Presidentti Niinistö ei mene vihapuheessa asian ytimeen

Presidentti Niinistö on muutamassa viimeisessä puheessaan käsitellyt myös vihapuhetta. Se on erittäin hyvä asia. Mielestäni hän ei kuitenkaan ole uskaltanut mennä asian ytimeen ja osoittaa mistä vihapuhe pääosin kumpuaa. Päin vastoin , hän on jopa tavallaan valinnut oman puolensa hokemalla että joillain maahanmuuttajilla voi olla ketunhäntä kainalossa tai että Suomen ei pidä olla liian naiivi maahanmuuttopolitiikassa. Oma näkemykseni on että vihapuhe kumpuaa pitkälti persukoiden kannattajakunnasta ja että presidentin kannanotot tavallaan tukevat heitä. Koko kansan presidentin voisi olla välillä hyvä nostaa esiin maahanmuuttajien saavutuksia. Se voisi olla paras teko vihapuhetta vastaan.

2

121

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Presidentti kun ei voi valita puoltaan, vaan hänen on pysyttävä neutraalina.

      • Mielestäni hän on jo valinnut puolen otsikossa mainituista syistä. Jos hän haluaisi olla tasapuolinen, tulisi hänen uskaltaa nostaa kissa pöydälle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      92
      4047
    2. 61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      66
      2995
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2486
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2306
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      182
      2007
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2004
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1969
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      94
      1378
    Aihe