Lupasin tehdä nettisivut edulliseen hintaan. Sanoin aikaa menevän 3 viikkoa. Ostaja halusi kirjata soppariin sanktiomaksun jokaista myöhästymispäivää kovti ja pvänmäärän, milloin sivusto valmis. Maksuehto oli 50% ennakkoa ja hyväksynnän jälkeen loput 50%.
Ostaja vetkutteli ennakkomaksun maksamisessa 2 viikkoa. Sen jälkeen sisällön toimittamisessa toiset kaksi viikkoa. Sitten vaati ties mitä muutoksia sivuille, mutta ne tosiaan sain tehtyä kaikki viikon sisään.
Voiko ostaja nyt alkaa vaatia hinnan alennusta sopimuksen perusteella, koska sivusto ei ole valmis sopimukseen merkitynä päivänä. Ennakkomaksun saamisesta tuo aika ei ole todellisuudessa ylittynyt.. ja ku viimeinen sisältö on toimitettu, siitä ei oo aikaa ku muutama päivä?
Jos alkaa vaikeaksi, voinko vain sanoa, että puretaan sopimus, palautan ennakkomaksun 50%. Tästä sivustosta tulikin niin laaja ja ties mitä integrointeja koodailin, joten saan myytyä sen varmaan kolminkertaiseen hintaan jollekin toiselle. Alkoi ärsyttää myös kusetusmeininki, joka ei johtunut omasta viivyttelystä.
Sopimusrikkomus ja hinnanalennus
4
228
Vastaukset
- Anonyymi
Aika kusetukselta vaikuttaa. Pistä sivut alas kunnes maksu saatu sovittua. Ei tuollaiaten kanssa oikein voi neuvotellu kuin oikeudessa tai ottamalla hyödykkeen pois. Muistaakseni talokaupoissakin rakentajan sopimusaikaan ei kuulu muista johtuvat viivästykset. Ja rakentaja voi ottaa vaikka talon haltuun jos maksua ei kuulu.
- Anonyymi
» Voiko ostaja nyt alkaa vaatia hinnan alennusta sopimuksen perusteella,
koska sivusto ei ole valmis sopimukseen merkitynä päivänä.»
Totta kai asiakas voi vaatia mitä hyvänsä, ja kieltäytyy maksamasta. Minkäänlaiset perintätoimetkaan eivät auttaisi. Asia ratkeaisi vasta käräjäoikeudessa, jossa käytäisiin kummankin osapuolen esittämät seikat läpi.
Jos on muutaman tonnin lasku, ei tietenkään kannata käräjöidä, aikaa menee aivan tolkuttomasti. Mahdollisimman nopeasti vain hautaa tämän menetyksensä, loivimmalla mahdollisella tavalla. Sitten uusia hommia kehiin.
Edellä esitettiin, että sulje sivut. Tämän kanssa kannattaa olla varovainen, ettei hullu tosiaan ala käymään asiaa liiketoiminnan estämisenä, käräjien kanssa läpi.
Tee sivustolle mieluummin jotakin ajoittain käyttöä haittaavia bugeja. Niiden osalta joka ainoa kerta toteat, ettet itsekään tiedä mistä moiset ajoittaiset virheet johtuvat. Näyttelet tyhmää siinä kohtaa. Lopullista sivujen hiomista ei ole tehty. Ja koska maksut ovat rästissä, ei niitä lisätöinä kannata ilmaiseksi alkaa tehdä.- Anonyymi
En kyllä suostu firman nimissä edes huijarille paskaa antamaan. Bugeja en siis tarkoituksella tee, ja jos asia saadaan sovittua, niin omaan niskaahan ne korjaulset tulee.
Webhotelli on edelleen omassa hallussa ja tunnuksia en sinne ole antanut. Sopimuksessa sanotaan, että se luovutetaan asiakkaan haltuun projektin päättyessä. Jos menee vääntämiseksi hinnasta, haluan kyllä vain purkaa sopparin. Voi ostaa kalliimmalta muualta. Kiitos kommenteista! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En kyllä suostu firman nimissä edes huijarille paskaa antamaan. Bugeja en siis tarkoituksella tee, ja jos asia saadaan sovittua, niin omaan niskaahan ne korjaulset tulee.
Webhotelli on edelleen omassa hallussa ja tunnuksia en sinne ole antanut. Sopimuksessa sanotaan, että se luovutetaan asiakkaan haltuun projektin päättyessä. Jos menee vääntämiseksi hinnasta, haluan kyllä vain purkaa sopparin. Voi ostaa kalliimmalta muualta. Kiitos kommenteista!Tommosia källejä on ollut tarpeen laittaa eräille maksuhistoriansa perusteella huonosti tai olemattomasti maksaville asiakkaille. Windows-puolella ei saa noin vaan laitettua webbiserveriä alas, mutta blue-screenejä voi laittaa ajoittain, tai lopullisesti ilmaantumaan. Huonotkin maksajat maksaa, kun ohjelma on jumissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.33311496Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko373498- 793067
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1022803- 922666
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam472482Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1552394Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2752294- 451481
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �141460