Terve ja heipä hei! Tuntuu että yhteiskunnan rattaisiin putoaminen ja oikean tuen saaminen jo peruskoulusta lähtiessäni jäi lähinnä vitsiksi tapauksessani. Tarkoitan että aikuisikään asti piti päästä syrjäytyen, saaden lukuisia mt-diagnooseja, kärsien sosiaalisesta stigmasta ja vaikeuksista tulla erilaisena ymmärretyksi/hyväksytyksi, eikä kukaan empinyt epäillä syyksi jotain autismin/aspergerin/ADHD:n kaltaista diagnoosia. Itse piti nostaa kissa pöydälle, joka tuntui jo sinällään nöyryyttävältä, sillä onhan minulla mittava historia takana täynnä esim. sopeutumisvaikeuksia, koulukiusaamista, erityisopetusta, tarkkaavaisuuden vaikeuksia yms. Tiedettävästi olisin kaivannut ohjausta jatkon kannalta myös täysi-ikäisyyteen astumisen jälkeen. Niin ei kuitenkaan käynyt.
Olin saanut ala-asteella mukautettua opetusta matematiikassa, mikä lopetettiin päästyäni yläasteelle. Tästä lienee jäänyt merkintä papereihini, mikä näkyi mm. vaikeuksina saada tasavertaista kohtelua ammatillisissa opinnoissa, jotka keskeytyivät kerta toisensa jälkeen mm. kokemani syrjinnän tai/-ja toisaalta oman motivaation puutteeni takia, kun toistamisiin päädyin opiskelemaan aloja, jotka eivät kiinnostaneet.
Työelämässä olen tehnyt ainoastaan lyhyitä työsuhteita, jotka pääosin päättyneet koeajan jälkeen, yhtä lukuunottamatta. Ihmissuhteet olleet aina vaikeita, viihdyn enemmän itsekseni, sillä en aina ymmärrä toisten ihmisten tarpeita. Ja toisaalta myös mielenkiinnonkohteeni eroavat merkittävästi valtavirrasta.
Mittani tuli täyteen, kun jäin toistuvasti tukien ulkopuolelle, enkä toisaalta päässyt elämässä yrityksistä huolimatta yhtään mihinkään. En säännölliseen palkkatyöhön, en ammatillisiin opintoihin (valmistuen ammattiin).
Lukion ja ylioppilastutkinnon sain suoritettua, päättötodistuksen ollessa tyydyttävä/hyvä. Ylioppilastutkintotodistuksen mennessä erittäin pahasti penkin alle, kovasta pänttäämisestä huolimatta ( en pääse sillä mihinkään). Kärsin kovasta jännittämisestä, joka näkyy täytenä kyvyttömyytenä muistaa opittua, varsinkin stressaavissa tilanteissa, kuten esim. yo-kokeissa.
Olen siis pudonnut puun ja kuoren väliin. Nyt on käynyt niin, että toistuvat epäonnistumiset on lannistaneet minut niin, etten usko enää itsekään selviytyväni mistään valtavirralle tarkoitetusta. Olen harkinnut jopa hakevani ja luultavasti päätyväni opiskelemaan erityisammattikouluun, mikä ahdistaa melkoisesti, sillä jo tavallinen ammattikoulu tuotti suuria vaikeuksia motivaatiossa.
Tämä taas johtui siitä että alat jotka kiinnostivat, eivät aukene surkealla todistuksellani, joka on seurausta jännittämisestä. Rehellisesti sanottuna mikään erityisammattikoulun tutkinto, mitä olen katsonut, ei kiinnosta minua tipan tippaa. Mutta onko minulla sitten enää vaihtoehtoja?Rohkenen epäillä, että tuskinpa vaan.
Olen pettynyt, ettei minun ole mahdollista päästä työskentelemään mihinkään, mihin minulla olisi paljonkin mielenkiintoa. Tällaisia aloja löytyy ihan tavallisista ammatillisista oppilaitoksista, mutta keskiarvot juuri näissä ammattilinjoissa nousee pilviin. Ei mitään mahdollisuuksia.
Ehkä pääsen vielä ruokapalkalla työkeskuksiin pakkaamaan heijastimia. Odottelen lobotomiaa innolla.
Virhe viivakoodissa
5
110
Vastaukset
- Anonyymi
Räpyttele lentoon.
- Anonyymi
Mitä tarkoitat? Voisitko selventää.
- Anonyymi
Sama täällä, olen itsekin aspergertapaus,
vaikkei itselläni olekaan liitännäisoireita
ADD:ta ja ADHD:ta, mutta synnynnäinen
sydänvika löytyy, johon sain leikkaushoitoa
vuonna 1988 ollessani vasta 4-vuotias
pikkupoika. Nyt tänä vuonna 2021 tulee
kuluneeksi 33 vuotta kun olen hyvin
pärjännyt sydämeni kanssa, harrastanut
kuntoliikuntaa, uimista ja saunomista
monet kerrat vuoden 1988 jälkeen
ilman että sydämeni olisi tykännyt huonoa.
Hyvissä voimissa olen siis.
Asiaan siis: koen itse sairaseläkeläisenä että
minua syrjitään yhteiskunnan taholta, no
eihän tämmöinen lisää luottamustani yhteis-
kuntaan vaan saa itsessäni herkästi anarkistisen
fiiliksen, jota sitten punk rock, black metal, death
metal ja doom metal musiikki ryydittää lisää paskaa fiilistäni, koska koen vahvasti että olen tarpeeton yksilö yhteiskunnalle koska olen sairaseläkeläinen ja vieläpä
asperger ja sosiaalisesti kömpelö niin oletetaan
automaattisesti että eihän itseni kaltainen voikaan
mitenkään pärjätä yhteiskunnassa ja omassa elämässään. Tästä huolimatta haluan uskoa vakaasti että demokratia, tasa-arvo sekä ihmis- ja kansalaisoikeudet toteutuvat yhteiskunnassamme
kitkattomasti, kunhan annetaan mahdollisuus
heille päätöksentekoon jotka oikeasti ajavat hei-
kompiosaisten asiaa ja yrittävät lakimuunnoksilla
torjua epätasa-arvoa ja eriarvoistumista ja tuloeroja
ja syrjintää.
Aina löytyy joitakuita jotka ylläpitävät sitkeästi epätasa-arvon, eriarvoisuuden, tuloerojen ja syrjinnän juopaa yhteiskunnassa. Tällaiset toimitsijat ovatkin niitä typeryksiä, joilla ei ole järkeä päässään, joille itseni kaltaiset työttömät sairaseläkeläiset ovat yhteiskunnallinen uhka. Haistakoon veen ylimieliset eliittipaskat. Pelkkiä ilonpilaajia tuollaiset eliittipaskat! - Anonyymi
Kuntoliikunnan tosin aloitin vasta
aikuisena, mitä nyt peruskoulun
ala- ja yläasteella tuli liikuntaa har-
rastettua. Nyt olen ollut ilman kun-
toliikuntaa, bodaamista ja uimista
kun Mäkelänrinteen uintikeskus on
ollut koronan takia kiinni 30.11.2020
lähtien täällä Helsingissä. Lapsena
kävin vanhempien kanssa milloin
Vuosaaren, milloin Itäkeskuksen
uimahallissa täällä Helsingissä ja tykkäsin
uida myös meressä ja järvissä jo lapsena,
ja tykkään uida edelleen vielä näin aikuisenakin. - Anonyymi
Kannattaa kokeilla eri keinoja tilanteesi parantamiseen kuten esim. meditointia tai Alexander-tekniikkaa. Keinoja ja tekniikoita olon parantamiseen kyllä on kunhan vain jaksaa etsiä.
Voit opetella myös esim. sisäistä hiljentymistä ja kokeilla auttaisiko se turhaan jännittämiseen.
Jos sinulla on vaikeuksia rauhoittaa mieltäsi niin voit ohjata aivosi hiljenemään ajattelemalla keskittyneesti esim. "Hiljenen", "Ajattelen hiljaisuutta", "Keskityn hiljaisuuteen".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.673798Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883179Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin982436Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151659Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701418- 981280
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä421218Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561030- 501021
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11021