Uskonto on yksityisasia!

Anonyymi

Ei mulla uskontoja vastaan sinällään mitään ole, mutta uskonto on yksityisasia, jota ei pidä yhteiskunnan tukea. Jos joku uskoo johonkin tai on uskomatta niin pitäköön sen ihan itse ja yksinään sen omana tietonaan ja suunsa kiinni. Se ei kuulu muille eikä siitä tarvitse puhua. Siitä muiden ei myöskään tule udella ja alkaa kyselemään.

8

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä sinulla on vilpitön tarkoitus. Ihmisellä on oikeus ajatella asioista juuri kuten hän haluaa. Myös elämänkatsomuksesta kyllä.
      Asia on kuitenkin niin että ajattelutapansa jokainen paljastaa vähitellen jokatapauksessa. Aivan kuten poliittinen mielipide, jokaisella on omansa ja yhteiselossa, kontakteissa se paljastuu.
      Sitten on kaksi kokijaa se joka kuuntelee ja se joka puhuu jolloin kummallakin on oma päättelykykynsä siitä mitä kuulee ja siitä mitä puhutaan.

      • Anonyymi

        Uskonto ja politiikka ovat asioita joista ei ole sopivaa eikä hyvä puhua muiden kuullen. On parempi pitää ne asiat omana tietonaan ja pysyä hiljää suu supussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonto ja politiikka ovat asioita joista ei ole sopivaa eikä hyvä puhua muiden kuullen. On parempi pitää ne asiat omana tietonaan ja pysyä hiljää suu supussa.

        Kannanottosi on uskonnollinen ja poliittinen. Miksi et pitänyt ajatustasi vain omana tietonasi, pysynyt hiljaa suu supussa?


    • Anonyymi

      Tuttavani joka oli krkosta eronnut ja ateisti haki työnopettajan virkaan. Hänret hyväksyttiin mutta ehtona oli että pitää olla kirkon jäsen. Hän oli kuolemaansa saakka katkera pakotteesta. Oli ammatitaitoinen ja ystävällinen opettaja eräässä maalaisammattikoulussa eläkkeelle saakka ja erosi heti sen jäleen kirkosta.

    • Anonyymi

      Eikö ole hienoa, että Suomessa sinulla on täysi vapaus omaan mielipiteeseen ja sen kertomiseen julkisesti?

      Kristinuskoon kuuluu oleellisena osana se, että kristitty kertoo uskostaan muille. Kristinusko ei ole yksityisasia, vaikkakin kristityn määritelmään kuuluu se, että uskoo omakohtaisesti. Kristillisessä maassa asuminen tai kristillisen kirkon jäsenyys ei tee ihmisestä kristittyä.

    • Anonyymi

      Paitsi kriskinusko ei ole yksityisasia - meille on annettu lähetyskäsky.

      • Anonyymi

        Auttaa pitää mutta uskonnollinen käännyttäminen on iljettävää agitaatiota ja valheellusen propagandan levittämistä.


    • Anonyymi

      Miksi uskonvakaumuksesta pitäisi "sulkea suunsa"? Millä oikeudella sinä sitä vaadit?

      Sulkevatko epäuskoiset suunsa hulluista käsityksistään koskien evoluutiota, kuolemaa yms. ? Sulkevatko epäuskoiset suunsa ryypäämisistään ja pidättäytyvätkö rienaamisistaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      89
      3298
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3057
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2550
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2333
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2313
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2066
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      37
      1945
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1656
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1653
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1509
    Aihe