Tuomiopäivä

Anonyymi

Minkälainen on elämämme täällä maapallolla sen jälkeen kun uskossa olevat on temmattu taivaaseen.

8

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jeesus toisessa tulemuksessaan herättää uskossa kuolleet kirkastetussa ruumiissa, elossa olevat pyhät muutetaan, Jeesus vie heidät yhdessä 1000 vuodeksi taivaaseen. Kaikki jumalattomat saavat surmansa Jeesuksen toisessa tulemisessa Hänen ilmestyksestään, vuorten rotkotkaan ei anna heille suojaa, myöskin paholainen sidotaan.
      Tuhannen vuoden jälkeen on jumalattomien herätys kuolleista, myöskin paholainen päästetään vankeudestaan vähäksi aikaa. He nousevat yli maan avaruuden, ja piirittävät pyhien leirin. Viimeinen tuomio, tuli lankeaa alas taivaasta ja kuluttaa heidät. Tämä on toinen kuolema, eikä heistä jää juurta eikä oksaa. Kaikki entinen on mennyt eikä enää ajatukseen astu.
      Tämän jälkeen Jumala luo omilleen uuden taivaan ja uuden maan, jossa vanhurskaus asuu.

      1234567---

    • Anonyymi

      > Minkälainen on elämämme täällä maapallolla sen jälkeen kun uskossa olevat on temmattu taivaaseen.

      Taitaa olla olematonta, koska Raamattu ei lupaa ikuista elämää kuin vanhurskaille.

      "Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."
      Mat. 25:46

      " Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
      Room. 6:23

      • Anonyymi

        Jeesus vie omansa toisessa tulemisessaan 1000 vuodeksi taivaaseen.

        Minkälainen elämä maapallolla sen jälkeen ? Täällä ei ole elämää, sillä kaikki ne ketkä eivät päässeet mukaan taivaaseen, saavat surmansa Jeesuksen tulemisen ilmestyksestä.

        Tuhannen vuoden jälkeen heidät herätetään tuomiolle tuli tekee heistä lopun.

        1234567---


    • Anonyymi

      Saamme heidän keräämänsä omaisuuden omaan käyttöömme .

      • Anonyymi

        Vaan Dacia Dustereita en huoli. Ne kuulemma on ihan jaakona niihin kun ovat halpoja.


      • Anonyymi

        Tuskin onnistuu !


    • Anonyymi

      Tuomitaanko viimeisellä tuomiolla myös viidakossa asuvat kansat jotka eivät ole kuulleetkaan evankeliumin ilosanomasta tai jeesuksesta?
      Miten muslimeille, hinduiille ja budhalaisille käy?

      • Anonyymi

        Kyllä ne osaa satuja sepitellä, siinä kuin kristitytkin. Kaikki kuvittelevat, että juuri heidän satunsa on on se ainoa oikea. Mikä siinä on ettei ihminen voi myöntää, että on vaan asioita joista ei ole kenelläkää mitään tietoa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      20
      12518
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      11
      11271
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      183
      5164
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3803
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      197
      3614
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      56
      3307
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      2964
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      16
      2823
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      94
      2295
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      2025
    Aihe