Pitääkö paikkansa kyläkokous Alahärmän valtuutettujen kesken kirkonkylän koulun rakentamisen päättämiskokous olisi pidetty.
Oliskohan vallinnut syvä yksimielisyys koulun koosta vai mahdollisia tilojen pienuutta nostettu esiin.Se kuullaan aikanaan.
Jos paikalla on ollut innokkaimmat valituksen valittajat ,pelkona on jos kokous todella on ollut ,saamme piakkoi lukea Komiat lehdestä kitkerän analyysin koulusta sekä kokouksesta.
Koskahn me muut kunnanosat pidämme kokouksemme.
Alahärmän valtuutetut päättivät koulustaan
18
70
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä. Eikö koulusta päätäkään muutama johtava poliitikko ja pari ylintä virkamiestä?
Eikö tiedotusta hoidakaan Kauhavan demokraattisen kansantasavallan keskustiedotustoimisto?
Olen pettynyt. Suorastaan tyrmistynyt. - Anonyymi
Onkos tuollainen laillista?
- Anonyymi
Koska muitten alueetten valtuutetut ryhristäytyy noitten Esojen ja Jarkkojen me ei oo saatu mitään meuhkaamiseen.
Ilmeisesti Alahärmässä on totuttu saamaan tahtonsa läpi kauhealla masinoinilla vaikkei asiassa mitään järkeä olisikkaan.
Kuntalaisten kannalta muut kunnan alueet valtuutettuineen ovat aika lapatossuja muutaman änkyrän edessä.- Anonyymi
Ihan oikein tekivät. Mitä varten suunnitelmia piilotellaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan oikein tekivät. Mitä varten suunnitelmia piilotellaan.
Hieno homma, tällähän säästyy viranhaltijoiden työaikaa ja tuskinpa tarttee valtuuston kokoontua kun kerran asia on päätetty kyläläisten kesken ja on kyse näin valmiista asiasta.
Toivottavasti Jarkko ymmärtäisi nyt olla valittamatta näin selvästä keissistä, voisiko joku puhua hänelle että jättäisi tällä kertaa valittamatta ja perustella sillä että tuleehan niitä valituksen paikkoja taas myöhemmin ,kun muihin kaupunginosiin investoidaan.
Olisi todella ikävää jos Alahärmän hanke joutuisi valitus kierteen takia viivästymään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan oikein tekivät. Mitä varten suunnitelmia piilotellaan.
Eikös siihen ole asetettu toimikunta joka valmistelee asian senjälkeen vie sen päättäjille nähtäväksi,muillekkin kuin vain Alahärmäläisille .
Jos sielläpäin ei ole vielä tieto mennyt perille vaan jäänyt jonnekkin Kurjenluhdalle postilooraan,Alahärmän kuntaa ei enää ole ,päätökset tehdään yhteisesti sekä esitellään samanaikaisesti kaikille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hieno homma, tällähän säästyy viranhaltijoiden työaikaa ja tuskinpa tarttee valtuuston kokoontua kun kerran asia on päätetty kyläläisten kesken ja on kyse näin valmiista asiasta.
Toivottavasti Jarkko ymmärtäisi nyt olla valittamatta näin selvästä keissistä, voisiko joku puhua hänelle että jättäisi tällä kertaa valittamatta ja perustella sillä että tuleehan niitä valituksen paikkoja taas myöhemmin ,kun muihin kaupunginosiin investoidaan.
Olisi todella ikävää jos Alahärmän hanke joutuisi valitus kierteen takia viivästymään.Joo eii se kuulemma valita. Haluaa kuulemma nähdä kun kanta Kauhavan Kepun jäsenet lakkaavat kymmenen vuotta jatkuneen uhkailun ja tekevät valituksen. Potentiaalia pitäisi löytyä Puroahosta, Puhtimäestä, Karista, Annalasta ja Virrankoskesta. Toki myös muista puolueista löytyy kovia ehdokkaita. Kurvisellakin varmaan intohimoja, mutta kun ei rohkeus piisaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo eii se kuulemma valita. Haluaa kuulemma nähdä kun kanta Kauhavan Kepun jäsenet lakkaavat kymmenen vuotta jatkuneen uhkailun ja tekevät valituksen. Potentiaalia pitäisi löytyä Puroahosta, Puhtimäestä, Karista, Annalasta ja Virrankoskesta. Toki myös muista puolueista löytyy kovia ehdokkaita. Kurvisellakin varmaan intohimoja, mutta kun ei rohkeus piisaa!
Eikös se kasvatus- ja opetuslautakunnan puheenjohtaja Paavola ole myös lopettamassa muiden taajamien koulut.
- Anonyymi
Se nyt on niin notta me ollaan kauhias kiimas ja killassa päätetty rakentaa Alahärmähän kaikki koulut uurestahan, me ei teiltä muilta kysellä enään yhtään mitään. Samalla päätettiin näin että Jarkko ja Esa ei tee valitusta asiasta tällä kertaa, poijjaat lupas köyttää itsensä narulla puuhun kiinni, varmuuden vuoksi.
Me Alahärmälääset oomma niin kyrpiintyneitä teihin muihin pässeihin että nyt me otamme sen mikä meille kuuluu, Härmäläästen rahoolla ei enään pelata ja piste.- Anonyymi
"Härmäläästen rahoolla ei enään pelata ja piste."
Härmäläästen rahoolla? Eikös Alahärmä ollu ennen kuntaliitosta konkurssin partahalla oleva kriisikunta joka olis muutaman vuaren sisällä iliman kuntaliitosta kaatunu valtion holhouksehen.
Ylihärmällä mahtoo olla pari miljoonaa ylijäämää jos oikeen muistan, Kortesmarkilla oli jotain myös, mutta ne on pelekkiä kaffirahoja tällaases koulujen rakentamishulluuresa.
- Anonyymi
koska ylihärmän koulun suunnitelmista pidetään esittely käyttäjäperheille, olisi hyvä nähdä ennen koulun valmistumista.
- Anonyymi
Koskahan Ylihärmän suunnitelmat ja kuvat tulee valtuustolle nähtäväksi? Koulu kun alkaa olla pian valmis!
- Anonyymi
Mitäs hittoa pidetäänkö jossain muuallakin kokouksia kun Rehtori Uusimäen kotona. Uusimäen tupa on Sveitsin maaperällä, joten siellä voi kanta Kauhavalaiset järjestää yli puoluerajojen kokouksia yhteisen Kauhavan hyväksi. Todelliset kehittäjät paikalla 😂😂😂
- Anonyymi
Näyttää oleva suuri pelko Alahärmässä valittajien vuoksi, pitää järjestää oikein yksityinen tiedotusilta hyväksymisen saamiseksi suunnitelmille.
Miksi?Eihän ne ole koskaan muutoinkaan valittaneet sille paikkakunnalle tulevista asioista,ainoastaan melskanneet liian vähän ja pieni taas tuli.- Anonyymi
Koska ymmärretään lopettaa tiedon panttaaminen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koska ymmärretään lopettaa tiedon panttaaminen.
Kuntalaiset, tulevat käyttäjät, saa tietää viimeisenä. Eikä mitään mahdollisuutta enää vaikuttaa.
- Anonyymi
Mitään alahärmää ei ole niin kuinka voi olla kokoustakaan.
Nyt valittajat kyniä teroittamaan. - Anonyymi
Pitää varmaan ettei valitusta tule järjestää pojille tilaisuus Kortesjärvellä,Ylihärmässä sekä Kauhavalla tutustua kouluihin kaverien hyväksynnän varmistamiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1799750Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1264201- 1133959
Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24323728- 603487
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint482768Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras182152- 571979
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko201571Kemijärven kapungin teknisen osaston johtajat
KossuPekka ja KankaarannanMarkku olivat hyviä näissä tehtävissään. Tulevan vuodenvaihteen jälkeen tulee Kemijärvelle uu101401