Perustetaan Pro NeonSport!

Neoni ei saa mennä nurin. Vammalassa aina nurkutaan kun ei mitään oo eikä tuu. Neoni on kumminkin palvellut täällä kun Järvinen löi hanskat tiskiin.

Monella on vielä Vammalassa ostovoimaa ja herrapiireissä kehutaan kuinka rahaa on. Näyttäkää ja käyttäkää nyt oikeesti että sitä teitillä on. Jos Neoni menee konkkaan parin tonnin takia, niin siinäpä ootte. Ei oo kauppaa ja yhet liiketilat on iäksi tyhjänä.

Nyt kansa liikkeelle ja massit kiertään!
212049
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Ei nää tällaiset ostokehotukset yleensä saa kuin muutaman hengen liikkeelle. Joku käy terottamassa parit luistimensa, ja toinen hakee untuvatakin.
Jos ei ole just ostotarvetta, tai varsinkin jos muualta saa mielestään edullisemmin, niin kyllä sellaiset tekijät ohjailee isomman asiakasmassan liikkeitä. Lisäostelemista pitäs olla läpi vuoden, eikä vaan hetkeksi.

» Jos Neoni menee konkkaan parin tonnin takia, niin siinäpä ootte.

Sehän tais olla täydet kymmenen tonnia kuitenkin. Auttaako edes se kerta-puffaaminen, just tähän hetkeen. Vai täytyykö tota jatkuvasti ylläpitää, että pysyy tolpillaan? Ei ne yleensä silloin pysy.

Äänestä

Jos Neon Sport kaatuu, ei Vammalaan uutta urheilukauppaa enään kukaan perusta. Häijää tietysti jää, että Saastaamaalaassa on silti. Keskusta on kumminkin pian kuollut mesta, kun voihan se korona runnella vielä muitakin.

No, riittää kännikaloille baarimestoja jos vielä riittää raha harkinnanvarasiin joita juua pois koronakurimuksen taltuttua!!

Äänestä

Nyt on alkanut muuttomyynti.

Äänestä
  • Prisma korjaa potin ja varmasti cittarikin nyt lisää urheilutavaraa valikoimiinsa enemmän.

    Koska on haijaan vuoro muuttaa

    Äänestä

Toivottavasti selviytyy. Takana on kuitenkin tosi hyvä hiihtotalvi niin kauppaa on varmaan tehty. Siirtyminen pienempiin tiloihin on fiksua jos sillä pystyy saamaan homman raiteilleen.

Äänestä

Saa mennä nurin kun eivät osaa edes pyörää kasata kunnolla

Äänestä

omnks vammalan rikkaat jo nii rikkaita että mennään tampereelle ostaan kaikkee eikä osteta vammalasta

Äänestä

Eikö toi Neon Sportti pärjää nyt siinä uudessakaan paikassa vai? Vuokrat putosi reilusti, mutta tietenkin jos myynti putosi vielä enemmän, niin ei se muutto silloin mitään auttanut.

Onhan virman kotisivutkin hiukan aneemiset ja jälkeenjääneet. Edelleen siellä kerrotaan että Torikatu 1 on meidän osoitteemme. Eli muka siellä vanhassa kalliissa paikassa olisi edelleen.

Äänestä

Protestilistaa kun katsoo, on yhteensä kymmeniätuhansia jättänyt maksamatta. Ei kauaa pustysä pysy enää..

Äänestä

Äijänkivelle uusi NeonSport

Äänestä

Vielä se vaan porskuttaa eteenpäin.

Äänestä

Toivotaan että pärjää, yrittäjistä on pulaa.

Äänestä

Asiakkaista sitä pulaa on Vammmalan keskustan alueella. Pääkatu Puistokadullakin on enää vain yksi ainoa ruokakauppa, eli Torikeskus.

Mikään erikoisliike ei pärjää, kodinkoneliikkeet, vaatekaupat kaikki kadonneet. Jos olisi ostavia asiakkaita, niin olisi niitä kauppojakin. Asiakkaat ovat kadonneet ja loppuneet, ja siksi on loppuneet kaupatkin.

Sitä samaa asiaa vastaan tuo Neon Sporttikin tuossa sinnittelee. Että kun ei ole suksen ja sähköpyörän ostajia, niin jää vakuutukset ja verotkin maksamatta

Äänestä

Yleismaailmallinen kirous suuret automarketit. Isot yhtiöt ostavat suuria tuote eriä ja saavat ne edullisemmin. Pienet yritykset kovilla kun katteet pienet. Toisena internet josta saa suoraan tilattua mutta siinäkin saattaa syntyä soppa varsinkin huollon, takuun ja takuukorjaamon löytämisen kanssa. Silti ostokset usein sieltä varsinkin jos posti sattuu toimimaan.

Kun alko ja apteekki nyt siirtyivät keskustasta pois niin aika lovi syntyi, mahtaako torikaan enää vetää myyjiä ja ihmisiä? Toivoa sopii. Eikä Sastamala ole ainoa kaupunki näiden ongelmien kanssa, ja kyllä Tampereellakin vastaava näkyy.

Äänestä

Tehdään kaikki sellainen lupaus, että ostetaan jokainen edes yksi joululahja NeonSportista! Näin pysyy paikallinen urheilukauppa pystyssä.

Jo senkin tähden kun kauppiaan faija hiihti vuorokauden putkeen kerätäkseen kellon torille. Siihenkään ei kaupunki tai pientuloisia kynivä Nordea Sastamala voinut panna rikkaa ristiin. Amen!

Äänestä
  • Joululahjoja ei ole ostettu enää yli 20 vuoteen, kun ei ole sen ikäisiä paikalla, joita semmoiset kiinnostaa. En sikäli voi luvata meneväni Neonsportilta mitään hakemaan.

    Lenkkareita ja verkkareita saa marketeistakin hakemalla, ei tarvii erikoisvälinekauppiasta tällaisella vaivata. Jos ei normaali urheiluvarustetta tarvitseva asiakaskunta pysty pitämään Neon-kauppaa hengissä, niin ei voi tähän hätiin muuta kuin voivotella vaan, ja toivotella kestämisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Joululahjoja ei ole ostettu enää yli 20 vuoteen, kun ei ole sen ikäisiä paikalla, joita semmoiset kiinnostaa. En sikäli voi luvata meneväni Neonsportilta mitään hakemaan.

    Lenkkareita ja verkkareita saa marketeistakin hakemalla, ei tarvii erikoisvälinekauppiasta tällaisella vaivata. Jos ei normaali urheiluvarustetta tarvitseva asiakaskunta pysty pitämään Neon-kauppaa hengissä, niin ei voi tähän hätiin muuta kuin voivotella vaan, ja toivotella kestämisiä.

    Perkelettäkö sää rahaa haudot hautaas saatekka? Kuluttaa se pitää, eläessäs.

    Äänestä

"Perkelettäkö sää rahaa haudot hautaas saatekka? Kuluttaa se pitää, eläessäs."

– Huus lanttia pyytä vä kerjäläinen Vammalan torilla.

Äänestä

"Tehdään kaikki sellainen lupaus, että ostetaan jokainen
edes yksi joululahja NeonSportista!"

Löysin taas tämän vanhan ketjun, ja päätin vilkaista mitä Neon Sportille nykyään kuuluu.

Huomaan nyt, että tuollaista viime hetken avustavaa rullalaudan tai teltan ostosta ei enää pääse liikkeestä ostamaan. Neon Sport Oy siirtyi konkurssiyritysten taivaaseen jo 16.3.2023.

Äänestä

Taitaa tuo entinen Uhrheiluliike Järvinen eli nykyiseltä nimeltään Nettomatti olla ainoa Vammalan taajamassa oleva urheiluvälineliike.
https://nettomatti.fi/

Tarjolla tosin on pelkästään polkupyöriä ja niiden tarvikkeita.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Neoni ei saa mennä nurin. Vammalassa aina nurkutaan kun ei mitään oo eikä tuu. Neoni on kumminkin palvellut täällä kun Järvinen löi hanskat tiskiin.

Monella on vielä Vammalassa ostovoimaa ja herrapiireissä kehutaan kuinka rahaa on. Näyttäkää ja käyttäkää nyt oikeesti että sitä teitillä on. Jos Neoni menee konkkaan parin tonnin takia, niin siinäpä ootte. Ei oo kauppaa ja yhet liiketilat on iäksi tyhjänä.

Nyt kansa liikkeelle ja massit kiertään!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu