Nainen pelkää ja ahdistunut tunteista

Anonyymi

Minulla sellanen tilanne että olen tapaillut yli puoli vuotta naista. Mutta tilanne se että vietämme aikaa paljon ja nainen on välillä tosi läheinen ja päästää lähelle.välillä on todella kylmä eikä päästä lähelle minua, en saa koskea tai muutakaan. Hän sanoi minulle että olen hänelle rakas. Aina kun päästänyt lähelle hän on sen jälkeen tosi kylmä ja etäinen. Sanoo ettei ole tunteita ja haluaa olla kaveri vain. Hän suuttuu minulle asioista mistä tavallinen kaveri suutu. Hän kerran avautui tunteista minulle ja sanoi että häntä loukattu. Kun hän haluisi päästää mut lähelle häntä alkaa kiukuttaa ja ahdistamaan tunteet. Onko mahdollista että hänellä on voimakkaat rakkauden tunteet ja pelkää että menettää minut ja ei uskalla heittäytyä parisuhteeseen vaikka haluisi. Kun alan puhumaan tunteista hän ei halua puhua. Mutta kun en ota yhteyttä häneen niin hän haluaa aina muutaman päivän päästä minut luokseen. Mutta olemme kuulema vain kavereita. Miten tälläisessä tilanteessa kuuluisi tehdä, alkaa olemaan epätoivonen kun haluan hänet. Voiko todella olla niin että rakkaus pelottaa ja voimakkaat tunteet. Näen hänen päältä sen että hän todella haluaa minua. Mutta kun tulee puhe meistä tai riita niin hän ottaa kaveri aseen käyttöön. Hän tietää että haluan hänet. Miten minun kuuluisi miehenä toimia.lähteä pois kokonaan tästä jutusta vai antaa tilaa hänelle ja edetä rauhassa. En saa häntä puhumaan. Vai onko minun parempi olla vastaamatta hänelle puhelimeen kun soittaa tai yrittää tavoitella jospa hän silloin tajuaa että menettää minut. Hän ei luota minuun koska pelkää että minulla on muita naisia, koska olen komea mies. Nyt olis järkevät aikuisten vastaukset avuksi ja tietysti sellaisen kuka kokenut pelkoa rakadesta ettei ole pystynyt heittäytymään suhteeseen.

4

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa pelolta.

      Omasta kokemuksesta sanon että älä tee siitä mitään peliä koska se alkaa vaan sotkea enemmän. Ja siis missään nimessä ei tarvitse antaa toiselle lisää kokemusta miltä tuntuu menettää sut. Kun pelkää niin koko ajanhan tuntee sen. Anna tilaa, ole oma itsesi ja edetkää rauhallisesti. Se on paras.

      • Anonyymi

        Kuulostaa siltä, että naisesi on asperger. Lue oireyhtymästä ja vertaa täsmääkö käytös.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuulostaa siltä, että naisesi on asperger. Lue oireyhtymästä ja vertaa täsmääkö käytös.

        Miksi aina pitäs olla joku diagnooosi?
        Ehkä hän on vain sitoutumiskammoinen? Ehkä huonoja suhteita menneisyydessä? Ehkä epävarma sinun tunteistasi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi aina pitäs olla joku diagnooosi?
        Ehkä hän on vain sitoutumiskammoinen? Ehkä huonoja suhteita menneisyydessä? Ehkä epävarma sinun tunteistasi?

        Aloituksessahan kerrottiin, että naista on loukattu. Kyllä sen tuoma kipu voi todellakin pelottaa. Älyvapaata tuo diagnosointi toisen muutaman rivin kertomuksen perusteella. Täällä on palstalla vissiin erittäin päteviä neurologeja, psykiatreja ja vieläpä selvänäkijöitäkin. Lähinnä vissiin tuota viimeistä porukkaa varsinkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4669
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4415
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1789
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1671
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1129
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      356
      1127
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      1010
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      958
    Aihe