Persukkautopia olisi kuin kirjan 1984 yhteiskunta

Georg Orwellin kirjassa yhteiskunnan tärkeimmät työkalut olisivat neljä ministeriötä:
Totuusministeriö. Sen tärkein tehtävä on objektiivisen todellisuuden kieltäminen. Totuusministeriössä mm. korjataan historiaa vastaamaan nykyhetkeä.
Rauhanministeriö . Se huolehtii siitä että sota jatkuu.
Rakkausministeriö. Sen tärkein tarkoitus on selvittää kansalaisten salaisimmatkin ajatukset.
Yltäkylläisyysministeriö. Se tuottaa satumaisia tilastoja. Todellisuudessa kaikesta on pulaa, ja kansan käytössä olevat annokset pienenevät pienenemistään.

Persukka-utopia kiteytettynä?

4

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Valitettavasti tuntuu liian tutulta, kun seuraa noiden pölöpäiden persujen möläytksiä.

      • Anonyymi

        Oletteko muuten huomanneet, että monet oikeistokonservatiivit ja äärioikeistolaiset foliohatut tuppaavat mainitsemaan Orwellin ja 1984-teeman kritisoidessaan maailman tilannetta nyt? Varmaankin, koska se on hyvin yleistä, että he nämä asiat mainitsevat. Mutta mahtavatkohan he tietää, että Eric Arthur Bell aka "George Orwell" oli VASEMMISTOLAINEN ANTIFASISTI?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletteko muuten huomanneet, että monet oikeistokonservatiivit ja äärioikeistolaiset foliohatut tuppaavat mainitsemaan Orwellin ja 1984-teeman kritisoidessaan maailman tilannetta nyt? Varmaankin, koska se on hyvin yleistä, että he nämä asiat mainitsevat. Mutta mahtavatkohan he tietää, että Eric Arthur Bell aka "George Orwell" oli VASEMMISTOLAINEN ANTIFASISTI?

        Korjaus: Eric Arthur Blair


      • Anonyymi kirjoitti:

        Korjaus: Eric Arthur Blair

        Persukkani: Orwell tosiaan soti Espanjan sisällissodassa vasemmistolaisten tasavaltalaisten joukoissa. Hän joutui kuitenkin Espanjan kommunistipuolueen stalinistisen vainon kohteeksi ja haavoittui ”puhdistuksessa poliittisesti harhaoppisia” vastaan. Orwell pelastui täpärästi kommunistien kynsistä ja onnistui palaamaan Englantiin. Espanjan sisällissodan kokemukset sekä toisen maailmansodan jälkeen alkanut kylmä sota saivat Orwellin vakuuttuneeksi kommunismin tuhoisuudesta myös vasemmistolaisuudelle. Tämä teki hänestä palavamielisen neuvostokommunismin vastustajan.
        Goebbels taas oli pesun kestävä natsi. Kumman elämänfilosofia on lähempänä persukkasydäntä??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1631
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1061
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      964
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      922
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      916
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      810
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      268
      795
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      765
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      732
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      731
    Aihe