Lisäksi kunnan rahoituspohjaa vahvistetaan paikallisilla toimilla. Asioihin liittyvää lainsäädäntöä muokataan parhaillaan. Kunnille tulee velvoitteita toteuttaa erilaisia asioita.
Kiinteistöveron ylärajaa nostetaan 2,5% asuinrakennuksissa ja muilla 5%iin.
Kaupunkialueille tulee yleinen pysäköintimaksu kaupungin mittarittomien katujen varsille, vuosimaksu on 300 euroa asukkaille ja sillä saa pysäköidä alueelle jossa asuu. Tulossa on myös pitkään puhuttuja ruuhkamaksuja.
"Kuntapuolen rahoitusta ollaan kehittämässä ja valmisteilla on paljon liikenteeseen liittyviä maksuja. Autoton keskusta on tietysti yksi päämäärä ja sitä voidaan toteuttaa samanaikaisesti.
Vielä on vaikea sanoa, mitkä ovat lopulliset muutokset mutta varmaa on että niitä tulee. Lainsäädäntömuutoksia on jo valmisteltu."
Näin valmisteilla olevaa asiaa kommentoi valtioneuvoston kanslia.
US 1.2.2021
Valtionvarainministeriö: Bensiini maksaa 2,40 euroa ennen vuoden vaihdetta
Anonyymi
7
<50
Vastaukset
- Anonyymi
HÖPÖHÖPÖ eipä löydy linkkiä......valeuutinen.
- Anonyymi
Autoilun ja asumisen verotusta... mutta ei esim. pääomatulojen.
Hienoa Marin.
Ja vielä tuo "Näin hillitsemme julkisen liikenteen korotuspaineita kaupunkialueella."
Että niinkuin paineita? - Anonyymi
Tekaistu aloitus .
- Anonyymi
Ei ole muuten...Marinihan vinkkasi jo aiemmin että mahdollinen hinta 95E bensalle voisi olla jopa 2.75€....
- Anonyymi
Sähköautoille GOOD BYE, BYE BYE...
- Anonyymi
Perussuomalaisia äänestämällä voidaan säästyä siltä, ettei tarvitse alkaa hangessa fillaroimaan.
- Anonyymi
Tulossa on rajut korotukset vaalien jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73873
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104718- 35587
- 35587
- 47583
- 40575
- 29572
- 50550
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34547- 35474