tätä punavihreää ekonomistia, joka tietää autojen hinnan romahtavat.
Autokauppiaat kiittää
Anonyymi
1171
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Taitaa kaupat taas notkahtaa tämän uutisen vuoksi.
Kyllä yksi tälläinen hörhö saa sekoitettua koko toimialan. Mahtaa olla liikkeissä hiljaista.
Tosiasiassa käytettyjen polttomoottoriautojen hinnat nousevat kun uusien tuotanto vähenee. Varsinkin sellaisille autoille on kysyntää, joille kelpaa polttoaineeksi puhdas etanoli, koska etanolia voi jokainen tislata verovapaasti.
Juu, autoja tulee myyntiin halvalla.
Ajatelkaas kuinka monta autokorjaamoa menee persiilleen? Ei siitä perinteisestä mallista siirrytä sähköautokorjaamoksi noin vain ja onko sellaiselle määrälle edes tarvetta. Työttömyyttä tulee rutkasti lisää.
Autokorjaamoihin vaikuttaa lyhyellä ajalla vähiten. Vanheneva polttomoottori kanta tarvitsee enemmän huolenpitoa.
Ekonomisti ei keksinyt asiaa omasta päästään tai kertonut mitä pitäisi tehdä, vaan kertoi missä maailma menee.
Ennuste polttomoottoriautojen alemmista jälleenmyyntihinnoista näkyy jo leasing-hinnoissa. Ne perustuvat olettamaan, että leasingkauden jälkeen polttomoottoriautojen jälleenmyyntihinta on laskenut enemmän kuin mitä se on tehnyt aiemmin. Niitä ei määrää mikään "vihervasemmisto", vaan yksityisten leasingyhtiöiden ekonomit.
Teknologian murros on tulossa ja sitä ohjaa markkinavoimat. Hiljattain General Motors ilmoitti että ei valmista edes hybridi-autoja vuoden 2035 jälkeen. Kukaan tuskin uskoo, että GM kuuntelee Marinia tai Ohisaloa.
Suomalaiset on peräkärry-autoilijoita, ei siihen ole tulossa muutosta, joten me ajellaan vanhoilla autoilla ja kalliilla bensalla vielä hyvin, hyvin pitkään. Kaupunkilaiset ja mökittömät voi ajella niillä sähköautoillaan vaikka heti.
Pitää ymmärtää, että maailma muuttuu. Tällä kertaa alkaa olla autokauppiaitten vuoro ruveta etsimään itselleen uutta elinkeinoa.
Näin ovat tehneet aikojen saatossa lukemattomia muitakin tuotteita markkinoineet kauppiaat.
Vain mistään mitään tajuamaton nettiperseilijä voi yleensä kuvitella tällaisen asian olevan jonkun ekonomistin aikaansaannosta.
Viherfasismilla on seurauksensa. Sama syöpä on nyt levinnyt Euroopasta myös jenkkilään.