Sekoomus haluaa vastikkeellisen sosiaaliedun!?

Anonyymi

Sekoomuksen eliittiin kuuluva kansanedustaja Mykkänen vaatii, että sosiaalietuja annettaisiin enemmän vastikkeellisesti. Eli ikityöttömien etuisuuksia vähennettäisiin.

Miten tuo aihe kuuluu mamutukseen, ei kait tarvise selittää? Mutta on hyvin mielenkiintoista, miten tuota periaatetta voitaisiin soveltaa mamuihin!

Koska mamuviha, rasismi, etnonationalismi, persut, kansainväliset sopimukset, oikeusvaltio, valkoinen etuoikeus, suvaitsevaisuus, edistys, humanismi, ihmisoikeudet... jne. jne.

8

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Demarijohtaja Antti Lindtman ehti jo tuomita tuon ehdotuksen köyhien sortamiseksi! Yllätyskö? 😉

      Nyt mamuttajasuvakit kutsuvat mamuja jo " köyhiksi" . Polvistukaamme tuon jalon ajatuksen edessä...

      • Anonyymi

        Ne mamuthan lähettävät Suomen sosiaaliavustukset kotimaahansa avustuksiksi. Sekö niillä on tarkoitus?

        Mielestäni näitä sos.avustuksia onkin syytä hieman alentaa. jotta ei meidän verorahoilla tarvitse elättää koko maailmaa.


    • Anonyymi

      No, jos ei koskaan ole ollut töissä, niin ehkä se pistäisi kaapunaisiin vipinää, kun tuet vähenee. Eli menisivät joskus töihin.
      Vaikka kielitaidottomina ja mitään osaamattomina, se toive on vissiin turha.

    • Anonyymi

      Jos ei tee mitään , ei tarvitse myöskään saada mitään, loiset kuolkoot vaikka nälkään ja viluun, n jää kaipaamaan yhtäkään.

    • Anonyymi

      Suomessa on samaan aikaan kova työvoimapula ja jättityöttömyys!?

      Mutta meillehän kerrottiin, kuinka mamutulva helpottaisi tuota työvoimapulaa?

      Ja kuinka maamme elinvoima lisääntyisi, kun nuoria miehiä tulvii tänne töihin?

      Valehdeltiinko meille TAAS?!

    • Anonyymi

      vastiikkeellinen sosiaalietu ???

      voi taivas miten etäällä eliitti on reaalimaailmasta

      Voisi käydä katsomassa PÄIVÄLLÄ Puhoksessa mitä kehitysmaamuslimit tekee päiväkaudet

    • Anonyymi

      Tähänkin ongelmaan saataisiin helpotusta, kun sosiaalitukia ei myönnettäisi maahanmuuttajille samoin kuin ei kansalaisuuttakasn.
      Ainoastaan vastaanottokeskus tasoiset palvelut.
      Työluvan voi saada, mutta itsensä pitää elättää ilman sosiaalitukia esim Kymmenen vuotta ja sitten voi anoa jäämistä.
      Nyt näitä siivelläeläjiä elätetään koko elämän ajan ja lisäksi raahataan perheet tänne veronmaksajien kiusaksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      161
      3284
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      100
      2543
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2400
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      90
      2316
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      2146
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      30
      1602
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      35
      1407
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1340
    9. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1337
    10. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1137
    Aihe