Uskonto on yksityisasia!

Anonyymi

Ei mulla uskontoja vastaan sinällään mitään ole, mutta uskonto on yksityisasia, jota ei pidä yhteiskunnan tukea. Jos joku uskoo johonkin tai on uskomatta niin pitäköön sen ihan itse ja yksinään sen omana tietonaan ja suunsa kiinni. Se ei kuulu muille eikä siitä tarvitse puhua. Siitä muiden ei myöskään tule udella ja alkaa kyselemään.

8

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä sinulla on vilpitön tarkoitus. Ihmisellä on oikeus ajatella asioista juuri kuten hän haluaa. Myös elämänkatsomuksesta kyllä.
      Asia on kuitenkin niin että ajattelutapansa jokainen paljastaa vähitellen jokatapauksessa. Aivan kuten poliittinen mielipide, jokaisella on omansa ja yhteiselossa, kontakteissa se paljastuu.
      Sitten on kaksi kokijaa se joka kuuntelee ja se joka puhuu jolloin kummallakin on oma päättelykykynsä siitä mitä kuulee ja siitä mitä puhutaan.

      • Anonyymi

        Uskonto ja politiikka ovat asioita joista ei ole sopivaa eikä hyvä puhua muiden kuullen. On parempi pitää ne asiat omana tietonaan ja pysyä hiljää suu supussa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonto ja politiikka ovat asioita joista ei ole sopivaa eikä hyvä puhua muiden kuullen. On parempi pitää ne asiat omana tietonaan ja pysyä hiljää suu supussa.

        Kannanottosi on uskonnollinen ja poliittinen. Miksi et pitänyt ajatustasi vain omana tietonasi, pysynyt hiljaa suu supussa?


    • Anonyymi

      Tuttavani joka oli krkosta eronnut ja ateisti haki työnopettajan virkaan. Hänret hyväksyttiin mutta ehtona oli että pitää olla kirkon jäsen. Hän oli kuolemaansa saakka katkera pakotteesta. Oli ammatitaitoinen ja ystävällinen opettaja eräässä maalaisammattikoulussa eläkkeelle saakka ja erosi heti sen jäleen kirkosta.

    • Anonyymi

      Eikö ole hienoa, että Suomessa sinulla on täysi vapaus omaan mielipiteeseen ja sen kertomiseen julkisesti?

      Kristinuskoon kuuluu oleellisena osana se, että kristitty kertoo uskostaan muille. Kristinusko ei ole yksityisasia, vaikkakin kristityn määritelmään kuuluu se, että uskoo omakohtaisesti. Kristillisessä maassa asuminen tai kristillisen kirkon jäsenyys ei tee ihmisestä kristittyä.

    • Anonyymi

      Paitsi kriskinusko ei ole yksityisasia - meille on annettu lähetyskäsky.

      • Anonyymi

        Auttaa pitää mutta uskonnollinen käännyttäminen on iljettävää agitaatiota ja valheellusen propagandan levittämistä.


    • Anonyymi

      Miksi uskonvakaumuksesta pitäisi "sulkea suunsa"? Millä oikeudella sinä sitä vaadit?

      Sulkevatko epäuskoiset suunsa hulluista käsityksistään koskien evoluutiota, kuolemaa yms. ? Sulkevatko epäuskoiset suunsa ryypäämisistään ja pidättäytyvätkö rienaamisistaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2355
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe