Suomi pyrkii rokottamaan vappuun mennessä kaksi miljoonaa ihmistä. Rokotevalmistajat lupaavat kasvattaa tuotantoa.
– Lähikuukaudet ovat aika tuskaisia, ylilääkäri Sari Ekholm sosiaali- ja terveysministeriöstä kuvaa koronarokotteiden saatavuutta tällä hetkellä.
Tampereen yliopiston rokotetutkimuskeskuksen johtaja Mika Rämet näkee silti keväässä valoa. EU:n kunnianhimoisena tavoitteena on rokottaa 70 prosenttia aikuisväestöstä kesään mennessä, ja Rämet arvioi tavoitteen “rokotteiden saatavuuden kannalta realistiseksi”.
Kommentit näyttävät ristiriitaisilta mutta eivät ole sitä.
Juuri nyt jaetaan niukkuutta, mutta jos käy hyvin, muutaman kuukauden päästä rokotteiden tuotantomääriä on kasvatettu merkittävästi, ja mahdollisesti jo useampia uusia koronarokotteita on saatu hyväksyttyä käyttöön.
Suomessa viranomaisten arvio on, että huhtikuun loppuun mennessä noin kaksi miljoonaa ihmistä on saanut ainakin yhden annoksen rokotetta.
Suuri kysymys on, koska tuotanto lähtee toden teolla rullaamaan.
Saksalaisen Tagesschaun EU-lähteistä saaman tiedon mukaan EU odottaa, että maaliskuun loppuun mennessä toimitetaan vähintään 100 miljoonaa rokoteannosta ja kesäkuun loppuun mennessä yli 300 miljoonaa annosta lisää.
EU:n tilaamat rokotemäärät ovat vielä paljon suurempia.
EU:n arviot vuoden alkupuoliskon rokotemääristä nojaavat Tagesschaun mukaan kaikkein eniten Pfizerin ja Biontechin valmistamaan rokotteeseen. Yhtiöt ovat ilmoittaneet, että sen tuotanto tehostuu jo helmikuun puolivälistä alkaen.
Pfizer ja Biontech ovat lupailleet rokotetuotantonsa lähes kaksinkertaistuvan aiemmista arvioista kahteen miljardiin annokseen tänä vuonna. Mika Rämet pitää arviota uskottavana.
– Tahdin oletetaan kiristyvän, ja pidän sitä todennäköisenä. Kokonaan synteettisissä RNA-rokotteissa ei ole kovin montaa valmistusosaa, ja prosessi on aika suoraviivainen ja ennustettava, hän sanoo.
Myös RNA-rokotteiden päivittäminen tarvittaessa virusmuunnosten perässä on Rämetin mukaan verrattain nopeaa.
Loppukeväällä apua voidaan saada myös uusista rokotteista.
Rämetin mukaan EU saattaa hyväksyä käyttöön kolme uutta rokotetta vielä ennen kesää: amerikkalaisten Johnson & Johnsonin ja Novavaxin sekä saksalaisen Curevacin.
EU käy keskusteluja myös muiden rokotevalmistajien kanssa.
Rokotustahti sen kun tiivistyy!
3
66
Vastaukset
- Anonyymi
Minä en ota rokotusta. Briteissä vanhainkoti rokotettiin ja n.30% kuoli. Noin 3 viikkoa rokotteesta he kuolivat.
Tiedän että on vaikea löytää tietoja koska tietoja pimitetään ja halutaan piilottaa.
Media ei niistä kerro jos se ei palvele heidän tarkoitustaan. Media on trollitehdas.
Ruotsissa kuoli myös ja muualla tapahtuu myös. Kannattaa tutkia medioita (vapaat - pienemmät, jotka oikeasti tekee toimittaja työtä). - Anonyymi
20-60 vuotiaat saavat tällä hetkellä eniten ongelmia Suomessa rokotteista ja vakaviakin ongelmia on jo runsaasti.
Tässä hiukan tietoa..
https://www.fimea.fi/tietoa_fimeasta/ajankohtaista/koronavirus-covid-19-/koronarokotteiden-haittavaikutusilmoitukset
Rokote ei ole hyvä mutta hyvä että joku uskaltaa niitä kokeilla ja toimia koekaniineina.- Anonyymi
Rokottaminen on välttämätöntä pandemian voittamiseksi.
Asiaan kuuluu,että joillekin on tärkeää mustamaalata rokotteita ja niiden mahdolllisia sivuvaikutuksia.
Asiantuntijat ovat eri mieltä.
Suomessa on tähän mennessä rokotettu pääasiassa yli 80-vuotiaita ja terveydenhoitohenkilöstöä.
Mitään mainittavia sivuvaikutuksia ei ole ilmennyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061