Eri asiakkailta voidaan periä samasta tuotteesta eri hintoja

Anonyymi

Nyt tarkkana, mitä maksat ostamistasi tavaroista. Hiukan aloin nikotella, kun luin, että Kilpailu- ja kuluttajaviraston kannanoton mukaan eri asiakkailta voidaan periä samasta tuotteesta eri hintoja. Jos asiakkaasta kerätty data näyttää, että siltä voi periä kalliimpaa hintaa, niin se on sallittua?

4

112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaahan se ottaa tyhmiltä rahat pois. Fiksu maksaa vähemmän.

    • Anonyymi

      Ei tule onnistumaan Suomessa. Netin kautta tavaroita ostelevat ihmiset ovat sen verran hintatietoisia, että menevät muualle jos huomaavat hintavedätyksen.

      • Anonyymi

        "Netin kautta tavaroita ostelevat ihmiset ovat sen verran hintatietoisia, että menevät muualle jos huomaavat hintavedätyksen"

        Tai sitten eivät.

        Tilasin 2015 airasia -yhtiön lennolle liput airasia.com online -sivustolta.

        Selasin ensin useita eri lentovaihtoehtoja Opera -selaimella, löytääkseni minulle parhaiten sopivan vaihtoehdon.

        Lopulta hinta valitsemassani vaihtoehdossa oli noussut noin tunnin takaiseen verrattuna.
        Yritin ostaa lippua (siis kalliimpaan hintaan, olettaen, että ehkä joku muu juuri osti sen viimeisen halvemmalla hinnalla myytävän paikan).

        Jonkin teknisen virheen takia lipun ostaminen ei onnistunut.

        Suljin Operan, ja avasin Firefoxin, ja pyrin ostamaan saman lennon Firefoxia käyttäen ja YLLÄTYIN - hinta olikin nyt se sama, jonka noin tuntia aiemmin olin tälle lennolle nähnyt Operaa käyttäen - eli sain haluamani lennon aiemmin näytetyllä halvemmalla hinnalla !

        Kyse ei siis ollutkaan siitä, ett vaihtoehtoja harkitessani joku toinen asiakas olisi ostanut sen viimeisen halvemmalla myytävän lipun tälle lennolle, vaan airasia siis seuraa asiakkaidensa nettikäyttäytymistä, ja jos selaat heidän lentojaan paljon, he saattavat olettaa että olet silloin valmis maksamaan isomman hinnan, ja pyrkivät tällöin myös saamaan sinulta tuon kalliimman hinnan !

        Asiakashan ei voi tätä tietää mistään - olisin itse maksanut kalliimman hinnan jollei jonkun teknisen häiriön takia lippuostosyritykseni Operalla olisi epäonnistunut !

        Teoriassa voisivat seurata IP -osoitteen perusteella, jolloin selaimen vaihto ei auttaisi, MUTTA tässä kannattaa huomata:

        IPv4 -osoitteet (joita on n. 4 miljardia koko maailmassa olemassa) ovat yleisesti käytössä, mutta IPv6 -osoitteita (joita teoriassa riittäisi jokaiselle aurinkokunnan atomille omansa) on käytössä hyvin vähän - olettaisin, että 99% netin käyttäjistä omaa IPv4 -osoitteen ja n. 1% IPv6 -osoitteen.

        Koska nykyisin samanaikaisesti internet -yhteyttä käyttävien laitteiden määrä on huomattavasti isompi kuin 4 miljardia, niin operaattorit (eli ISP:t) ovat ratkaisseet ongelman ns. "Carrier Grade NAT" -reitittimillä.

        Tämän seurauksena saman operaattorin 10000 asiakasta näyttävät palvelimen näkökulmasta kaikki tulevan samasta IP-osoitteesta !

        Eli jos bannaat jonkin IP -osoitteen (esim. häiriköinnin takia) tai jos nostat hintaa yhdelle IP -osoitteelle, niin toimenpiteesi (bannaus tai hinnankorotus) voi kohdistua myös 9999 muuhun käyttäjään samanaikaisesti !

        Rikkaat teollisuusmaat (USA etunenässä, mutta koskee ainakin jossain määrin myös Suomea) ovat rohmunneet leijonanosan noista n. 4 miljardista IP -osoitteesta, ja köyhemmille maille (esim. Thaimaa, Filippiinit) tai väkirikkaille maille (Intia, Kiina sisältäen myös Hong Kong) on jäänyt niin vähän IP -osoitteita väkilukuun tai maan samanaikaisiin internet -käyttäjiin verrattuna, että noissa maissa "Carrier Grade NAT" on yleinen käytäntö, ja jos haluaisit oman, vain sinulle varatun IP -osoitteen (jota siis ei jaeta muiden käyttäjien kanssa), niin varaudu maksamaan nettiyhteydestäsi noissa maissa alkaen n. 1000 €/kk.

        Kalliilla hinnalla varmistetaan se, ettei kaikki ala haluta omaa henkilökohtaita IP -osoitetta, vaan sellaisen ottavat vain ne, joilla on pakottava tarve sellaisen hankkimiseen ja varaa maksaa tuo n. 1000 €/kk nettiyhteydestään.

        Tosin, JOS tilaat VPN -palvelun, niin tuollaisella VPN -palvelulla saatat myös pystyä saamaan yksilöllisen IP -osoitteen (toistaiseksi). MUTTA jos kaikki alkavat käyttää VPN -palvelua, niin pian myös VPN -palveluiden hintataso nousee (jos haluat yksilöllisen IP -osoitteen) tai sitten tuo "Carrier Grade NAT" käytäntö tulee yleistymään myös VPN -palveluissa.


    • Anonyymi

      "eri asiakkailta voidaan periä samasta tuotteesta eri hintoja."

      Niin? Etkö ole koskaan kuullut hintaneuvotteluista tai tinkimisestä?

      Yhtenäiset hinnat eri asiakkaille on loppujen lopuksi aika rajallinen ilmiö, jota esiintyy lähinnä ruokakaupassa - ja mainitsemissasi nettikaupoissa.

      Esim. vähänkään kalliimpaa elektroniikkaa kannattaa ostaa netin kautta vain alehinnoilla - normaalista hinnasta saat elektroniikkaliikkeessä puhumalla alennusta, varsinkin jos ostat useamman tuotteen kerralla. Huonekalujen kohdalla huomaat hyvin äkkiä, että listahinnoissa on satoja euroja ilmaa (pl. Jyskin tapaiset halpakaupat). Puhumattakaan sitten B2B-kaupankäynnistä, jossa listahinnoilla pelataan vain jossain nippelitavarassa, jonka hinnoista kukaan ei jaksa keskustella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      145
      8115
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      46
      4583
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      50
      4185
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      427
      2161
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      81
      1920
    6. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      20
      1554
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1508
    8. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1507
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      204
      1376
    10. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      33
      1237
    Aihe