Valtakunnan Niinistö piti tiukan puhuttelun Anu S. Vehviläiselle (kepu) 32.2021!

Anonyymi

Eduskunnan "valtiopäivien" avajaisissa "pienen joulutauon" jälkeen kokoontuivat Kepun puhemies-nainen Anu S. Vehviläinen ja tasavallan hra Niinistö kahdestaan!

No ei Anu S. Vehviläinen (kepu) jäänyt kakkoseksi, sillä onhan hän valtakunnan ensimmäinen nainen poliittisesti! Vehviläisen vastauspuheenvuoro oli tuomitseva sekä kansalaisille että maailmalle! Jos ei niinkään tsavallan Niinistön suuntaan?

Ja saihan puhemies-naisen puhe värinää myös tasavallan päämiehen korvissaKIN jotka punottivat lupaavasti!
Nyt oli saatu sanainen arkku molempien taholta tyhjennettyä, nyt voi taas vetäistä henkeäKIN!
Huom. Onhan erittäin tärkeää puheessa ottaa esiin "suurellle kuulijajoukolle" salissa ( 1 hlö) miten ME kansakuntana tuomitsemme Venäjän laittomuudet vapaan kansalaisen ja opposiittiojohtajan vangitsemiseksi!
TÄMÄ PUHEEN SÄVY, ei ole vihapuhetta sitten lainkaan, josta meitä Luoja varjelkoon!
Eikö totta?!
------------->>>
https://www.is.fi/politiikka/art-2000007781165.html

"Presidentti Niinistö: Navalnyin tapaus hankaloittaa Suomen ja Venäjän suhteita – muistuttaa silti 1 300 kilometrin yhteisestä rajasta
Presidentti Niinistö ei suoraan kommentoinut Vladimir Putinin roolia Navalnyin vangitsemisessa: ”Mutta kun Venäjä on tuomittu, niin täytyy muistaa, että Venäjän presidentti on Putin”" etc.

jne. Linkki_IS_

2

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Lopuksi...

        Arvoisa puhemies, hyvät Suomen kansan edustajat,

        Onnittelen puhemiehistöä saamanne tuen johdosta. Toivotan teille kaikille menestystä ja viisautta vaativassa työssänne Suomen hyväksi. Julistan vuoden 2021 valtiopäivät avatuiksi”.

        ______________
        Kansaedustajat eivät olleet paikalla, jonka olisi luullut myös Sauli Niinistön huomanneen?

        😆😄🤣 Saa hymyillä, sisäänpäin kiitos!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      73
      7363
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7194
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5206
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      127
      4954
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      105
      4581
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4510
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4216
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1620
    Aihe