H:gin Koskelan teinisurman taustat sosiaali-ja lastensuojelun kannalta tutkintaan!

Anonyymi

Helsingin kaupungin lastensuojelun ja sosiaalitoimen jatkuneiden laiminlyöntien johdosta ilmeinen osuus nuoren murhatun pojan tapauksessa!
Helsingin sosiaali- ja terveystoimen apulaispormestari Sanna Vesikansa (Vihreät) vaikenee myös tässä asiassa, samoin alaisiinsa nähden mutta myös oman vastuunsa sivuuttaen sosiaali-ja lastensuojelun valvonnassa ym.!
Myös lasten ja nuorten koulun vastuulliset toimijat tutkitaan!

Huom. Vesikansa on mm. edelleen Vihreiden listoilla kuntavaaleissa keväällä jatkopaikkaa hamuten luonnollisesti!
Vesikansa on sosiaalialan koulutuksen saanut henkilö.

Vaikka päävastuun jo vuoden ajan kaupungissa mm. koronaan ja sen tiedottamiseen yms. liittyen ehkä liiankin kanssa on ottanut Kokoomuksen Vapaavuori, vaikka hallintoa on jaettu osiin kuten kaikki tunnistaa vastuualueet, mutta miksi he kuten Vesikansa vaikenee kaikessa?!

Miksi ei tämän ja monien muiden lastensuojelun asiakkaiden etua ja turvallisuutta ole voitu taata tässä jatkuneessa ja tiedossa olleessa asiassa?

JK.
( Kaikki muistaa vastaavan Helsingin sos.toimen laiminlyönnin josta kukaan sosiaalitoimessa/ lastensuojelussa mukana olleet eivät saaneet MITÄÄN sanktioita tai edes potkuja oli tapaus pienen VILJA Erika tytön kamala murha kotioloissa!)
---------§§§--------
1.2.2021 MTV3
"Poliisi selvittää koulun ja lastensuojelun vastuuta Koskelan teinimurhassa
Poliisi selvittää nyt lastensuojelun ja koulun toimintaa Koskelan murhaan liittyen.

Helsingin poliisi aloitti torstaina esiselvityksen, jossa tarkastellaan sitä, oliko viranomaisten toiminta riittävää ennen 4. joulukuuta 2020 tapahtunutta henkirikosta. Selvityksen taustalla on muun muassa se, että esitutkinnassa paljastui uhriin kohdistuneen ennen henkirikosta pitkään jatkunutta kiusaamista ja useita pahoinpitelyitä.

– Eri viranomaisten toiminta on ollut tutkinnassa esillä Koskelan murhatutkinnan alusta asti ja asiasta on keskusteltu myös asianomistajatahon kanssa, rikostutkintayksikön johtaja Jonna Turunen sanoo poliisin tiedotteessa.

Poliisi kuvailee tapausta poikkeuksellisen vakavaksi henkirikosepäilyksi. Se kertoo esiselvityksestä tiedottavan sen valmistuttua.

Lue myös: Poliisitutkinta maalaa synkkääkin synkemmän kuvan Koskelan murhaepäilyn taustoista – näin omat "kaverit" alistivat ja mursivat uhrin traagisin seurauksin..." .../...
__________________________________________________________________________________________
Ja/... toisaalla...
"Koskelan henkirikoksen uhri oli lastensuojelun asiakas ja se toi esiin alan kipupisteet – asiantuntija: Hatkassa olevia nuoria ei välttämättä etsi kukaan
Lastensuojelun vaativa sijaishuolto kaipaa kiperästi uudistamista, jotta nuoret saisivat tarvitsemaansa apua.
https://yle.fi/uutiset/3-11717894 _!!!

3

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä alkuun kaksi § -ää joidenka mukaan lapsen oikeutta on turvattava eri toimijoiden avulla ja myötävaikutuksell.
      ( Ei ilm. koske esim. Helsingin sosiaalitointa ja kouluja?)

      https://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070417 ___
      1 §
      Lain tarkoitus
      Lain tarkoituksena on turvata lapsen oikeus turvalliseen kasvuympäristöön, tasapainoiseen ja monipuoliseen kehitykseen sekä erityiseen suojeluun.

      2 §
      Vastuu lapsen hyvinvoinnista
      Lapsen vanhemmilla ja muilla huoltajilla on ensisijainen vastuu lapsen hyvinvoinnista. Lapsen vanhemman ja muun huoltajan tulee turvata lapselle tasapainoinen kehitys ja hyvinvointi siten kuin lapsen huollosta ja tapaamisoikeudesta annetussa laissa (361/1983) säädetään.

      Lasten ja perheiden kanssa toimivien viranomaisten on tuettava vanhempia ja huoltajia heidän kasvatustehtävässään ja pyrittävä tarjoamaan perheelle tarpeellista apua riittävän varhain sekä ohjattava lapsi ja perhe tarvittaessa lastensuojelun piiriin.

      Lastensuojelun on tuettava vanhempia, huoltajia ja muita lapsen hoidosta ja kasvatuksesta vastaavia henkilöitä lapsen kasvatuksessa ja huolenpidossa järjestämällä tarvittavia palveluja ja tukitoimia. Jäljempänä tässä laissa säädetyin edellytyksin lapsi voidaan sijoittaa kodin ulkopuolelle tai ryhtyä muihin toimenpiteisiin lapsen hoidon ja huollon järjestämiseksi. /... jne.

    • Anonyymi

      Toivon että media pitää tämän jutun kokoajan tuoreena esillä. Etenkin jos alkaa tulla niitä väistelyitä että "kun Suomen laki..."

    • Anonyymi

      Syytettyjen vanhemmat näkyvät unohtuneen. Media voisi kaivella esille että minkälainen porukka kasvattaa tällaista sakkia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      74
      4545
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      53
      3306
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      71
      2694
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1358
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1278
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      17
      1195
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      111
      1080
    8. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      46
      1030
    9. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1026
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      991
    Aihe