Ei mulla uskontoja vastaan sinällään mitään ole, mutta uskonto on yksityisasia, jota ei pidä yhteiskunnan tukea. Jos joku uskoo johonkin tai on uskomatta niin pitäköön sen ihan itse ja yksinään sen omana tietonaan ja suunsa kiinni. Se ei kuulu muille eikä siitä tarvitse puhua. Siitä muiden ei myöskään tule udella ja alkaa kyselemään.
Uskonto on yksityisasia!
8
99
Vastaukset
Kyllä sinulla on vilpitön tarkoitus. Ihmisellä on oikeus ajatella asioista juuri kuten hän haluaa. Myös elämänkatsomuksesta kyllä.
Asia on kuitenkin niin että ajattelutapansa jokainen paljastaa vähitellen jokatapauksessa. Aivan kuten poliittinen mielipide, jokaisella on omansa ja yhteiselossa, kontakteissa se paljastuu.
Sitten on kaksi kokijaa se joka kuuntelee ja se joka puhuu jolloin kummallakin on oma päättelykykynsä siitä mitä kuulee ja siitä mitä puhutaan.- Anonyymi
Uskonto ja politiikka ovat asioita joista ei ole sopivaa eikä hyvä puhua muiden kuullen. On parempi pitää ne asiat omana tietonaan ja pysyä hiljää suu supussa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskonto ja politiikka ovat asioita joista ei ole sopivaa eikä hyvä puhua muiden kuullen. On parempi pitää ne asiat omana tietonaan ja pysyä hiljää suu supussa.
Kannanottosi on uskonnollinen ja poliittinen. Miksi et pitänyt ajatustasi vain omana tietonasi, pysynyt hiljaa suu supussa?
- Anonyymi
Tuttavani joka oli krkosta eronnut ja ateisti haki työnopettajan virkaan. Hänret hyväksyttiin mutta ehtona oli että pitää olla kirkon jäsen. Hän oli kuolemaansa saakka katkera pakotteesta. Oli ammatitaitoinen ja ystävällinen opettaja eräässä maalaisammattikoulussa eläkkeelle saakka ja erosi heti sen jäleen kirkosta.
- Anonyymi
Eikö ole hienoa, että Suomessa sinulla on täysi vapaus omaan mielipiteeseen ja sen kertomiseen julkisesti?
Kristinuskoon kuuluu oleellisena osana se, että kristitty kertoo uskostaan muille. Kristinusko ei ole yksityisasia, vaikkakin kristityn määritelmään kuuluu se, että uskoo omakohtaisesti. Kristillisessä maassa asuminen tai kristillisen kirkon jäsenyys ei tee ihmisestä kristittyä. - Anonyymi
Paitsi kriskinusko ei ole yksityisasia - meille on annettu lähetyskäsky.
- Anonyymi
Auttaa pitää mutta uskonnollinen käännyttäminen on iljettävää agitaatiota ja valheellusen propagandan levittämistä.
- Anonyymi
Miksi uskonvakaumuksesta pitäisi "sulkea suunsa"? Millä oikeudella sinä sitä vaadit?
Sulkevatko epäuskoiset suunsa hulluista käsityksistään koskien evoluutiota, kuolemaa yms. ? Sulkevatko epäuskoiset suunsa ryypäämisistään ja pidättäytyvätkö rienaamisistaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1695788
- 114298
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513695Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1033035Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv792688Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62188- 441465
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121438Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos621254Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4111229