Moni "raamatuntuntija" tykkää kovasti käyttää sanoja "oppi", "asiayhteys" ja "kokonaisuus". "Oppeja" ovat kaikki sellaiset raamattunäkemykset, jotka eivät ole linjassa "raamatuntuntiijan" oman näkemyksen kanssa.
"Asiayhteyteen" ja "kokonaisuuteen" tällainen ekspertti tukeutuu tilanteessa, jossa hänen tulee saada vääristää Paavalin yksinkertainen evankeliumi, joka kuuluu
Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa.
Aina, kun Paavalin evankeliumia aletaan vääristää, joudutaan vääristämään samalla kieltä, sanojen merkityksiä. Se, kuinka tätä ei suostuta myöntämään tai tätä ei havaita, jää minulle mysteeriksi. Ehkä helvetinpelko roihuaa niin voimakkaasti sielun syövereissä, että se tekee ihmisistä "viattomia valehtelijoita".
Kirjanoppinut raiskaa väärennöksellään sovittaa/sovitus-sanan merkityksen. Nimittäin lause "Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa" on sisällöltään täysin yksinkertainen ja yksiselitteinen. Ihminen Jeeesus Kristus tarjosi itsensä KOKO ihmiskunnan Edustajana - MEITÄ KAIKKI EDUSTAEN ELI MEINÄ - itsensä sovitusuhrina Jumalalle, jolle oman Pojan uhri oli "suloinen tuoksu" ja joka SEN VUOKSI hyväksyi Jeesuksen uhrin TÄYDELLISESTI. Tällä uhrillaan Jeesus saattoi koko ihmiskunnan sovintoon Jumalan kanssa eli Jumala SOVITTI MEIDÄT ITSENSÄ KANSSA. Meidät on nyt sovitettu; Jumala itse sovitti meidät kanssaan Kristuksessa.
Tämä kaikki siis tapahtui jo täydellisesti ja loppuun saatetusti ristillä; koko ihmiskunta tuli sovitetuksi Jumalan kanssa. Tässä ei ole yhtikäs mitään epäselvää.
Jos olisi, Paavali AIVAN TAATUSTI ILMAISISI ASIAN JOTENKIN TOISIN - HÄN EHDOTTOMASTII KOROSTAISI SITÄ, ETTÄ JUMALA ON ASETTANUT SOVITUKSEN AINOASTAAN TARJOLLE - ETTÄ JUMALA NIMENOMAAN EI SOVITTANUT MAAILMAA VAAN TOI SOVITUKSEN PELKÄSTÄÄN TARJOLLE, "USKOLLA VASTAANOTETTAVAKSI". Näin hän ei kuitenkaan tee.
Tämän saatanallisen harhan tekee Paavalin sijasta sen sijaan suomentaja. "Antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa" on niin saatanallisen kiero ja epälooginen ratkaisu, että siitä pitäisi tuomita vankilaan.
Biblehub-sivuilla on niin monta englanninkielistä käännöstä, etten viitsiinyt niitä edes laskea; niitä on kenties yli 40. Kaikissa paitsi yhdessä - 1500-luvulta tähän päivään - lukee "Be reconciled to God." Ei puhuta mistään sovituksen "vastaanottamisesta" vaan siitä, että "olkaa sovitetut". Ajatuskulku on seuraava: teidät on sovitettu - OLKAA siis sovitetut! Eli: HYVÄKSYKÄÄ SE, ETTÄ TEIDÄT ON SOVITETTU.
Tämä on täysin eri asia kuin asettaa uskominen sovituksen EDELLYTYKSEKSI, mikä on ANTIevankeliumia.
Mutta toki kaiken tuon päälle voi halutessaan oksentaa elegantisti käyttäen sanoja "asiayhteys" ja "kokonaisuus". Silloin kuulostaa varmaankin omasta mielestään kauhean fiksulta.
- GF -
SOVITUKSESTA
3
168
Vastaukset
- Anonyymi
Etkö itse ymmärrä sitten lausetta ja sen sisältöä?
Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa.
Jeesus on itse kertonut ettei tullut kumoamaan käskyjä.
Käskyt on ja pysyy. Tie kulkee ainoastaan Jeesuksen kautta.
Jeesus sanoi "paranna tapasi".
Paavalin lause ei mitenkään mitätöi Jeesusta ja hänen opetuksiaan.
Ymmärrän, että on vaikea pysyä vain ihmisen asemassa ja hyväksyä mitättömyytensä. Et päässyt asemaan, jossa sanot kuinka asiat ovat. Harmittaako?
Paholaista se harmittaa ja hänen sanan saattajiaan.- Anonyymi
No niin, tuukka 7-v, nyt hampaiden pesuun siitä ja äipän viereen tutimaan. :D
- Anonyymi
Teidän toraistien lainpalvonta saa hassuja muotoja. Sinä, joka katsot voivasi pitää lain, hyväksyt mitättömyytesi toisin kuin minä, joka en katso kykeneväni sitä pitämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1283753Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.362444Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442088Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701031Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet101001- 45881
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen63866En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on31845- 43770
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies97762