H:gin Koskelan teinisurman taustat sosiaali-ja lastensuojelun kannalta tutkintaan!

Anonyymi

Helsingin kaupungin lastensuojelun ja sosiaalitoimen jatkuneiden laiminlyöntien johdosta ilmeinen osuus nuoren murhatun pojan tapauksessa!
Helsingin sosiaali- ja terveystoimen apulaispormestari Sanna Vesikansa (Vihreät) vaikenee myös tässä asiassa, samoin alaisiinsa nähden mutta myös oman vastuunsa sivuuttaen sosiaali-ja lastensuojelun valvonnassa ym.!
Myös lasten ja nuorten koulun vastuulliset toimijat tutkitaan!

Huom. Vesikansa on mm. edelleen Vihreiden listoilla kuntavaaleissa keväällä jatkopaikkaa hamuten luonnollisesti!
Vesikansa on sosiaalialan koulutuksen saanut henkilö.

Vaikka päävastuun jo vuoden ajan kaupungissa mm. koronaan ja sen tiedottamiseen yms. liittyen ehkä liiankin kanssa on ottanut Kokoomuksen Vapaavuori, vaikka hallintoa on jaettu osiin kuten kaikki tunnistaa vastuualueet, mutta miksi he kuten Vesikansa vaikenee kaikessa?!

Miksi ei tämän ja monien muiden lastensuojelun asiakkaiden etua ja turvallisuutta ole voitu taata tässä jatkuneessa ja tiedossa olleessa asiassa?

JK.
( Kaikki muistaa vastaavan Helsingin sos.toimen laiminlyönnin josta kukaan sosiaalitoimessa/ lastensuojelussa mukana olleet eivät saaneet MITÄÄN sanktioita tai edes potkuja oli tapaus pienen VILJA Erika tytön kamala murha kotioloissa!)
---------§§§--------
1.2.2021 MTV3
"Poliisi selvittää koulun ja lastensuojelun vastuuta Koskelan teinimurhassa
Poliisi selvittää nyt lastensuojelun ja koulun toimintaa Koskelan murhaan liittyen.

Helsingin poliisi aloitti torstaina esiselvityksen, jossa tarkastellaan sitä, oliko viranomaisten toiminta riittävää ennen 4. joulukuuta 2020 tapahtunutta henkirikosta. Selvityksen taustalla on muun muassa se, että esitutkinnassa paljastui uhriin kohdistuneen ennen henkirikosta pitkään jatkunutta kiusaamista ja useita pahoinpitelyitä.

– Eri viranomaisten toiminta on ollut tutkinnassa esillä Koskelan murhatutkinnan alusta asti ja asiasta on keskusteltu myös asianomistajatahon kanssa, rikostutkintayksikön johtaja Jonna Turunen sanoo poliisin tiedotteessa.

Poliisi kuvailee tapausta poikkeuksellisen vakavaksi henkirikosepäilyksi. Se kertoo esiselvityksestä tiedottavan sen valmistuttua.

Lue myös: Poliisitutkinta maalaa synkkääkin synkemmän kuvan Koskelan murhaepäilyn taustoista – näin omat "kaverit" alistivat ja mursivat uhrin traagisin seurauksin..." .../...
__________________________________________________________________________________________
Ja/... toisaalla...
"Koskelan henkirikoksen uhri oli lastensuojelun asiakas ja se toi esiin alan kipupisteet – asiantuntija: Hatkassa olevia nuoria ei välttämättä etsi kukaan
Lastensuojelun vaativa sijaishuolto kaipaa kiperästi uudistamista, jotta nuoret saisivat tarvitsemaansa apua.
https://yle.fi/uutiset/3-11717894 _!!!

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä alkuun kaksi § -ää joidenka mukaan lapsen oikeutta on turvattava eri toimijoiden avulla ja myötävaikutuksell.
      ( Ei ilm. koske esim. Helsingin sosiaalitointa ja kouluja?)

      https://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070417 ___
      1 §
      Lain tarkoitus
      Lain tarkoituksena on turvata lapsen oikeus turvalliseen kasvuympäristöön, tasapainoiseen ja monipuoliseen kehitykseen sekä erityiseen suojeluun.

      2 §
      Vastuu lapsen hyvinvoinnista
      Lapsen vanhemmilla ja muilla huoltajilla on ensisijainen vastuu lapsen hyvinvoinnista. Lapsen vanhemman ja muun huoltajan tulee turvata lapselle tasapainoinen kehitys ja hyvinvointi siten kuin lapsen huollosta ja tapaamisoikeudesta annetussa laissa (361/1983) säädetään.

      Lasten ja perheiden kanssa toimivien viranomaisten on tuettava vanhempia ja huoltajia heidän kasvatustehtävässään ja pyrittävä tarjoamaan perheelle tarpeellista apua riittävän varhain sekä ohjattava lapsi ja perhe tarvittaessa lastensuojelun piiriin.

      Lastensuojelun on tuettava vanhempia, huoltajia ja muita lapsen hoidosta ja kasvatuksesta vastaavia henkilöitä lapsen kasvatuksessa ja huolenpidossa järjestämällä tarvittavia palveluja ja tukitoimia. Jäljempänä tässä laissa säädetyin edellytyksin lapsi voidaan sijoittaa kodin ulkopuolelle tai ryhtyä muihin toimenpiteisiin lapsen hoidon ja huollon järjestämiseksi. /... jne.

    • Anonyymi

      Toivon että media pitää tämän jutun kokoajan tuoreena esillä. Etenkin jos alkaa tulla niitä väistelyitä että "kun Suomen laki..."

    • Anonyymi

      Syytettyjen vanhemmat näkyvät unohtuneen. Media voisi kaivella esille että minkälainen porukka kasvattaa tällaista sakkia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      120
      3731
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      31
      2789
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2695
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2353
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2184
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      38
      1736
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1116
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1020
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1019
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      984
    Aihe