Hyvä ruoka. parempi mieli

😷 👓 👜 Tein kukkakaaligratiinia lounaaksi. Valmiiksi pakatussa kukkakaalissa oli mukana vihreät suojuslehdet. Pilkoin ne wokkiin, kun ne ovat hyviä kypsänä ja raakana salaatissa. Joskus maistoin niitä, kun joku telkkarikokki opasti niiden käyttämisen. Monta kertaa on tehnyt mieli kysyä saako niitä ottaa ilmaiseksi siitä laatikosta mihin ihmiset niitä nuukuuksissaan tiputtavat ennen tuotteen puntarointia!

Siinä sen näkee taas, että toisen roska voi olla toisen aarre. Tämä pätee ihmissuhteissakin. Jos yhden kanssa ei yhteiselo ole sujunut, niin se ei tarkoita etteikö voisi löytää jonkun toisen joka on itselleen sopivampi. Yksinkertaisempaa ja kaiki puolin kivampaa olisi, jos tuo löydetty ei ole varattu 🤔

12

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, hyvä niksi, ne vihreät osat voi hyvinkin olla kaikkein terveellisimmätki siinä kukkakaalissa. Ja voihan sen toisenki ottaa kokonaisuutena, nähdä hyvää niissä nurjemmissaki puolissa.

      • Ihmiset ovat todella omia persoonallisuuksiaan ja hyvässä tiimityössä sopeudutaan!


    • Anonyymi

      Taian mennä hesipullalle.

    • Anonyymi

      Tekaisin pirtinuunissa makaronilaatikkoa naudanpaistilihalla. Eilen valurautapannussa pottulaatikkoa hirvenlihalla. On se ruoka valurautapannussa tehtynä tosi hyvää. Taitaa ruokavalioni olla liian lihapainotteista. Täytynee huomenna siirtyä kalaruokiin. Tämmöistä täällä korvessa kinosten keskellä.

      • Kuulostaa hyvältä tuo sinun ruokalistasi. Ite olen alkanut piilottamaan juureksia kaikkiin ruokiin, että tulee syötyä kasviksia. Makaronilaatikkoonkin voi hyvin laittaa pussin pakastevihanneksia sekaan, eikä vielä maistu pahalta. Nyt mulla kiehuu juuresmuhennos, jossa on perunaa, porkkanaa ja lanttua. Hyvällä mielikuvituksella voi kuvitella melkein yhtä hyväksi kuin pottumuussin. Varsinkin jos laittaa voisilmän lautaselle!


    • Anonyymi

      Mä kävin pilkillä ja tein kalakeiton

      • Älä putoa heikkoihin jäihin! Tuoreesta kalasta tehty keitto onkin hyvää! Täällä saa vaan vedessä lionneita mauttomia kaloja!


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Älä putoa heikkoihin jäihin! Tuoreesta kalasta tehty keitto onkin hyvää! Täällä saa vaan vedessä lionneita mauttomia kaloja!

        Keitto on jo valmis.
        0.5 kg kuhasta.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Älä putoa heikkoihin jäihin! Tuoreesta kalasta tehty keitto onkin hyvää! Täällä saa vaan vedessä lionneita mauttomia kaloja!

        Eihän kaloja saa pestä, vaan vähän virutella. Mieluummin vain pyyhkästä paperilla ettei maku katoa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eihän kaloja saa pestä, vaan vähän virutella. Mieluummin vain pyyhkästä paperilla ettei maku katoa.

        Se on totta. Olen ihmetellyt että mitä silakoille on tapahtunut, kun silakkafileet eivät enää maistu oikein miltään. Kuulin sitten, että ne huuhtaistaan painepesurilla ennen myyntiin laittoa. Säilyvyys siitä paranee, kun nehän voivat olla viikonkin vanhoja, jos saalistuspäivän tarkistaa. Maku on kuitenkin hävinnyt. Eivät maistu oikein miltään.


    • Anonyymi

      Tätä uudenlaista yhteyttä arjen kesken on vaikea käsittää.
      -Tämä on mainos-

      • Minä en oikein ymmärtänyt tätä kommenttia. Jos tällä tarkoitetaan, että aloitus mainostaa kukkakaaleja, niin on täällä hölmömpiäkin asioita mainostettu, eikä niitä ole kukaan paheksunut. Saati sitten että kirjoitukset olisi poistettu kun niistä on ilmoitettu ylläpidolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      85
      3577
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      81
      3240
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3072
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2730
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2232
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      65
      1812
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      27
      1769
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1735
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1699
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1658
    Aihe