Esimerkiksi QAnon juttu pohjaa paljolti samanlaiseen pelastusoppiin kuin kristinusko.
Juutalaisten Messias-oppi oli se, mille kristinusko suurimmaksi osaksi rakentui, mutta lähti sitten elämään omaa elämäänsä.
Yliopistojen aate- ja oppihistoriassa pitäisi käsitellä noita salaliittojuttuja ihan akateemisella tasolla.
Joku voi kirjoittaa sitten väikkäriä QAnonista.
Juutalaisten Messias-oppi oli se, mille kristinusko suurimmaksi osaksi rakentui, mutta lähti sitten elämään omaa elämäänsä.
Yliopistojen aate- ja oppihistoriassa pitäisi käsitellä noita salaliittojuttuja ihan akateemisella tasolla.
Joku voi kirjoittaa sitten väikkäriä QAnonista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tilannehan on sikäli häijy että kristityt tai sellaisena (tosi kristittyinä) itseään pitävät osaavat tunnistaa satanististisia salaliittoja tai tuoda näkyväksi sellaista toimintaa mutta eivät sitä että olisivat itse jotenkin enemmän oikeassa.
Väikkärin kirjoittaja tulisi sitten siihen tulokseen että salaliittoteoriasuus on vain eräänlainen uususkonto.
Esimerkiksi Ilmestyskirja on ihan täyttää huuhaata tasolla, jolle edes qanot ei ole (vielä) päässeet. Silti ihmiset ihan vakavissaan lukee sitä.
Että en tiedä, kuinka moni oikeasti tosissaan uskoo ja perustaa jopa elämänarvonsa teksteille, jotka on huuhaata. Tuskin qanot se suurin joukko on.
Hyvin salaliittoteoriaista tekstiähän se Ilmestyskirja on.
Kristityt on odotelleet ja toivoneet maailmanloppua (ei siis kaikki, mutta hörhöimmät) pari tuhatta vuotta, vaikka sen pitikin tapahtua jo "ensimmäisen sukupolven" aikana. Siitä on mennyt kymmeniä sukupolvia, ja vielä uskoa riittää ilmestyskirjan petoihin yms.
Eli kai noi kuuihmiset jaksaa ainakin pari vuotta vielä odotella, mitä heidän "oranssi messias" saakaan aikaan.
UFO-uskovaiset on myös sitä disclosureaan odotelleet varmaan jo vuosikymmenet.
Ja onhan ihan väitöskirjatasolla Suomessa todettu, mitä uskonnollista hömppää ufostelu onkaan.