Kommentti 1.2.2021 -16:35 - Britit irrottivat itsensä EU' sta - kansakuntansa enemmistöllä
Lopullinen ero astui voimaan nyt vuodenvaihteessa 2020/-21 - britit ovat nyt vapaaehtoisesti omillaan ja hakevat ehkä ennakkoluulottomasti uutta jalansijaa - vanhojen aikojen innostamana ja kaupallisesti anteeksipyytäen (Opium-sodat 1800-luvulla keisarillista Kiinaa vastaan).
Iso-Britannia oli aikanaan maailman suurin kolonialisti ja omi itselleen valtavat määrät raaka-aineita, energiaa ja myös työvoimaa kuin alusmaidensa rikkauksia - omaksi edukseen.
Nyt ei ole jäljellä kuin brittiläinen kansainyhteisö, mutta se on enemmän kuin ei mitään!
Lisäksi brittien äidinkieli on liki yleismaailmallinen kieli, jolla tullaan erinomaisesti toimeen - ainakin kaupallisella rintamalla. Vain mandariinin kiina on runsaammin puhuttu äidinkieli maailmassamme.
Vasta muutama kuukausi sitten saatettiin maailmaan suurin koskaan luotu "vapaakauppa-alue" - RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership), |1 paljolti Kiinan vetämänä, tässä eivät ole mukana EU eikä USA - ainakaan vielä. Tässäkö olisi se todellinen Englannin 'tuhannen punnan paikka' - lähteä radikaalisti mukaan liittoon, jonka suuruus hengästyttää.
..
|1 Suomen Keskuskauppakamarin johtaja Timo Vuori: "Se on merkittävä sen vuoksi, että se tulee olemaan maailman suurin yhtenäinen vapaakauppa-alue. Se kattaa noin kolmanneksen maailmantalouden BKT:stä ja siirtää maailman taloudessa tasapainoa Aasian suuntaan. Sopimuksen maat kilpailevat keskenään mutta myös Euroopan ja Amerikan kanssa" -lainattu Yle-uutisesta.
...
23478
HS: Britannia aikoo hakea osaksi Tyynenmeren vapaakauppa-aluetta
1
94
Vastaukset
- Anonyymi
Oiva idea briteiltä, nyt kun ovat vapaana tekemään omia ratkaisuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5539163Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1656274Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3785326Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli724811Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004421Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664093SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha2064037- 1042134
- 1141558
- 531096
