Aikuinen ajokortin omaava ihminen hallitsee prosenttilaskun eli ymmärtää, että palkka on pienempi, jos hinta on pienempi. Lisäksi ihminen ymmärtäisi, ettei 10% provikalla voi ajaa yhtään kyytiä. Sen vuoksi halvalla ajavan kuskin täytyy olla humanoidi tai robotti.
Uber kuski ei voi olla ihminen
Anonyymi
3776
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Uber kuskille on tärkeintä että on päässy suomeen ja saa ajaa autoa. ei palkka ole tärkein vaan voi sanoa muille että olen uber kuski .kun kela muuten maksaa uberi kuskeille 1000e vuokran ja saan uberilta pimeenä.kaikki ei suomalaiset pärjää suomessa parenmin kun kantasuomalaiset.meidät on ohitettu jo suomalaiset jäi junasta.himmee on aina himmee en minä suomen valtioo ajatele kun mulla 8 lasta ja uber auto.
Uber ja kela on parasta suomessa.niin pärjään parenmin kun olisin ilman kela tukea. vuosaari kela maksaa mun 1200e vuokran ja saan uberilta 700e kk puhtaana käteen.
Uberille voi antaa ulkolaisen pankin tilinumeron, niin kelagold pysyy käytössä.
suomimies ei huomaa kun vedätän uberilla ja kelalla.minä se oon ihminen mutta miten ht kuski kun ei ymmärrä tehdä yhteistyötä. kelan kanssa sit suomimies hyvä jos 9 lasta . ja ajaa uberilla. niin melkein 4000e netto tukien kanssa . suomi poika ei ihminen kun ei osaa lypsää.
mulle+riittää+10%+kun+saan+kelalta+45+%.
mulle+se+on+sama+pistä+ne+%+saan+kun+yhteensä+ne+tekee+noin+55%+ja+suomipoika+saa+32+%+kovanen+maksaa+.+minä+uber+harastus+ja+kela+päätoimi.pitää+sen+uberinkin+pärjätä+kun+pomo+saa+45+miljonaa+dollaria+palkkaaa+vuodessa+mitä+lähitaksi+pomo+saa+ehkä+vain+100000e+vuosi+jaa+mun+pomo+45+miljoonaa+dollaria+isopomo+mukanpi+olla+10%+töissä+kela+45+%+antaa+mulle.+suomi+ottaa+velkaa+että+minä+saa+kela+45%+.
Tämä taas kuvaa hyvin tolpalla viihtyvän junttikuskin ajattelua. Mutta niinhän se on että apinat viihtyvät tolpilla..
Pummit ovat usein rikollisia.
Kuten useasti on todettu, niin halpa hinta tarkoittaa, että joku jää aina ilman. Verot ja työeläkemaksut perinnässä.
https://www.protestilista.com/?yritys=Uber Finland&kaupunki=
Hieno välitysyhtiö, polkee hintoja ja kusettaa koko kansaa jättämällä kaiken pystyyn.
Eihän sen hintojen polkemisen pitäisi vaikuttaa teihin koska Uberiä käyttää vain pummit. Toisekseen katso noita päivämääriä. Ne on maksettu jo kaikki pois.
Uberin rahat kulkee Hollannin kautta, joten siinä voi olla pientä viivettä. Ja se aggressiivinen verosuunnittelu on ihan täysin laillista. Protestilista.com näyttää vanhentuneetkin protestit joten sen käyttäminen lähteenä on ihan naurettavaa.
Jos protestin velkaa ei olisi maksettu niin siitä olisi olemassa velkomustuomio. Jos laitat sanan Taksi hakusanaksi protestilistan hakuun niin sieltä näet useita velkomustuomioita ja esimerkkejä yrityksistä jotka jättää maksut pystyyn.
Lässyn lää.....
Rehellinen yritys ei ole koskaan protestilistalla.
Ei tarvitse keksiä tarinoita, jos hoitaa asiat niin kuin kuuluu.
Siellä näyttää olevan todella paljon takseja. Mutta kuten sanoit, rehelliset yritykset eivät ole protestilistalla.
juu, taksiyrittäjäty ovat yleisesti verorikollisia, tämähän on tiedetty jo vuosikaudet.
Hienoa+matematiikkaa.+Kyllä,+palkka+tosiaan+on+pienempi+jos+kulurakenne+ja+kyytimäärä+on+identtinen.+Muussa+tapauksessa+se+onkin+mahdoton+sanoa.
Pääkaupunkiseudulla+perinteisten+taksien+hinnat+ovat+nousseet+vapautuksen+jälkeen+joten+kuskien+palkat+ovat+sinun+logiikalla+nousseet+myös?+Kaikkihan+sen+tosin+tietää,+että+palkat+ovat+laskeneet,+joten+miten+sinun+hieno+prosenttilasku+selittää+sen?+Selitys+löytyy+ihan+markkinataloudesta+eikä+sun+ala-aste+tason+prosenttilaskusta.+
Jos+ihminen+ei+pysty+ajamaan+10%+provikalla+yhtään+kyytiä+niin+mihin+kategoriaan+laitat+Taksi+Helsingin+autoilijat+jotka+osallistuivat+yli+20%+alennuksella+kelan+kilpailutukseen?+Onko+ne+apinoita+sitten?+Kiitos+Bernerille+että+vapautti+taksialan+ja+antoi+meille+asiakkaille+muita+vaihtoehtoja.
Olipa sekavaa paskaa taas.
Muslimi oottaa sua takseissa.
Vaanii, kyttää.
Ja yllättää
vain+uber+ja+kelaatuki+kuski+mies+pärjää+ei+kela+ajoja+menevälle+kuskit+pärjää+vaan+ne+kun+kela+maksaa+mun+1200e+vuokran++minä+tuki+kela+ja+uber+kuski+700e+kk+kela+tuki+yhteensä+4000ekk.+minä+ei+holmo+uber+10+%+vaan+yhteistyö+tuki+kela+ja+uber+10%+=+55+%
suomi+huono+valkoihoselle+tumma+ihoselle+suomi+hyvä.saan+sen+4000e+netto.kun+berner+vapautti+ja+sano+että+ala+moniala+yrittäjäksi+niin+minä+aloin+tukiyritäjäksi+kela+ja+uber+kuski+niin+tunnen+olevani+just+semmonen+mihin+berner+halusi+taksi+alan+menevän.tuki+45%+ja+työ+10+%+=+55+%+ja+berner+iloinen+ja+minä.
Keskustelussa on hauskaa se, että yksi ja sama tyyppi esiintyy useampana persoonana.
Jaa..minusta siinä ei ole mitään hauskaa. Se on ainoastaan surullista.
miksi sinä suruline kun minä kirjoittaa kerro pulma.ahdistus pois purkaa sisintä.
sinä ei taida saada kela avustusta minä ymmärtää.anna kela maksa sinun vuokra ja aja sinäkin uberia.niin suru lähtee pois.
lumo+nosti+nyt+vuokra+1280e++pitää+saada+kelalta+lisää.vähän+hiljasta+nyt+oluna+uberi+kyyti+minä+ei+ymmärrä+kun+vuosaari+merenranta+mulla+105+neliö+ja+nyt+kela+maksa+vain+1100e+minä+180e+.+huono+tulo+nyt+uberi.mistä+minä+saada+180e+tulo+vuokraan+.kun+eivät+nosta+palkka+12%+vaan+pomo+sano+sinä+ei+hyvä+sinä+palkka+10%+minun+pitää+soittaa+kela+nosta+nyt+48+%+ku+aikanenpi+puuttuva+oli+45+%+minä+tahto+nut+=+58+%
Onpas taksikuskit harvinaisen idioottia väkeä.
olet ko sinä pussikuski
minä+lähte+uber+ajo+joka+arki+päivä+klo+9,00-aja+klo+18,00+saan+10%+se+riittä+minu+kun+kela+tuki+puuttuva+45%+ja+kovasen+ajomies+vaan+32+%+minä+voitta+kun+kelan+kanssa+sopimus+että+antaa+mulle+kun+ei+tiena+pelkka+ajo.minä+voitta+kovasen+kuski+23%+kun+olen+bernerin+suosikki+moniala+yrittäjä.+tuloja+tulee+mosesta+pieni+puro+mut+kela+antaa+noin+2800e+netto+ja+loppu+kuski+palkka+700e+kk+%+vähän+huono.miksi+tehdä+pelkä+taksi+työ+ottaa+kelatuki+mukaan+.se+on+helpo+asia+kun+minä+tummaihonen+ja+joviaali+persana.+mulla+kelassa+on+keverin+sisko+oluna+töissä+mut+lopetti+työ.
minun vapaa päivä tänän minä opettaa kirjoittaa suomi
ei sa sano minä mukama pöljä minä muttaa 2vuotta sitten suomi.minä haluu ajomestari tulis
Hei Bingo bango bongo, aina rakas ompi Kelacombo
Täällä viihdyn mä vaan,
Muiden riemun tähden täältä lähde
En mä pois koskaan milloinkaan
Ei tarvii ostaa paitaa sukkaa, kenkää kela maksaa varma se on,
Hei Bingo Kela bango sossu bongo mä tänne jään...
sinä olla mukava mies.tai nainenminä viihty hyvin suomi. minä ei lähte pois jos ei kela mene konkursi.
sano mitä sinä tee työ
minä parenpi olla uber kuski kun menevä kuski minä saa parenpi kelantuki kun aja uber.saa tuki 600e parenpi kun jos aja meneväle tuki tippu 600e kk .kaveri sano kun aja menevä taksi ja minä vertas hänen kansa hän sa tuki kelarahaa 600e pienepi kk summa minä suositella mielunpi aja uber ku menevätaksi. tuomo saa vähän likaa ja se on minun kelarapois asumistuki menevätaksi 1050e uber taksi asumistuki 1100e.
minä ku asu kotimaa niin asuminen 0e minä haluu suomi sama oma osuus max 180e ja yli 100 neliö asunto suomi monaco paraspaikka asuu ilmaseksi ja ajaa ubertaksi.
kaveri sano että pääsis menevä lapiin ajamaan missä poro.palkka isonpi mutta asumistuki pieni .minä asu mielunpi suomi monago ja saa asumistuki tosi suuri ja ajaa pieni palkka ubertaksi.siellä missä poro vuokra halpa mutta tuki pieni.mina anteeksi kela maksa isoasumistuki kun asuu täällä missä poro ei asu. lappiin ajamaan menevän kelakyytiä isopalkka mutta pienituki.minä aluu olla iso maailman isoin uber rändi.äiti tietää mikä uber on mutta ei tietä missä helsinki on.äiti sanoo kotona poika ubermies .pohjoissuomi eu alue.
Äiti+oli+sanonu+että+pikkuveli+sai+4+vaimon+kun+hän+sano+että+isoveli+on+uber+työssä.+niin+sai+sen+sanomisen+jälken+jo+yhteensä+4vaimoa+kaukana+täältä+suomi+maasta.+tyttö+luuli+ettäisoveli+rikas+kun+ubertyö.veljellä+muuten+siellä+hyvin+4+vaimoa+mulla+täällä+monago+vain+1+isonainen+hoitaa+8+lasta+ja+minä+pääse+kotoa+pois+aja+ubertaksi.10%+sinä+aloitaja+turha+moitti+uberkuski+.sinä+ei+kävely+minun+monolla.