Huonoja profetioita

Anonyymi

HUONOJA PROFETIOITA

En puhu vääristä profetioista, sillä sellaisia levittävät ei-kristityt okkultistiset ennustajat eksyttääkseen eivätkä nämä uskonveljet. Mm. seuraavilla veljillä on kuitenkin opetukseeni liittyviä huonoja profetioita:

A. Petri Paavola, Linnunrata.org, ym: Jeesuksen tulemusta edeltää ahdistuksen aika. - Vihan ajasta pelastutaan vihan ajan alkaessa Jerusalemista sovittaessa. http://wwnet.fi/users/veijone/daniel1.htm

B. Olavi Syväntö ym.: Palestiinan valtiota ei tule koska Raamattu ei sitä mainitse. - Kyllä tulee ja ylösoton merkiksi. Ja Raamattukin tuntee Palestiinan siten että tietää Israelin maan jaettavan.

C. Jouko Piho ym.: Venäjä hyökkää Suomeen ennen ylösottoa. - Ei hyökkää vaan valerauhan ylösottoineen jälkeen.

D. Weijo Lindroos ym.: 1. Paavi on viimeinen suuri Antikristus. 2. Venäjä ei hyökkää Suomeen. - 1. Paavi on pieni antikristus ja porton pää. Ei se joka tulee ja ilmestyy Jerusalemin valerauhaa vahvistamaan. 2. Weijo vastustaa Venäjä hyökkää Suomeen huonoja profetioita niin rajusti, että kieltää kokonaan Venäjän hyökkäävän Suomeen.

E. Samuel Tuominen: Prinssi Charlesia antikristuksena pitävä. - Ihan höpö käsitys, ja vastaavia vääriä antikristusehdokkaita on paljon.

F. Nokialainen Olli R.: Väärä antikristus hänelläkin: Donald Trump. (https://nokialainen.blogspot.com/2016/12/amerikkalainen-antikristus-donald-j.html). Samuel Tuomisen mukaan Olli R. näki ulkokultaisuutta ja farisealaisuutta kaikissa muissa paitsi itsessään. (https://samueltuominen.com/2021/01/31/julkinen-irtisanoutumiseni-henkilosta-nimelta-olli-r/)
Harri Veijonen http://wwnet.fi/users/veijone/

12

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja myös huonoja arvostelijoita!

    • Anonyymi

      Profetiat täytyy koetella. On katsottava miten profetia sopii Raamatun sanomaan. Rukoukset voivat myös tehdä profetian tarpeettomaksi, kun profetian varoitus otetaan todesta. Raamatun 735:stä profetiasta 596 on toteutunut, joten 139 , lopunaikoihin sijoittuvaa ennustetta on jäljellä.

      • Anonyymi

        Mutta profeetoista itsestään ei niin väliä? Ei ole ennen nähty sellaista profetoimista näillä sivuilla, kuin ne, jotka ennustivat tulevan profeetan, ja se, joka lopulta näytti häneksi osoittautuvan. Kun profeetta tulee, kansa vaikenee, kun taas se toinen puoli on erityisen kiinnostunut asiasta. Samoin kävi Jeesuksen aikana, ja valtiot eivät ole siitä muuttuneet. Se, joka kehoittaa kansaa käyttämään järkeä, on uskonoppineiden vihollinen, koska uskonoppineet perustavat uskonsa harmaata tietoa sisältävään raamattuun.


    • Anonyymi

      Sosiaalidemokraattinen profetia kunnassaan käy kyllä. Useimmat on sillä kannalla jo. Voi ihmislasta, voi.

    • Anonyymi

      "En puhu vääristä profetioista, sillä sellaisia levittävät ei-kristityt okkultistiset ennustajat"

      Joko aloittaja on tietämätön, tai sitten ei tunne ihmisiä. Ei tarvitse olla kun no life, päästään vialla ja valheellisesti näytellä profeettaa ja häiritä keskustelua.

    • Anonyymi

      Voisitko kirjoittaa nimelläsi kun sinulla näyttää olevan tietoa mainitsemistasi henkilöistä.
      On helppo heitellä ja vihjailla ilman, että lukijat voisivat sinua arvioida jonkin elämäsi seikan perusteella.

    • Anonyymi

      Tuominen on kunnolla lääpällään Trumppiin. Sitä päivittäin ylistää.

    • Anonyymi

      Kuuluuko Pelastussano bloginpitäjä Jarmo Eklund väärien profetioiden antajiin ?

      • Anonyymi

        Siis Pelastussanoma blogi. Ja korjataan kysymys, onko Jarmo Eklund huonojen profetioiden antaja ?


    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Piho, ah tuo itserakkauden ilmentymä....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1513
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      828
    3. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      819
    4. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      812
    5. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      53
      762
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      743
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      188
      731
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      675
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      655
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      40
      651
    Aihe