H:gin Koskelan teinisurman taustat sosiaali-ja lastensuojelun kannalta tutkintaan!

Anonyymi

Helsingin kaupungin lastensuojelun ja sosiaalitoimen jatkuneiden laiminlyöntien johdosta ilmeinen osuus nuoren murhatun pojan tapauksessa!
Helsingin sosiaali- ja terveystoimen apulaispormestari Sanna Vesikansa (Vihreät) vaikenee myös tässä asiassa, samoin alaisiinsa nähden mutta myös oman vastuunsa sivuuttaen sosiaali-ja lastensuojelun valvonnassa ym.!
Myös lasten ja nuorten koulun vastuulliset toimijat tutkitaan!

Huom. Vesikansa on mm. edelleen Vihreiden listoilla kuntavaaleissa keväällä jatkopaikkaa hamuten luonnollisesti!
Vesikansa on sosiaalialan koulutuksen saanut henkilö.

Vaikka päävastuun jo vuoden ajan kaupungissa mm. koronaan ja sen tiedottamiseen yms. liittyen ehkä liiankin kanssa on ottanut Kokoomuksen Vapaavuori, vaikka hallintoa on jaettu osiin kuten kaikki tunnistaa vastuualueet, mutta miksi he kuten Vesikansa vaikenee kaikessa?!

Miksi ei tämän ja monien muiden lastensuojelun asiakkaiden etua ja turvallisuutta ole voitu taata tässä jatkuneessa ja tiedossa olleessa asiassa?

JK.
( Kaikki muistaa vastaavan Helsingin sos.toimen laiminlyönnin josta kukaan sosiaalitoimessa/ lastensuojelussa mukana olleet eivät saaneet MITÄÄN sanktioita tai edes potkuja oli tapaus pienen VILJA Erika tytön kamala murha kotioloissa!)
---------§§§--------
1.2.2021 MTV3
"Poliisi selvittää koulun ja lastensuojelun vastuuta Koskelan teinimurhassa
Poliisi selvittää nyt lastensuojelun ja koulun toimintaa Koskelan murhaan liittyen.

Helsingin poliisi aloitti torstaina esiselvityksen, jossa tarkastellaan sitä, oliko viranomaisten toiminta riittävää ennen 4. joulukuuta 2020 tapahtunutta henkirikosta. Selvityksen taustalla on muun muassa se, että esitutkinnassa paljastui uhriin kohdistuneen ennen henkirikosta pitkään jatkunutta kiusaamista ja useita pahoinpitelyitä.

– Eri viranomaisten toiminta on ollut tutkinnassa esillä Koskelan murhatutkinnan alusta asti ja asiasta on keskusteltu myös asianomistajatahon kanssa, rikostutkintayksikön johtaja Jonna Turunen sanoo poliisin tiedotteessa.

Poliisi kuvailee tapausta poikkeuksellisen vakavaksi henkirikosepäilyksi. Se kertoo esiselvityksestä tiedottavan sen valmistuttua.

Lue myös: Poliisitutkinta maalaa synkkääkin synkemmän kuvan Koskelan murhaepäilyn taustoista – näin omat "kaverit" alistivat ja mursivat uhrin traagisin seurauksin..." .../...
__________________________________________________________________________________________
Ja/... toisaalla...
"Koskelan henkirikoksen uhri oli lastensuojelun asiakas ja se toi esiin alan kipupisteet – asiantuntija: Hatkassa olevia nuoria ei välttämättä etsi kukaan
Lastensuojelun vaativa sijaishuolto kaipaa kiperästi uudistamista, jotta nuoret saisivat tarvitsemaansa apua.
https://yle.fi/uutiset/3-11717894 _!!!

3

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä alkuun kaksi § -ää joidenka mukaan lapsen oikeutta on turvattava eri toimijoiden avulla ja myötävaikutuksell.
      ( Ei ilm. koske esim. Helsingin sosiaalitointa ja kouluja?)

      https://finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070417 ___
      1 §
      Lain tarkoitus
      Lain tarkoituksena on turvata lapsen oikeus turvalliseen kasvuympäristöön, tasapainoiseen ja monipuoliseen kehitykseen sekä erityiseen suojeluun.

      2 §
      Vastuu lapsen hyvinvoinnista
      Lapsen vanhemmilla ja muilla huoltajilla on ensisijainen vastuu lapsen hyvinvoinnista. Lapsen vanhemman ja muun huoltajan tulee turvata lapselle tasapainoinen kehitys ja hyvinvointi siten kuin lapsen huollosta ja tapaamisoikeudesta annetussa laissa (361/1983) säädetään.

      Lasten ja perheiden kanssa toimivien viranomaisten on tuettava vanhempia ja huoltajia heidän kasvatustehtävässään ja pyrittävä tarjoamaan perheelle tarpeellista apua riittävän varhain sekä ohjattava lapsi ja perhe tarvittaessa lastensuojelun piiriin.

      Lastensuojelun on tuettava vanhempia, huoltajia ja muita lapsen hoidosta ja kasvatuksesta vastaavia henkilöitä lapsen kasvatuksessa ja huolenpidossa järjestämällä tarvittavia palveluja ja tukitoimia. Jäljempänä tässä laissa säädetyin edellytyksin lapsi voidaan sijoittaa kodin ulkopuolelle tai ryhtyä muihin toimenpiteisiin lapsen hoidon ja huollon järjestämiseksi. /... jne.

    • Anonyymi

      Toivon että media pitää tämän jutun kokoajan tuoreena esillä. Etenkin jos alkaa tulla niitä väistelyitä että "kun Suomen laki..."

    • Anonyymi

      Syytettyjen vanhemmat näkyvät unohtuneen. Media voisi kaivella esille että minkälainen porukka kasvattaa tällaista sakkia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      111
      8403
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5114
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      25
      3362
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      31
      2067
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      115
      1537
    6. 57
      1530
    7. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1367
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      178
      1349
    9. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      60
      1109
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      29
      947
    Aihe