se onkin SDP:n suurin saavutus, huonossa mielessä toki, sillä ihmisiä kuoli lähes 40 000 tuossa punakapinassa jota silloinen neuvostovenäjä tuki.
Isänmaallisuus on muutenkin ollut aika kaukana vasemmistolaisista, sotien aikana heitä meni käpykaartiin aikalailla, osa istui linnassakin, osahan näistä sosialisteista häipyi jo 1918 neuvostovenäjälle, jossa Stalin myöhemmin hoiteli heidät.
Ja vielä kun muistellaan kuinka suuri osa Suomen vasemmistolaisista, ihaili ja palvoi Neuvostoliittoa varsinkin 1960- ja 70-luvuilla, niin ei paljon isänmaallisuudesta voi puhua.
Vasemmistohan on myös yhdessä vihreiden kanssa erittäin maahanmuuttomyönteistä, turvapaikkamaahanmuuttoa myöten josta on Suomelle pelkkää haittaa. Ei siis kovin isänmaallista tuokaan.
terv, kokoomuslainen
Maahanmuuttomyönteinen SDP aloitti kapinan 1918
19
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Demari moggeri kovin hiljaa nyt.
- Anonyymi
laitto neuvostolipun piiloon
- Anonyymi
Se ei pärjää tässä.
- Anonyymi
Tuolloin demarit sentään puolustivat suomalaisia duunareita!
Nykydemarit puolustavat lähinnä kaiken maailman juhlapaikanhakijoita. - Anonyymi
Aloittaja ei ole lukenut historiaa. Ei vanhaa eikä uutta.
SDP:n suurin saavutus on 8 tunnin työpäivä.
Suomessa on ollut oikeistohallituksia vuodesta 2003 lähtien, jonka jälkeen turvapaikanhakijoita on tullut enenevässä määrin.
Ylivoimaisesti eniten vuonna 2015, jolloin hallituksessa olivat Keskusta, Perussuomalaiset ja Kokoomus.
Nyt vihervasemmiston aikana on turvapaikanhakijoita tullut ennätyksellisen vähän.- Anonyymi
Höpö höpö. Vihervasemmisto ei ole tahtonut päästää pois negan saaneitakaan, ja jo 70- luvulla raijasivat chileläisiä roppakaupalla. Demarien ketkut ovat aina käsi muiden taskussa, kuten vassarienkin.
- Anonyymi
Ja p..at, 8-tunnin työpäivä otettiin käyttöön jo ennen kapinaa esim, Kymin tehdas. Se oli ulkomailta tullut asia. Ja eihän se riittänyt, piti ampua ja pudottaa Kymi Oy tehtaan johtaja Kymi-jokeen Korialla 1918 kevättalvella, mukana meni muitakin. Sellainen on demari, äänestivät vielä itsenäistymistä vastaan ....
Vihreä liike on mielenterveyshäiriö .... - Anonyymi
On tullut vähän koska korona.
Ja demarit muuten hesassa aloitti kapinan 1918. - Anonyymi
Turvapaikanhakijoiden tulo ei liity millään lailla siihen, että mikä hallitus maassa on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö. Vihervasemmisto ei ole tahtonut päästää pois negan saaneitakaan, ja jo 70- luvulla raijasivat chileläisiä roppakaupalla. Demarien ketkut ovat aina käsi muiden taskussa, kuten vassarienkin.
Vihreäpuolue perustettiin vuonna 1987.
Chileläiset pakolaiset tulivat 1970-luvulla.
Persut pääsivät hallitukseen 2015. Ei mennyt aikaakaan, kun he olivat ottamassa Kepun ja Kokoomuksen kanssa hallitsemattomasti kymmenin tuhansin pakolaisia.
Chilestä tuli 200 pakolaista.
- Anonyymi
Vasurit yritti venakojen avulla tuhota suomen, elikkä luulivat jotta venäjä olisi noita auttanut suomen valoitamisessa vasurien halintaan ja tuhoon, näin lyhyt on vasurien aatos näitten päässä
NÄIN HALPANA PITIVÄT SUOMALAISUUTA OMAHYVÄISET
- ja vieläkin noe pirrut sakaa ja hävitävät suomeamme - Anonyymi
Eipä vasemmistolainen Rotta paljon huutele.
- Anonyymi
Tuli liian paljon faktatietoa, ei pysty kaatamaan faktoja ....
- Anonyymi
Toi on kova paikka demuille.
- Anonyymi
Tiedotan.
Vielä 1960- luvulla demareissa vaikuttivat tannerilaiset ja ns. asevelisosialistit. He olivat paljon isänmaallisempia ja suomenmielisempiä kuin nykyisen Sekoomuksen johto!
Toki aina demareissa on ollut niitä, joille suomenmielisyys ja isänmaallisuus ovat porvarillista hapatusta ja jopa fasismia. Nykyään puolueessa on VAIN heikäläisiä.
SDP on malliesimerkki mädäntyneestä puolueesta ja aatteesta...- Anonyymi
Sinulla on laaja sosiaalidemokraattinen tuttavapiiri.
Tunnet vaaatimattomasti ainoastaan VAIN heidät kaikki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinulla on laaja sosiaalidemokraattinen tuttavapiiri.
Tunnet vaaatimattomasti ainoastaan VAIN heidät kaikki.Huomautan.
Nyt en ymmärtänyt kommenttiasi.
Voisitko tarkentaa ajatustasi ja logiikkaasi?
- Anonyymi
Vihreä liitto ja Vasemmistoliitto, on perustettu kommunististen puolueiden raunioille!
Taistolaisia Stalinisteja ja vähän maltillisempia Saarislaisia oli ja on edelleen molemmissa puolueissa...- Anonyymi
Pitää paikkansa, esim. kommari Suvi-Anne Siimes.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️932109Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671550YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741319Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2381211- 731170
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan881096Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511041Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava248991Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51926Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88891