Joka jäi poliittisesti lkiinni valtakunnansyyttäjä Toiviaiseen, joka ei suostu sitä avaamaan. Käsittämätöntä, jos oikeus ei tavoita terrorismia tukevia tahoja.
Nyt ei Toiviaisen aikana jossa yhtään Syyriaan matkustanutta ei ole tuomittu terrorismirikoksesta. Suomi on ainoa vierastaistelijailmiön laajemmin koskettama valtio, Suomessa ei ole kahden viime vuoden aikana avattu lainkaan terrorismia koskevia rikostutkintoja. Tutkintojen vähäisyys on luonut jännitteitä Supon ja valtakunnansyyttäjäntoimiston välille.
Kansanedustaja Joonas Könttä (kesk) pitää tilannetta huolestuttavana.
– Suomen turvallisuuspoliittinen tilanne on heikentynyt viime vuosina, sekä sisäisesti, että ulkoisesti. Myös tasavallan presidentti Sauli Niinistö on varoittanut liiasta naiviudesta. Sinisilmäisyyteen ei maallamme ole varaa. Lainsäädäntö ei saa olla esteenä terrorismin torjunnassa.
– Käsittämätöntä, jos joko viranomaisten välisestä heikosta yhteistyöstä tai vanhentuneesta lainsäädännöstä - tai pahimmassa tapauksessa molemmista johtuen - oikeus ei tavoita terrorismia tukevia tahoja. Terroristiseen toimintaan osallistuvien on kohdattava rikosoikeudellinen vastuu
Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaisen mukaan Supon välittämät tiedot ovat olleet niin niukkoja, että esitutkintoja ei ole voitu lain mukaan aloittaa. Supo on asiasta eri mieltä: sen välittämät tiedot ovat olleet vähintäänkin riittäviä. Supo on toimittanut KRP:lle tietoja terrorismiasioissa yli 800 kertaa viimeisen neljän vuoden aikana.
Supon päällikön Antti Pelttarin mielestä käytännön kynnys terroristisen tarkoituksen näyttämiseksi on muodostunut Suomessa hyvin korkeaksi.
– Emme ole esitutkinnasta päättävä viranomainen, mutta mielestämme aika monessa tapauksessa olisi ylittynyt esitutkintakynnys, joka on Suomessa varsin matala. Jos esitutkintaa ei avata, jää saamatta tietoa, jonka perusteella voidaan päättää, pitääkö nostaa syyte, Pelttari sanoi
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5e852d8e-23d3-4ddb-a7b5-2d029de1f5df
Toiviaisella on omia kannattajia mm poliisissa -vihreä komissario, jolta tulee puuta heinää.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006204659.html
Keskustan kansanedustaja yrittää avata punavihreää nauhaa
7
153
Vastaukset
- Anonyymi
Mistä punavihreä kopattu valtakunnansyyttäjäksi, ei edusta kuin poliittista laitaansa.
- Anonyymi
Ei tuollaista äärilaistaista olisi saanut valita.
- Anonyymi
Kuin venäjällä oikeslaitos, jotkut.
- Anonyymi
Onko joku muuttunut näistä ajoista?
Suomi K-linjalla, (toim) Otava, 1974, 224 s.
Kirja alkaa kertomalla mikä Kurjensaaren mielestä oli Kauko Kareen näkemys K-linjasta.
"K-linja on salaliitto, se on Mafia, se on Camorra, se on bakteeri, se on syöpä, se jakaa ja vie virkoja, se on Musta Käsi, joka kaivoi Saimaan kanavan; se on kaikkialla, se on enemmän kuin kirjain, se on virus; siihen voi sisältyä Kekkonen, kapitalismi, kommunismi. K-linjan pyhin paikka on jossain, missä Urho Kekkonen polvistuneena nauttii ateistisen herranehtoollisen Kremlin kellojen soidessa ja puolisotilaalliseen asuun pukeutuneiden kommunismin pappien juhlallisesti hymistessä valittuja kohtia Marxin Pääomasta ja Leninin kootuista teoksista. Alttarin yllä kaatuu venäläisin kirjaimin teksti Finis Finlandie - Suomen loppu."- AITORehtiSOTILAS
Kekkonen teki kuitenkin kaikkensa Suomen itsenäisyyden ja riippumattomuuden eteen mm tiivistämällä länsisuhteita.
Kauko Kareen näkemys on Kapi kovin kapea-alainen.
Nykyiset päättäjät, S Niinistö etunenässä ovat itsenäisyyden jo De facto luovuttaneet. - Anonyymi
AITORehtiSOTILAS kirjoitti:
Kekkonen teki kuitenkin kaikkensa Suomen itsenäisyyden ja riippumattomuuden eteen mm tiivistämällä länsisuhteita.
Kauko Kareen näkemys on Kapi kovin kapea-alainen.
Nykyiset päättäjät, S Niinistö etunenässä ovat itsenäisyyden jo De facto luovuttaneet.Näitä yhäkin jotka olisi halunneet Neuvostoliiton yhteyteen, josta Kekkonen piti meidät erillään.
- Anonyymi
Toiviainen nyt syyttää Oulun entistä poliisijohtoa, punavihreät löytää aina syynsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551216
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.911199Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171050- 18905
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45803Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112778Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64732- 12717
- 38619
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72603
