Kommentti 1.2.2021 -16:35 - Britit irrottivat itsensä EU' sta - kansakuntansa enemmistöllä
Lopullinen ero astui voimaan nyt vuodenvaihteessa 2020/-21 - britit ovat nyt vapaaehtoisesti omillaan ja hakevat ehkä ennakkoluulottomasti uutta jalansijaa - vanhojen aikojen innostamana ja kaupallisesti anteeksipyytäen (Opium-sodat 1800-luvulla keisarillista Kiinaa vastaan).
Iso-Britannia oli aikanaan maailman suurin kolonialisti ja omi itselleen valtavat määrät raaka-aineita, energiaa ja myös työvoimaa kuin alusmaidensa rikkauksia - omaksi edukseen.
Nyt ei ole jäljellä kuin brittiläinen kansainyhteisö, mutta se on enemmän kuin ei mitään!
Lisäksi brittien äidinkieli on liki yleismaailmallinen kieli, jolla tullaan erinomaisesti toimeen - ainakin kaupallisella rintamalla. Vain mandariinin kiina on runsaammin puhuttu äidinkieli maailmassamme.
Vasta muutama kuukausi sitten saatettiin maailmaan suurin koskaan luotu "vapaakauppa-alue" - RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership), |1 paljolti Kiinan vetämänä, tässä eivät ole mukana EU eikä USA - ainakaan vielä. Tässäkö olisi se todellinen Englannin 'tuhannen punnan paikka' - lähteä radikaalisti mukaan liittoon, jonka suuruus hengästyttää.
..
|1 Suomen Keskuskauppakamarin johtaja Timo Vuori: "Se on merkittävä sen vuoksi, että se tulee olemaan maailman suurin yhtenäinen vapaakauppa-alue. Se kattaa noin kolmanneksen maailmantalouden BKT:stä ja siirtää maailman taloudessa tasapainoa Aasian suuntaan. Sopimuksen maat kilpailevat keskenään mutta myös Euroopan ja Amerikan kanssa" -lainattu Yle-uutisesta.
...
23478
HS: Britannia aikoo hakea osaksi Tyynenmeren vapaakauppa-aluetta
8
70
Vastaukset
- Anonyymi
No sehän on hyvä.
- Anonyymi
Aikooko britit uittaa saarensa tyynellemerelle?
- Anonyymi
Briteillä on jo merentakainen territorio Tyynellä valtamerellä.
Kannattaa myös muistaa, että jo satojen vuosien ajan brittejä on enemmän kiinnostanut muun maailman asiat kuin Manner-Euroopan asiat.
Täällä Suomessa, kun uutisia seuraa, tulee sellainen harhakuva ihmisille, että EU olisi jotenkin maailman keskipiste. Tiedoksenne vaan kaikille, että ei ole ollut enää sataan vuoteen. USA on ollut maailman keskipiste. Nyt taitaa olla alkamassa Itä-Aasian vuosisata. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Briteillä on jo merentakainen territorio Tyynellä valtamerellä.
Kannattaa myös muistaa, että jo satojen vuosien ajan brittejä on enemmän kiinnostanut muun maailman asiat kuin Manner-Euroopan asiat.
Täällä Suomessa, kun uutisia seuraa, tulee sellainen harhakuva ihmisille, että EU olisi jotenkin maailman keskipiste. Tiedoksenne vaan kaikille, että ei ole ollut enää sataan vuoteen. USA on ollut maailman keskipiste. Nyt taitaa olla alkamassa Itä-Aasian vuosisata.Ei ala. Kiinan kupla puhkeaa tällä vuosikymmenellä.
- Anonyymi
Kerrottiin jo paljon aiemmin BBC:llä. Kannattaa seurata maailman uutistoimistoja, niin saa aiemmin ja paremman kuvan maailman tapahtumista.
- Anonyymi
Eikä avaus ole edes totta.
- Anonyymi
Britannia ei ole lähdössä kiinalaisvetoiseen vapaakauppa-alueeseen vaikka avauksessa näin väitetään.
Miksi pitää valehdella?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24114045Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu607177Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1996835K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1004726Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744657Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä244575Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos744337Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754112Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1003896- 933701
