Sm-sarjat pyörimään!

Anonyymi

Nyt on aika tehdä päätöksiä tulessa makaamisen sijaan. Epidemia kestää joka tapauksessa loppuvuoteen asti. Siihen asti pitää pärjäillä muuten kuin sarjoja tauottamalla. Syksyn tyylillä, tarvittaessa karanteenien keinolla, kuten tartunnat ja ryväkset ehkäistiin silloinkin.
Nuorten ei tarvi enää uhrautua suojellakseen meitä vanhempia kääkkiä.

23

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näyttäähän nuo pyörivän,

      • Anonyymi

        Aika harvalla pyörii


    • Anonyymi

      sano toi vihervassareille.

    • Anonyymi

      Korona on maksanut Suomen valtiolle jo lähes 50 Mrd euroa ja loppua ei näy.
      Tässä on kyse Suomen kansalaisten terveydestä, piste.
      Junnusarjojen pyöriminen tai pyörimättä jääminen on aivan toissijainen juttu.
      Kuka Teistä tahi poliitikoista ottaa vastuun lasten terveydestä?
      Jos arkadian mäellä järkeä riittää, kaikki urheilusarjat pitää panna naftaliiniin
      kunnes kaikki halukkaat on rokotettu.

      • Anonyymi

        Toissijaista tottakai. Mutta se ei ole riittävä peruste aina vaan kieltää ja sulkea toimintaa. Nyt on jo tietoa, että jääkiekosta on tullut tartuntoja, mutta sangen vähän ja muutama rypäskin on pystytty rajaamaan. Siinä on riittävä peruste aukaista sm-sarjat, ja katsoa miten menee. A-sm ja naisten sm pyörinyt koko ajan: joitain tartuntoja, mutta tilanne hallinnassa.
        Nyt jotenkin odotellaan, että tartunnat vähenee, ja voidaan sitten avata sarjoja. Näin ei tule tapahtumaan ennen kesää, joten nyt kannattaisi vain kokeilla, ja jos menee huonosti, niin perutaan sitten kausi ja keskitytään seuraavaan.
        Päättäjät tuskin tarvitsee kantaa huolta niinkään lasten ja nuorten terveydestä, vaan vanhusten ja meidän keski-ikäisten, jotka olemme voineet käydä koko syksyn pubeissa ja spinningeissä. Lapsillehan itse tauti on isolla prosentilla vaaraton. Uusimaan kaupunkien päättäjät tilanteen jo tajusivat: toivottavasti harrasteiden avaus menee hyvin tai ainakin kohtuullisesti.


      • Anonyymi

        tässä on kyse demareiden äänestäjistä ja demareista.
        näytä mulle yksikin 5-20v joka olis kuollut koronaan joka harrastaa lätkää


      • Anonyymi

        Turun ja Tampereen tilastot näyttävät selvästi, että nuorten harrastukset ovat toissijaisia koronan ehkäisyssä. Sarjatkin auki vaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turun ja Tampereen tilastot näyttävät selvästi, että nuorten harrastukset ovat toissijaisia koronan ehkäisyssä. Sarjatkin auki vaan.

        U20-sm, naisten sm, liiga päällä koko ajan: Ei vaikutusta epidemiaan. Aika herätä, tana.


    • Anonyymi

      Maataan, maataan...

    • Anonyymi

      Pitääkö paikkaansa, että etelän jengit jo ensviikolla mukana?

      • Anonyymi

        Tuskin.


    • Anonyymi

      Voi pitkä v!

    • Anonyymi

      Alueellinen vaihtelu rajoituksissa aikamoista. Kuopiossa ja Jyskässä pelataan, vaan ei esim. Tampereella, jossa hyväkun tilanne. Laskettelukeskukset samaan aikaan pullistelee. Kyllä vedetään junnukiekkoa kölin alta ja huolella.
      Ymmärrän hyvin päättäjien taakan, mutta kokonaisarvio, suhteellisuudentaju puuttuu. Salen ehdottama koronanyrkki olisi pitänyt perustaa. Nyt paikalliset avi:t sooloilee ja helpompi rajoittaa kaikkea kuin sallia mitään.

    • Anonyymi

      montako tartatuntaa on tullut kiekko pelissä???
      sanna marin voisi erota.
      joku kokenenpi ja vähemmän fundamentalisti johtoon.

    • Anonyymi

      HiFK ja jokerit ulkona playoff-peleistä. Eivät pääse lohkoissaan pelaamaan yhtään peliä, joten pistekeskiarvo 0,00 ja kesäloma alkaa per heti!

      • Anonyymi

        Taitaa alkaa muillakin. Kunhan nyt antaisivat edelleen harjoitella, koska tartuntoja ei ilmeisestikään ole juurikaan tullut harkoista.


      • Anonyymi

        Eipä näin, koska syksyn sarjoista sai pisteet mukaan


    • Anonyymi

      Nyt rajoitukset täysillä päälle. Pelataan sitten kun korona on kurissa. Terveys edellä pitää mennä.

      • Anonyymi

        Juu kyllä espoolaisten nuorten kannattaa nyt heti lopettaa harrastaminen, kun ehtivät aiheuttaa helmikuussa jo 0 tartuntaa.


    • Anonyymi

      Taitaa olla maakuntien avi:oissa enemmän malttia ja maalaisjärkeä kuin esim. Hämeessä. Pelitkin pyörii, eikä liene tartuntoja ollut. Ilmaantuvuus esim eteläsavossa reipas.

    • Anonyymi

      Sitä jää pojat sitten 3 viikon tauolle: yhtään tartuntaa ei joukkueessa koko epidemian aikana eikä seurassakaan kuin muutama hassu tapaus.
      Siinä on kiitos pojille ja valmennukselle hyvin hoidetusta hygieniasta ja muusta toiminnasta. Edelleenkään ei edes pk-seudulla juurikaan tartuntoja muorten harrastamisesta.
      Pakko kysyä: mitä vittua?!

      • Anonyymi

        No niinpä! Suljetaan ne joissa ei tartuntoja ja toimitaan niin vastuullisesti, mutta annetaan toki raksamiesten juosta lahden molemmin puolin....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No niinpä! Suljetaan ne joissa ei tartuntoja ja toimitaan niin vastuullisesti, mutta annetaan toki raksamiesten juosta lahden molemmin puolin....

        Äänestäkää vaaleissa jotain muuta kuin nykyhallituksessa olevia puolueita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      44
      3126
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1917
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1900
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      78
      1680
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1502
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1388
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1322
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1147
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      110
      1123
    Aihe