Kirkkohistorian jätkät kovassa huudossa

Miksiköhän kirkkohistoria on kovassa huudossa äärioikeistossa? Esimerkiksi Jussi Halla-Aho on väitellyt jostain slaaviuskonnoistas ja Markku Ruotsila on höynähtänyt kirkkohistoriaan.

Minulla on teoria siitä: siinä ei tarvitse osata mitään. Siinä voi jaaritella yhtä sun toista koska oikeasti tutkimustuloksia ei hyödynnetä missään. Kukaan ei saa elantoa kirkkohistorialla, niin vahinkoakaan ei voi tapahtua.

Sen sijaan se näyttää sopivan hyvin persuiluun.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä on niin kova kaipuu raamatun aikoihin. Silloin ei ollut rettelöitsijöitä mielenosoittajia, tai keisari osoitti hirsipuuhun.

    • Anonyymi

      Persulla ei saa olla mitään konkreettista osaamista. Joko ollaan kirkkohistorian oppineita tai sitten grandunsa kopioineita huijareita. Juoppokin voi olla. Persuksi ei muuten pääse.

    • Anonyymi

      Varsinaisia tutkijoita, kun eivät osaa tunnustaa olevansa väärässä. Eivät siis mitään tieteen tekijöitä.

    • Anonyymi

      Nykydemarithan puhuvat edelleen muinaisslaavia, jossa vilisee luokkasodan ja kansanpettämisen termejä.

      • Anonyymi

        Lienee luontaisempaa kaltaisellesi fasistille yllyttää ihmisiä kuvittelemaan, että joku muu taho kuin persut olisivat pettäneet kansaa. Kansallissosialistien propagandaohjelma taitaa olla sinulle hyvinkin tuttu sisällöltään?


    • Anonyymi

      Jos et oikeita töitä tee, niin tee edes kirkkohistoria töitä .

    • Täytyy sanoa, että ei kannata lukea kirkkohistoriaa. Siinähän oppii vihaamaan ihmisiä ja levittämään väärää tietoa, vrt. Ruotsilan vaalianalyysi ja Halla-Ahon jutut.

      Mitenköhän sillä Ruotsilalla siviilipalvelus sujui, yhtä hyvin kuin Jussilla?

    • Anonyymi

      Ehkä kannattaakin siirtyä ehdokkaaksi seurakuntavaaleihin, sillä siellähän sillä uskonnon historialla voisi olla käyttöä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2348
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      43
      1962
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1678
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      176
      1633
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1560
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      135
      1273
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      185
      1273
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1166
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      982
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      969
    Aihe