SOVITUKSESTA

Anonyymi

Moni "raamatuntuntija" tykkää kovasti käyttää sanoja "oppi", "asiayhteys" ja "kokonaisuus". "Oppeja" ovat kaikki sellaiset raamattunäkemykset, jotka eivät ole linjassa "raamatuntuntiijan" oman näkemyksen kanssa.
"Asiayhteyteen" ja "kokonaisuuteen" tällainen ekspertti tukeutuu tilanteessa, jossa hänen tulee saada vääristää Paavalin yksinkertainen evankeliumi, joka kuuluu

Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa.

Aina, kun Paavalin evankeliumia aletaan vääristää, joudutaan vääristämään samalla kieltä, sanojen merkityksiä. Se, kuinka tätä ei suostuta myöntämään tai tätä ei havaita, jää minulle mysteeriksi. Ehkä helvetinpelko roihuaa niin voimakkaasti sielun syövereissä, että se tekee ihmisistä "viattomia valehtelijoita".

Kirjanoppinut raiskaa väärennöksellään sovittaa/sovitus-sanan merkityksen. Nimittäin lause "Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa" on sisällöltään täysin yksinkertainen ja yksiselitteinen. Ihminen Jeeesus Kristus tarjosi itsensä KOKO ihmiskunnan Edustajana - MEITÄ KAIKKI EDUSTAEN ELI MEINÄ - itsensä sovitusuhrina Jumalalle, jolle oman Pojan uhri oli "suloinen tuoksu" ja joka SEN VUOKSI hyväksyi Jeesuksen uhrin TÄYDELLISESTI. Tällä uhrillaan Jeesus saattoi koko ihmiskunnan sovintoon Jumalan kanssa eli Jumala SOVITTI MEIDÄT ITSENSÄ KANSSA. Meidät on nyt sovitettu; Jumala itse sovitti meidät kanssaan Kristuksessa.

Tämä kaikki siis tapahtui jo täydellisesti ja loppuun saatetusti ristillä; koko ihmiskunta tuli sovitetuksi Jumalan kanssa. Tässä ei ole yhtikäs mitään epäselvää.
Jos olisi, Paavali AIVAN TAATUSTI ILMAISISI ASIAN JOTENKIN TOISIN - HÄN EHDOTTOMASTII KOROSTAISI SITÄ, ETTÄ JUMALA ON ASETTANUT SOVITUKSEN AINOASTAAN TARJOLLE - ETTÄ JUMALA NIMENOMAAN EI SOVITTANUT MAAILMAA VAAN TOI SOVITUKSEN PELKÄSTÄÄN TARJOLLE, "USKOLLA VASTAANOTETTAVAKSI". Näin hän ei kuitenkaan tee.

Tämän saatanallisen harhan tekee Paavalin sijasta sen sijaan suomentaja. "Antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa" on niin saatanallisen kiero ja epälooginen ratkaisu, että siitä pitäisi tuomita vankilaan.
Biblehub-sivuilla on niin monta englanninkielistä käännöstä, etten viitsiinyt niitä edes laskea; niitä on kenties yli 40. Kaikissa paitsi yhdessä - 1500-luvulta tähän päivään - lukee "Be reconciled to God." Ei puhuta mistään sovituksen "vastaanottamisesta" vaan siitä, että "olkaa sovitetut". Ajatuskulku on seuraava: teidät on sovitettu - OLKAA siis sovitetut! Eli: HYVÄKSYKÄÄ SE, ETTÄ TEIDÄT ON SOVITETTU.

Tämä on täysin eri asia kuin asettaa uskominen sovituksen EDELLYTYKSEKSI, mikä on ANTIevankeliumia.

Mutta toki kaiken tuon päälle voi halutessaan oksentaa elegantisti käyttäen sanoja "asiayhteys" ja "kokonaisuus". Silloin kuulostaa varmaankin omasta mielestään kauhean fiksulta.

- GF -

3

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Etkö itse ymmärrä sitten lausetta ja sen sisältöä?

      Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa.

      Jeesus on itse kertonut ettei tullut kumoamaan käskyjä.
      Käskyt on ja pysyy. Tie kulkee ainoastaan Jeesuksen kautta.
      Jeesus sanoi "paranna tapasi".
      Paavalin lause ei mitenkään mitätöi Jeesusta ja hänen opetuksiaan.
      Ymmärrän, että on vaikea pysyä vain ihmisen asemassa ja hyväksyä mitättömyytensä. Et päässyt asemaan, jossa sanot kuinka asiat ovat. Harmittaako?
      Paholaista se harmittaa ja hänen sanan saattajiaan.

      • Anonyymi

        No niin, tuukka 7-v, nyt hampaiden pesuun siitä ja äipän viereen tutimaan. :D


      • Anonyymi

        Teidän toraistien lainpalvonta saa hassuja muotoja. Sinä, joka katsot voivasi pitää lain, hyväksyt mitättömyytesi toisin kuin minä, joka en katso kykeneväni sitä pitämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      71
      5007
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      38
      3785
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3378
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2377
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    7. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      353
      1565
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1542
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      15
      1475
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1340
    Aihe