1. Kaikilla on oikeus rauhanomaiseen kokoontumis- ja yhdistymisvapauteen.
3. Kansan tahto on hallitusvallan perusta; tämä tahto on ilmaistava määräaikaisilla ja aidoilla vaaleilla, joissa kaikilla on yleinen ja yhtäläinen äänioikeus ja joissa äänestys on salainen tai muuta vaalivapauden turvaavaa menettelyä noudattava.
30. artikla. Mitään tässä julistuksessa ei saa tulkita niin, että valtio, ryhmä tai yksityinen henkilö voi sen perusteella katsoa oikeudekseen tehdä sellaista, mikä voisi hävittää tässä määriteltyjä oikeuksia ja vapauksia. https://ihmisoikeusliitto.fi/ihmisoikeudet/ihmisoikeuksien-julistus/
Venäjän kansallislause
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Korona aikaan kokoontumisvapauteen on tehty poikkeuksia ja yhdistysvapauskin näyttää olevan vapaata kun Navan porukka saa siellä vielä hillua
- Anonyymi
Navan joukot eivät hillu vaan seisovat samalla kun poliisi hoitaa pamppujen kera hillumisesta.
- Anonyymi
Vaalit Venäjällä on vapaat vaikka Nava yrittää sitä muuttaa länsimaisella keskittämisohjelmalla jolla yllyttää äänestäjiä äänestämään hänen ehdottomia henkilöitä mikä on vaalilain vastaista.
- Anonyymi
” Vaalit Venäjällä on vapaat vaikka Nava yrittää sitä muuttaa länsimaisella keskittämisohjelmalla jolla yllyttää äänestäjiä äänestämään hänen ehdottomia henkilöitä mikä on vaalilain vastaista.”
Eikö kaikki vaalit maailmalla perustu juuri samaan? Ehdokkaat yllyttävät äänestäjiä äänestämään itseään? MIKÄ SIINÄ on lainvastaista? Kerro ihmeessä!
- Anonyymi
Pietarilaisten trollaus on puuduttavaa.
- Anonyymi
Navalnyin veljekset yritetään murtaa henkisesti tekaistuilla syytteillä, ja vankilalla. Hesarin tämän päivän juttu osoittaa että venäjällä jokainen voi joutua samanlaiseen myllyyn, jos hallinto ja oikeuslaitos vain haluaa. Neuvostoliitto ei ole mihinkään kadonnut, sama meno jatkuu...
- Anonyymi
Navalnyilaiset alko riehuun. Mellakat pitää taltuttaa nopeasti ja päättäväisesti, jottei sivulliset ihmiset loukkaannu. :)
- Anonyymi
Ei sivullisilla ole mitään vaaraa. Mielenosottajat sen sijaan ovat suuressa vaarassa poliisien raakojen otteiden kourissa!
Venäjällä ei sulateta oppositiota?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1165571
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954821Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404774Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682235- 1202092
- 1081817
- 2561577
- 3711318
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591151- 2231143