyteen. Päivän iloinen uutinen.
https://yle.fi/uutiset/3-11759953
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Bernie Sanders on mielenkiintoinen hahmo USA:n politiikassa. Sandersin kirja "Mahdollisuuksien maa" kannattaa lukea. Se antaa karun kuvan mm. USA:n infrastruktuurin tasosta.

Kun yleensä sanotaan, että kokoomuslaisetkin olisivat USA:ssa demokraatteja koska kannattavat mm. ilmaista koulutusta ja muuta "sosialistista", niin Sanders on poliittisesti jossain Vasemmistoliiton ja demarien vasemman laidan välillä. Silti hänellä on aika vahva kannatus.

Äänestä
  • Kiitos kirjavinkistä.

    Äänestä

  • Niin, Yhdysvallat on vapaasti syntyneiden monikulttuurien tapaan lähinnä roistojen ja rikollisten magneetti, joka näkyy läpi yhteiskunnan lähes kaikessa, poliisin toimintaa myöten. Sandersin kaltaiset ihmiset ovat poikkeus säännöstä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niin, Yhdysvallat on vapaasti syntyneiden monikulttuurien tapaan lähinnä roistojen ja rikollisten magneetti, joka näkyy läpi yhteiskunnan lähes kaikessa, poliisin toimintaa myöten. Sandersin kaltaiset ihmiset ovat poikkeus säännöstä.

    USA on valtava maa ja myös sisäinen kirjo on suurta. Siellä on maailman parhaita yliopistoja, huippututkimusta ja tekniikkaa ja toisaalta siellä on taikauskoisia ääriuskonnolisia porukoita ja sekopäisiä salaliittoteoreetikkoja. Bruttokansantuotteella mitattuna USA on yksi rikkaimmista maista maailmassa ja samalla monilla mittareilla (vaikka vähävaraisten väestöryhmien lapsikuolleisuus) se on kehitysmaatasoa.

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    USA on valtava maa ja myös sisäinen kirjo on suurta. Siellä on maailman parhaita yliopistoja, huippututkimusta ja tekniikkaa ja toisaalta siellä on taikauskoisia ääriuskonnolisia porukoita ja sekopäisiä salaliittoteoreetikkoja. Bruttokansantuotteella mitattuna USA on yksi rikkaimmista maista maailmassa ja samalla monilla mittareilla (vaikka vähävaraisten väestöryhmien lapsikuolleisuus) se on kehitysmaatasoa.

    USA on myös maailman harvaanasutuimpia alueita ja ihmisten määrä suhteessa luonnonvaroihin, jotka vieläpä sijaitsevat erittäin helposti hyödynnettävillä alueilla, on ehkä paras maailmassa (ainakin Ruhrin jälkeen).

    Jos sellainen ei vedä puoleensa onnenonkijoita, puliveivareita ja suoranaisia rikollisia, niin mikä sitten?

    Äänestä

Humanitäärinen imperialisti joka siunasi Afganistanin pommittamisen.

Äänestä
  • Joko sinne afganistaniin piankin tulee se länsimäinen demokratia ja ennen näkemätön hyvinvointi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joko sinne afganistaniin piankin tulee se länsimäinen demokratia ja ennen näkemätön hyvinvointi?

    " Joko sinne afganistaniin piankin tulee se länsimäinen demokratia ja ennen näkemätön hyvinvointi? "

    Ei ole tullut edes Irakiin, joka "pelastettiin" pahalta Saddamilta (tähän asti liittolaiselta naapuri-arabiaita vastaan) heti 2001-9-11:n rahanpesutornien räjäytysten jälkeen ja vaikka Bagdadiin kiidätettin öisin kuljetuskoneilla setelikuorma, jota lähdettiin hajottamaan kuin sontakuormaa kottikärreillä ympäri pimeää suurkaupunkia.

    Näin "toimi" uusliberalistien pelastusarmeian elvytyspaketti. Eniten elpyivätt maasa ennen näkemättömät islamistit, joita vastaan taas sodittiin - taatusti olivat perillä, mitä koneista lähdettiin levittämään.. Eikä ollut "sivistyspuolueen" pelkäämää pykäläviidakkoa rahoituksen jakautumista hallinnoimassa, joten rahat tosiaan menivät oikeistoanarkistien palvomaan "pöhinään" (ks. myös trumpilaiset).

    Nyt kun e enää kaikesta pahasta ei voi enää syyttää Neuvostoliittoa, vaan on jo kokeumusta neoliberalismista (Irakista trumpilaisiin), olisi ehkä talospolitiikassa (Suomi, EU, ja - hello UK ) hiukan harrastettava yhteiskunnallista opiskelua, poliittista keskutelua ja varovaisuuttakin rahaa jaettaessa muille kuin henkilöasiakkaille.

    Kun showmiljardöööri Trupmp äänestettiin presidentiksi, kongressin republikaaneille näytti aukeavan taivas: Ei tarvinnut harkita päätöksiä, piti vain painaa kyllä - nappia, Trumpin twiiteille ja niille käskyille, joita Valkoisen talom henkilökunta ei ollut pannut roskiin (B. Woodward 2017) - sitten piti vain jäädä suu ammolllan odottamaan tähdeltä tipuvia kultahippuja. Ja tuloksena täälläkin: katastrofi.

    Demokrata ja peustuslaki valtion johdossa eivät takaa hyviä päätöksiä - vain edustuksellisen ja peustuslaillisen legitimiteetin. Hvyien päätöksien tekemiseksi tarvitaan runsaasti tieteellistä tietoa, esityötä ja laajaa kansalaiskeskustelua.

    Äänestä

Köyhää ja kurjaa on ameriikan unelma monelle hyväkkäälle?

Äänestä

Bernielle hyvää jatkoa lapasineen.

Äänestä

Se on päätynyt live cam:ssa capitolin pihaan istumaan lapasineen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kerää rahaa hyväntekeväisyyteen. Päivän iloinen uutinen.
https://yle.fi/uutiset/3-11759953

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu