Georg Orwellin kirjassa yhteiskunnan tärkeimmät työkalut olisivat neljä ministeriötä:
Totuusministeriö. Sen tärkein tehtävä on objektiivisen todellisuuden kieltäminen. Totuusministeriössä mm. korjataan historiaa vastaamaan nykyhetkeä.
Rauhanministeriö . Se huolehtii siitä että sota jatkuu.
Rakkausministeriö. Sen tärkein tarkoitus on selvittää kansalaisten salaisimmatkin ajatukset.
Yltäkylläisyysministeriö. Se tuottaa satumaisia tilastoja. Todellisuudessa kaikesta on pulaa, ja kansan käytössä olevat annokset pienenevät pienenemistään.
Persukka-utopia kiteytettynä?
Persukkautopia olisi kuin kirjan 1984 yhteiskunta
4
170
Vastaukset
- Anonyymi
Valitettavasti tuntuu liian tutulta, kun seuraa noiden pölöpäiden persujen möläytksiä.
- Anonyymi
Oletteko muuten huomanneet, että monet oikeistokonservatiivit ja äärioikeistolaiset foliohatut tuppaavat mainitsemaan Orwellin ja 1984-teeman kritisoidessaan maailman tilannetta nyt? Varmaankin, koska se on hyvin yleistä, että he nämä asiat mainitsevat. Mutta mahtavatkohan he tietää, että Eric Arthur Bell aka "George Orwell" oli VASEMMISTOLAINEN ANTIFASISTI?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletteko muuten huomanneet, että monet oikeistokonservatiivit ja äärioikeistolaiset foliohatut tuppaavat mainitsemaan Orwellin ja 1984-teeman kritisoidessaan maailman tilannetta nyt? Varmaankin, koska se on hyvin yleistä, että he nämä asiat mainitsevat. Mutta mahtavatkohan he tietää, että Eric Arthur Bell aka "George Orwell" oli VASEMMISTOLAINEN ANTIFASISTI?
Korjaus: Eric Arthur Blair
Anonyymi kirjoitti:
Korjaus: Eric Arthur Blair
Persukkani: Orwell tosiaan soti Espanjan sisällissodassa vasemmistolaisten tasavaltalaisten joukoissa. Hän joutui kuitenkin Espanjan kommunistipuolueen stalinistisen vainon kohteeksi ja haavoittui ”puhdistuksessa poliittisesti harhaoppisia” vastaan. Orwell pelastui täpärästi kommunistien kynsistä ja onnistui palaamaan Englantiin. Espanjan sisällissodan kokemukset sekä toisen maailmansodan jälkeen alkanut kylmä sota saivat Orwellin vakuuttuneeksi kommunismin tuhoisuudesta myös vasemmistolaisuudelle. Tämä teki hänestä palavamielisen neuvostokommunismin vastustajan.
Goebbels taas oli pesun kestävä natsi. Kumman elämänfilosofia on lähempänä persukkasydäntä??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie766775Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346503Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806292Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644092Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62399Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant462138Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1381501- 141462
- 1961212