Onko Baarabbas keksitty nimi?

Anonyymi

Richard Carrier esittää että Barabbas on keinotekoinen ja teologisista syistä keksitty nimi, joka on tarkoituksella luotu vastinpariksi ja vastapainoksi Jeesukselle niin, että näin molemmat "isän pojat" saadaan mosaiikkilain uhrikaritsoiksi joista toinen viedään alttarille ja toinen vapautetaan erämaahan. Abba on kuitenkin oikea ja yksi yleisimpiä juutalaisista nimistä jo ensimmäisellä vuosiadalla ja vielä sen jälkeenkin yhtä yleinen nimi kuin Jeesus. Esimerkiksi Talmudissa, Berachoth 18b, kerrotaan opettajasta joka etsi isäänsä, mutta ei löytänyt häntö koska kaupungissa asui liian monta Abbaa:

"Minä etsin Abbaa ja he sanoivat minulle, 'Täällä on monta Abbaa.' Minä etsin Abba Ben Abbaa ja he sanoivat minulle, 'Täällä on monta Abba Ben Abbaa myös.' Minä etsin Abba ben Abbaa, joka on Samuelin isä, onko hän täällä?"

18

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on Barabbas, ei Baarabbas.

    • Anonyymi

      > Barabbas on keinotekoinen ja teologisista syistä keksitty nimi,

      Ei kyllä näytä olevan yhtään hyvää perustetta uskoa tuota.

      • UT on maailman epäuskottavin tekele.


      • Anonyymi
        torre5 kirjoitti:

        UT on maailman epäuskottavin tekele.

        Kukapa vaIheisiisi enää uskoo.


      • Anonyymi
        torre5 kirjoitti:

        UT on maailman epäuskottavin tekele.

        Sé tòinen sieIIa ja sina.

        Ei mitään yhteista enaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kukapa vaIheisiisi enää uskoo.

        Jeesus on satua, ainakin mitä todennäköisemmin ja varmemmin. Niitä jotka vielä pitää Jeesusta historiallisena henkilönä tulisi katsoa kieroon ja pitää pöpeinä.


    • Teologit kautta maailman ovat taipuvaisia uskomaan, että koko Bar Abbaan armahdustarina on sepite, kirjoitettu ainoastaan Jeesuksen kärsimystien draaman kaaren takia.

      Satu sadun sisällä.

      • Anonyymi

        Sen vahvistaa saduksi moni asia. Roomalaiset olivat armottomia ja säälimätrömiä kaikkia vankejaan kohtaan ja teloittivat heidät heti ilmanvaihto oikeudenkäyntiä ja kuulustelua. Näin teki varsinkin Pontius Pilatus jokaista Filonin mukaani oli kaikista julmin, säälimättömin, väkivaltaisin, uppiniskaisin, raakamaisin ja kaikin puolin virkaansa sopimattomin prokuraattori joka Juudeassa koskaan oli ollut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sen vahvistaa saduksi moni asia. Roomalaiset olivat armottomia ja säälimätrömiä kaikkia vankejaan kohtaan ja teloittivat heidät heti ilmanvaihto oikeudenkäyntiä ja kuulustelua. Näin teki varsinkin Pontius Pilatus jokaista Filonin mukaani oli kaikista julmin, säälimättömin, väkivaltaisin, uppiniskaisin, raakamaisin ja kaikin puolin virkaansa sopimattomin prokuraattori joka Juudeassa koskaan oli ollut.

        Evankeliumeissa Pilatus kuvataan päätöskyvyttömänä, heikkoluontoisena ja hyväntahtoisena hölmönä joka haluaa vapauttaa Jeesuksen koska pitää tätä syyttömänä. Tämä on selkeä kumarrus roomalaosille jolla pyrittiin osoittamaan että uusi mysteerikultti ei ole vaaraksi Roomalle ja vyöryttämään syy Jeesuksen kuolemasta juutalaisten niskaan. Barabbas episodilla vain pyrittiin vahvistamaan juutalaisten osuutta Jeesuksen kuolemaan vaikka juutalaisilla tuskin oli mitään osaa sen enempää Jeesuksen pidätykseen kuin teloitukseekaan. Oikeasti Roomalaiset olisivat tuskin pitäneet ketään syyttömänä vaan katsoivat että kaikki syytetyt olivat syyllisiä. Niin roomalainen oikeus toimi. Lisäksi roomalaislla ei ollut sellaista tapaa että joku vanki olisi armahdettu suurten juhlien aattona ja muutenkin juutalaisen kapinallisen vapauttaminen olisi ollut pahimmanluontoinen virkarike josta maaherralle olisi seurannut keisarin suorittama teloitus jossa Pilatus olisi joutunut keisarin käskystä syöksymään kielekkeeltä alas omaan kuolemaansa.


    • Anonyymi

      Zero dark dirty, rakastaa, ei rakasta.

    • Anonyymi

      Yhtä keksitty nimi, kuin koko raamattukin kaikkine satuineen.

    • Anonyymi

      Barbara on kiva kaveri. Sellainen löytyy jokaiselle kristityltä mieheltä kaapista ja se kaivetaan kainaloon aina kun vaimo on poissa.

    • Anonyymi

      Synagogalla voi miettiä epäuskon asioita mutta kirkkoon te ette kuulu ikinä.

    • Anonyymi

      Barabbas (Bar-abba, "isän poika") on Raamatussa Uudessa testamentissa henkilö, joka on tuomittu ristiinaulittavaksi murhasta. Joh.18:40 Niin he taas huusivat sanoen: Älä häntä, vaan Barabbas! Mutta Barabbas oli ryöväri. Ap.t.3:14-15 Te kielsitte Pyhän ja Vanhurskaan ja annoitte, että teille annettaisiin murhamies, mutta elämän ruhtinaan te tapoitte; hänet Jumala on herättänyt kuolleista, ja me olemme sen todistajat. Ap.t.2:23-24. Room.8:11

    • Anonyymi

      Näinhän kertomakirjallisuudessa luodaan tunnelmaa ja sisäistä jännitettä.

    • Anonyymi

      Myöskään Jeesus on tyhjästä nyhjästy kristittyjen hihhulien itse keksimä nimi joka on väännettyä Zeus-jumalan nimestä.

      • Anonyymi

        oijoi ihanko itekses tuon keksit, on kyllä pojalla suuri tulevaisuus jos ei edessä niin takana ainakin.
        että oikein zeus..jumalasta.


    • Juutalainen traditio ei tunne evankeliumeissa väitettyä perinnettä jossa rikollisia vapautetaan. Eikä se käy roomalaiseen lakiinkaan. Kyse on keksitystä tapahtumasta.

      Jom Kippur on kaikille tuttu juutalainen juhla. Siinä vapautetaan yksi vuohi ja uhrataan toinen. Tällä tavalla juutalaiset saivat synnit anteeksi yhdeksi vuodeksi.
      Kuten kaikki varmaan tiedättekin.

      Jeesus - Barabbas tarina on yhden juutalaisen kultin versio tästä juutalaisten tärkeimmästä traditiosta.

      Temppeli oli tuhottu kun tämä tarina kirjoitettiin. Tällä tarinalla päästiin temppelin tuhon aihettamasta teologisesta kriisistä, koska uhrausta ei voitu enää tehdä.

      Koska uhri oli jumaluus niin uhrausta ei tarvitse tehdä vuosittain, veritaikuus joka on voimakkainta taikuutta läpi juutalaisen tradition voitiin lopettaa. Samalla päästiin juutalaisen papiston vaikutusvallasta. Vähitellen tämä pieni juutalainen kultti loittoni juutalaisuudesta ja siitä alkoi tulla oma uskontonsa.

      Kyse ei ole historiallisesta tapahtumasta vaan on fiktiota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      278
      14573
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      155
      4058
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      130
      3821
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1728
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      407
      1706
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1659
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      49
      1346
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1111
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      63
      1099
    10. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      120
      1088
    Aihe