Miksiköhän kirkkohistoria on kovassa huudossa äärioikeistossa? Esimerkiksi Jussi Halla-Aho on väitellyt jostain slaaviuskonnoistas ja Markku Ruotsila on höynähtänyt kirkkohistoriaan.
Minulla on teoria siitä: siinä ei tarvitse osata mitään. Siinä voi jaaritella yhtä sun toista koska oikeasti tutkimustuloksia ei hyödynnetä missään. Kukaan ei saa elantoa kirkkohistorialla, niin vahinkoakaan ei voi tapahtua.
Sen sijaan se näyttää sopivan hyvin persuiluun.
Kirkkohistorian jätkät kovassa huudossa
10
55
Vastaukset 10
- Anonyymi
Meillä on niin kova kaipuu raamatun aikoihin. Silloin ei ollut rettelöitsijöitä mielenosoittajia, tai keisari osoitti hirsipuuhun.
- Anonyymi
Persulla ei saa olla mitään konkreettista osaamista. Joko ollaan kirkkohistorian oppineita tai sitten grandunsa kopioineita huijareita. Juoppokin voi olla. Persuksi ei muuten pääse.
- Anonyymi
Varsinaisia tutkijoita, kun eivät osaa tunnustaa olevansa väärässä. Eivät siis mitään tieteen tekijöitä.
- Anonyymi
Nykydemarithan puhuvat edelleen muinaisslaavia, jossa vilisee luokkasodan ja kansanpettämisen termejä.
- Anonyymi
Lienee luontaisempaa kaltaisellesi fasistille yllyttää ihmisiä kuvittelemaan, että joku muu taho kuin persut olisivat pettäneet kansaa. Kansallissosialistien propagandaohjelma taitaa olla sinulle hyvinkin tuttu sisällöltään?
- Anonyymi
Jos et oikeita töitä tee, niin tee edes kirkkohistoria töitä .
Täytyy sanoa, että ei kannata lukea kirkkohistoriaa. Siinähän oppii vihaamaan ihmisiä ja levittämään väärää tietoa, vrt. Ruotsilan vaalianalyysi ja Halla-Ahon jutut.
Mitenköhän sillä Ruotsilalla siviilipalvelus sujui, yhtä hyvin kuin Jussilla?- Anonyymi
Ehkä kannattaakin siirtyä ehdokkaaksi seurakuntavaaleihin, sillä siellähän sillä uskonnon historialla voisi olla käyttöä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3551438Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä2198602 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk71827- 54793
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28775- 40769
- 57702
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa66679- 59675
- 60659