Pitääkö paikkansa kyläkokous Alahärmän valtuutettujen kesken kirkonkylän koulun rakentamisen päättämiskokous olisi pidetty.
Oliskohan vallinnut syvä yksimielisyys koulun koosta vai mahdollisia tilojen pienuutta nostettu esiin.Se kuullaan aikanaan.
Jos paikalla on ollut innokkaimmat valituksen valittajat ,pelkona on jos kokous todella on ollut ,saamme piakkoi lukea Komiat lehdestä kitkerän analyysin koulusta sekä kokouksesta.
Koskahn me muut kunnanosat pidämme kokouksemme.
Alahärmän valtuutetut päättivät koulustaan
18
72
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä. Eikö koulusta päätäkään muutama johtava poliitikko ja pari ylintä virkamiestä?
Eikö tiedotusta hoidakaan Kauhavan demokraattisen kansantasavallan keskustiedotustoimisto?
Olen pettynyt. Suorastaan tyrmistynyt. - Anonyymi
Onkos tuollainen laillista?
- Anonyymi
Koska muitten alueetten valtuutetut ryhristäytyy noitten Esojen ja Jarkkojen me ei oo saatu mitään meuhkaamiseen.
Ilmeisesti Alahärmässä on totuttu saamaan tahtonsa läpi kauhealla masinoinilla vaikkei asiassa mitään järkeä olisikkaan.
Kuntalaisten kannalta muut kunnan alueet valtuutettuineen ovat aika lapatossuja muutaman änkyrän edessä.- Anonyymi
Ihan oikein tekivät. Mitä varten suunnitelmia piilotellaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan oikein tekivät. Mitä varten suunnitelmia piilotellaan.
Hieno homma, tällähän säästyy viranhaltijoiden työaikaa ja tuskinpa tarttee valtuuston kokoontua kun kerran asia on päätetty kyläläisten kesken ja on kyse näin valmiista asiasta.
Toivottavasti Jarkko ymmärtäisi nyt olla valittamatta näin selvästä keissistä, voisiko joku puhua hänelle että jättäisi tällä kertaa valittamatta ja perustella sillä että tuleehan niitä valituksen paikkoja taas myöhemmin ,kun muihin kaupunginosiin investoidaan.
Olisi todella ikävää jos Alahärmän hanke joutuisi valitus kierteen takia viivästymään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan oikein tekivät. Mitä varten suunnitelmia piilotellaan.
Eikös siihen ole asetettu toimikunta joka valmistelee asian senjälkeen vie sen päättäjille nähtäväksi,muillekkin kuin vain Alahärmäläisille .
Jos sielläpäin ei ole vielä tieto mennyt perille vaan jäänyt jonnekkin Kurjenluhdalle postilooraan,Alahärmän kuntaa ei enää ole ,päätökset tehdään yhteisesti sekä esitellään samanaikaisesti kaikille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hieno homma, tällähän säästyy viranhaltijoiden työaikaa ja tuskinpa tarttee valtuuston kokoontua kun kerran asia on päätetty kyläläisten kesken ja on kyse näin valmiista asiasta.
Toivottavasti Jarkko ymmärtäisi nyt olla valittamatta näin selvästä keissistä, voisiko joku puhua hänelle että jättäisi tällä kertaa valittamatta ja perustella sillä että tuleehan niitä valituksen paikkoja taas myöhemmin ,kun muihin kaupunginosiin investoidaan.
Olisi todella ikävää jos Alahärmän hanke joutuisi valitus kierteen takia viivästymään.Joo eii se kuulemma valita. Haluaa kuulemma nähdä kun kanta Kauhavan Kepun jäsenet lakkaavat kymmenen vuotta jatkuneen uhkailun ja tekevät valituksen. Potentiaalia pitäisi löytyä Puroahosta, Puhtimäestä, Karista, Annalasta ja Virrankoskesta. Toki myös muista puolueista löytyy kovia ehdokkaita. Kurvisellakin varmaan intohimoja, mutta kun ei rohkeus piisaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo eii se kuulemma valita. Haluaa kuulemma nähdä kun kanta Kauhavan Kepun jäsenet lakkaavat kymmenen vuotta jatkuneen uhkailun ja tekevät valituksen. Potentiaalia pitäisi löytyä Puroahosta, Puhtimäestä, Karista, Annalasta ja Virrankoskesta. Toki myös muista puolueista löytyy kovia ehdokkaita. Kurvisellakin varmaan intohimoja, mutta kun ei rohkeus piisaa!
Eikös se kasvatus- ja opetuslautakunnan puheenjohtaja Paavola ole myös lopettamassa muiden taajamien koulut.
- Anonyymi
Se nyt on niin notta me ollaan kauhias kiimas ja killassa päätetty rakentaa Alahärmähän kaikki koulut uurestahan, me ei teiltä muilta kysellä enään yhtään mitään. Samalla päätettiin näin että Jarkko ja Esa ei tee valitusta asiasta tällä kertaa, poijjaat lupas köyttää itsensä narulla puuhun kiinni, varmuuden vuoksi.
Me Alahärmälääset oomma niin kyrpiintyneitä teihin muihin pässeihin että nyt me otamme sen mikä meille kuuluu, Härmäläästen rahoolla ei enään pelata ja piste.- Anonyymi
"Härmäläästen rahoolla ei enään pelata ja piste."
Härmäläästen rahoolla? Eikös Alahärmä ollu ennen kuntaliitosta konkurssin partahalla oleva kriisikunta joka olis muutaman vuaren sisällä iliman kuntaliitosta kaatunu valtion holhouksehen.
Ylihärmällä mahtoo olla pari miljoonaa ylijäämää jos oikeen muistan, Kortesmarkilla oli jotain myös, mutta ne on pelekkiä kaffirahoja tällaases koulujen rakentamishulluuresa.
- Anonyymi
koska ylihärmän koulun suunnitelmista pidetään esittely käyttäjäperheille, olisi hyvä nähdä ennen koulun valmistumista.
- Anonyymi
Koskahan Ylihärmän suunnitelmat ja kuvat tulee valtuustolle nähtäväksi? Koulu kun alkaa olla pian valmis!
- Anonyymi
Mitäs hittoa pidetäänkö jossain muuallakin kokouksia kun Rehtori Uusimäen kotona. Uusimäen tupa on Sveitsin maaperällä, joten siellä voi kanta Kauhavalaiset järjestää yli puoluerajojen kokouksia yhteisen Kauhavan hyväksi. Todelliset kehittäjät paikalla 😂😂😂
- Anonyymi
Näyttää oleva suuri pelko Alahärmässä valittajien vuoksi, pitää järjestää oikein yksityinen tiedotusilta hyväksymisen saamiseksi suunnitelmille.
Miksi?Eihän ne ole koskaan muutoinkaan valittaneet sille paikkakunnalle tulevista asioista,ainoastaan melskanneet liian vähän ja pieni taas tuli.- Anonyymi
Koska ymmärretään lopettaa tiedon panttaaminen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koska ymmärretään lopettaa tiedon panttaaminen.
Kuntalaiset, tulevat käyttäjät, saa tietää viimeisenä. Eikä mitään mahdollisuutta enää vaikuttaa.
- Anonyymi
Mitään alahärmää ei ole niin kuinka voi olla kokoustakaan.
Nyt valittajat kyniä teroittamaan. - Anonyymi
Pitää varmaan ettei valitusta tule järjestää pojille tilaisuus Kortesjärvellä,Ylihärmässä sekä Kauhavalla tutustua kouluihin kaverien hyväksynnän varmistamiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam19112902Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu516666Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1506302K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon864649Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju674592Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos624149Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754092Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä213951Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta983852- 913607