Uskonto on yksityisasia!

Anonyymi

Ei mulla uskontoja vastaan sinällään mitään ole, mutta uskonto on yksityisasia, jota ei pidä yhteiskunnan tukea. Jos joku uskoo johonkin tai on uskomatta niin pitäköön sen ihan itse ja yksinään sen omana tietonaan ja suunsa kiinni. Se ei kuulu muille eikä siitä tarvitse puhua. Siitä muiden ei myöskään tule udella ja alkaa kyselemään.

8

126

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä sinulla on vilpitön tarkoitus. Ihmisellä on oikeus ajatella asioista juuri kuten hän haluaa. Myös elämänkatsomuksesta kyllä.
      Asia on kuitenkin niin että ajattelutapansa jokainen paljastaa vähitellen jokatapauksessa. Aivan kuten poliittinen mielipide, jokaisella on omansa ja yhteiselossa, kontakteissa se paljastuu.
      Sitten on kaksi kokijaa se joka kuuntelee ja se joka puhuu jolloin kummallakin on oma päättelykykynsä siitä mitä kuulee ja siitä mitä puhutaan.

      • Anonyymi

        Uskonto ja politiikka ovat asioita joista ei ole sopivaa eikä hyvä puhua muiden kuullen. On parempi pitää ne asiat omana tietonaan ja pysyä hiljää suu supussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonto ja politiikka ovat asioita joista ei ole sopivaa eikä hyvä puhua muiden kuullen. On parempi pitää ne asiat omana tietonaan ja pysyä hiljää suu supussa.

        Kannanottosi on uskonnollinen ja poliittinen. Miksi et pitänyt ajatustasi vain omana tietonasi, pysynyt hiljaa suu supussa?


    • Anonyymi

      Tuttavani joka oli krkosta eronnut ja ateisti haki työnopettajan virkaan. Hänret hyväksyttiin mutta ehtona oli että pitää olla kirkon jäsen. Hän oli kuolemaansa saakka katkera pakotteesta. Oli ammatitaitoinen ja ystävällinen opettaja eräässä maalaisammattikoulussa eläkkeelle saakka ja erosi heti sen jäleen kirkosta.

    • Anonyymi

      Eikö ole hienoa, että Suomessa sinulla on täysi vapaus omaan mielipiteeseen ja sen kertomiseen julkisesti?

      Kristinuskoon kuuluu oleellisena osana se, että kristitty kertoo uskostaan muille. Kristinusko ei ole yksityisasia, vaikkakin kristityn määritelmään kuuluu se, että uskoo omakohtaisesti. Kristillisessä maassa asuminen tai kristillisen kirkon jäsenyys ei tee ihmisestä kristittyä.

    • Anonyymi

      Paitsi kriskinusko ei ole yksityisasia - meille on annettu lähetyskäsky.

      • Anonyymi

        Auttaa pitää mutta uskonnollinen käännyttäminen on iljettävää agitaatiota ja valheellusen propagandan levittämistä.


    • Anonyymi

      Miksi uskonvakaumuksesta pitäisi "sulkea suunsa"? Millä oikeudella sinä sitä vaadit?

      Sulkevatko epäuskoiset suunsa hulluista käsityksistään koskien evoluutiota, kuolemaa yms. ? Sulkevatko epäuskoiset suunsa ryypäämisistään ja pidättäytyvätkö rienaamisistaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      132
      1234
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1061
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      788
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      618
    5. Mistä arvasit,että kaivattusi on täällä?

      😊
      Ikävä
      50
      589
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      531
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      503
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      493
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      487
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      477
    Aihe