Ei ihme että verot ovat tapissa, korruptio

Julkisia hankintoja ei kilpailuteta, kuten kuuluisi, vaan verovaroja tuhlataan omaksi ja lähipiirin hyödyksi ja kaikkien muiden vahingoksi.
https://yle.fi/uutiset/3-11763290

Mitenkähän paljon on vielä paljastumatonta korruptiota tässä maassa...

Saatanan siat ja verovarojen tuhlarit!
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Bidenmaista toimintaa

Äänestä

Jokainen varastaa kun on sellaisessa asemassa että voi itse tehdä tiliä hankinnoilla. Joko saa lahjuksia tai myy hankittuja laitteita. Jostain koulusta hävisi tilattuja tietokoneita suuri määrä. Joko ovat löytyneet.

Äänestä
  • Ei varasta kuin sellaiset, joilla on rikollinen mielenlaatu. Kunnon ihminen ei varasta!

    Äänestä

Helsinki on aivan korruptoitunut ja saastunut kaupunki, eliitti nilkki joukko vain nauttii luottamusta ihme ja kumma?

Äänestä
  • Taisi sähkönsiirtohintojen valvontahommakin mennä persiilleen korruption takia. Poliitikot veljeilevät aivan liikaa yritysten kanssa ja syntyy epäterveitä liittoja, tavallisen kansalaisen vahingoksi!!

    Äänestä

Länsimetro, stadionin korjaus, valtaisat kustannusylitykset. Siinä monet toimijat ovat mättäneet rahoja taskuihinsa vauhdilla. Mediassa tarkoituksella siirretään huomio kiireesti erilaisiin kissojenristiäisiin, kun alkaa paljastuksia rötöksistä putkahdella esiin.

Äänestä
  • Monetko talolaudat stadionilta katosi. Joskus pitäisi tehdä inventaario tilatuista ja käytetyistä tarvikkeista. Tuleeko paljonkin hävikkiä vai toimitetaanko alunperinkin eri osoitteeseen. Tämä taitaa olla rakennushommissa hyvin yleistä.
    Oulussa rakennettiin jopa ylimääräinen huoneisto pienentämällä muita asuntoja.

    Äänestä

Korruptio on oma risukasansa, minkä tutkintaan ei näytä olevan suurta innostusta.

Toinen juttu on sitten verokeinottelu; paratiisisaaret, omaisuustuloverokeinottelut ja muut veronkiertoon liittyvät selvittämättömät porsaanreiät.

Äänestä

Näin toimivat kaikki vallan huipulle ängenneet rosvot. Sipiläkin päätti miljoonien valtionavuista lastensa Cempolikselle ja väitti kivenkovaan, ettei hän vaikuttanut asiassa mitenkään. Ei tullut syytteitä. Ja nyt kun jäi valehtelusta kiinni, että oli hakattu henkihieveriin kadulla, oli vallanpitäjien ainut suuri huoli se, että miten valehtelun todistanut video pääsi julkisuuteen.

Sipilän kaltaisten immuniteetti lakia kohtaan on verrattavissa sellaiseen, että rysän päältä kiinni jäänyt raiskaaja vapautuu syytteistä sanomalla, "En ollut mitenkään osallinen koko tapaukseen."

Äänestä
  • Ei rajoitu yksityisiin. Valtion laitoksissa, ainakin jossakin, oma virhe tutkitaan ja "tuomitaan" itse. Rikiksiin kajoamaan valtuutettu muu virkavalta väistää kaukaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei rajoitu yksityisiin. Valtion laitoksissa, ainakin jossakin, oma virhe tutkitaan ja "tuomitaan" itse. Rikiksiin kajoamaan valtuutettu muu virkavalta väistää kaukaa.

    Taloyhtiöissä jokapäiväistä.
    Vaivaa näkemättä isännöitsijä soittamalla delegoi homman kaverilleen.

    Rivarissa leikkihiekan vaihto 500€ kunnes uusi isännöitsijä käytti 1400€

    Äänestä

Paskasakki on vallassa ja pelaavat omaan ja kaveriensa pusiin.
Nostavat vielä toistensa palkkoja ja keksivät palkkioita jotta tulot kasavaa joka vuosi.

Helppo se on ristiin toisillensa korruptiossa tehdä päätöksiä toistensa hyväksi ja kiitoksena saavat taasen itse hyötyä kun kaverikin hyötyy.

Sellaista paskaa on suomalainen korrptio niin kuntapuolella kuin valtion puulaakissakin sekä yksityisellä kartellit ovat oma lukunsa sekin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Julkisia hankintoja ei kilpailuteta, kuten kuuluisi, vaan verovaroja tuhlataan omaksi ja lähipiirin hyödyksi ja kaikkien muiden vahingoksi.
https://yle.fi/uutiset/3-11763290

Mitenkähän paljon on vielä paljastumatonta korruptiota tässä maassa...

Saatanan siat ja verovarojen tuhlarit!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu