Minä en tiedä Suomesta enää yhtään kommunistia. Vappuna 2006 oli Tampereella punalippujen alla ehkä kymmenen ihmistä. Nyt perussuomalaiset hokevat, että kommunisteja on joka puolella. Yhdysvaltain uusi presidenttikin on kuulemma kommunisti. Kiina on kommunistinen enää nimellisesti, Kuuba alkaa siirtyä demokratiaan, Pohjois-Korea on kaikkea muuta kuin kommunistinen, se on hirmuvalta. Vai onko demokratia kommunismia, ja diktatuuri oikeaa politiikkaa?
Persut näkee kommareita
Anonyymi
3074
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Persujen periaatteeseen kuuluu toistaa jotain asiaa niin pitkään, että se muuttuu heille ja heidän äänestäjilleen todeksi. Faktoilla ei ole siinä suurtakaan merkitystä, kuten sillä ettei kommunisteja ole Suomessa kuin kourallinen. Lisäksi niitä muutamaa oikeaa kommunistia vastaan persut eivät uskalla nousta, vai oletteko nähneet persujen kampanjoivan SKP:ta vastaan?
Miksipä ne nyt SKP :n kimppuun kävisivät, sillä kumpaisetkinhan ne ovat samoista kansankerroksista lähtöisin.
Se on totuus. Nää on marxilaisia aatteita. Marxismin pyrkimys on kommunismi.
Niinhän se menee, että persut ja kommarit lähenee toisiaan sitä enemmän mitä kauempana ovat maltillisista.
Tänään jo moni persu on valittanut siitä, että Marin loukkaa kiinalaisia jotka ovat kuulemma suomelle tärkeitä. Kiinaa hallitsee ihmisiä sortava kommunistinen puolue, ja sitä pitäisi sitten persujen mielestä mielistellä. Järkiään jokainen kiinalainen yritys on Kiinan kommunistisen puolueen omistuksessa.
Ei persujen puheet pohjaa kuin niiden omiin harhoihinsa mitä ne foorumeillaan vaahto suussa synnyttävät.
Kirjoituksestasi tuli mleleen tämä legendaarinen viikingin ja peitsamon haastattelu: https://youtu.be/XffXuhOfwZo
"Hauku hallitusta-palsta", turhaa keskustelua, persssuomalaissta, syypää kaikkeen on persuille kelpaamaton hallitus.
Olen huomannut kuinka nuoret miehet sekä lahkolaisnaisetkin hokevat jokainen samaa persumantraa. Yle, kommarit, vihervasurit Trump hyvä jne.
Kyllähän sinä olet valehtelia tai vain tyhmä jos et tiedä että marxilaisuus on kommunismiaatteen alkusiemen. Huono yleissivistys. Tämä on meidän koulutuksen taso siis?
Kohtahan se menee siihen, että marxilaisten oppien mukaan tuotantovälineet sosialisoidaan, työväen vallankumous toteutetaan ja kohta kouluissa opetetaan vain materialistista dialektiikkaa.
Näin varmasti tulee käymään. Ihan varmasti. Kuten tunnettu persuedustaja sanoi: kaikki kepusta vasemmalla olevat puolueet on kommareita, myös kokoomus. Näin se menee. Kohta on sinunkin työpaikan edessä pelottava kommarien kaarti, joka valtaa firman työtilat ja tuotantovälineet.
Pari viikko sitten joku varoitteli tästä. Ei kuitenkaan näkynyt kommareiden joukkoja työpaikan ovella. Wonder why?
Onko suomessa vapaa alkoholinmyynti, holhous valtio tämä on .
En ole nähnyt tai tuntenut yhtään oikeaa kommunistia. Paitsi jossain vaalimainoksissa listalla, joka ei pärjää vaaleissa. Yksi kommari pääsi valtuustoon noin 20 vuotta sitten. Siihen se jäikin, yhden kauden edustaja. Vanhempani ovat kertoneet heistä tarinoita 60-70-luvuilta.
Noi on vaan persuhenkisten talking pointseja: sosialismia joka puolella. Apinoitu oikeistolle jostain Reaganin "socialized medicine" uhkakuvista tai jopa kauempaa, 50-luvulta. Taistolaiset on onneksi nyt unohtuneet retoriikasta, mutta nyt voi vaan tosiaan sanoa, että Amerikan yhdysvallatkin on siirtymässä sosialismiin. Ihan varmasti joo.
Et tiedä? No eikös kontula ole?
Kontula on itse sanonut olevansa kommunisti (oletettavasti ärsyttääkseen persuja), mutta ei se tee Vasemmistoliitosta kommunistipuoluetta.
Kommunistinen työväenpuolue -niminen minipuolue taitaa olla kommunistipuolue aidoimmillaan. EU-vastainen ja Venäjä-mielinen puolue, jopa enemmän kuin persut. Paradoksaalista.
Aika hankala olla venäjämielisempi kuin persut.
Suomessa on parisataatuhatta persua. Loput ovat kovan luokan maolaississejä. Näin persu maailman hahmottaa.
Hiukan nauroin tälle. Näinhän se menee, että 20 prossaa kannattaa persuja ja kaikki muut on kommareita, ehkä jopa sissejä ja antifaa.
Onneksi meitä kommareita on ylivoimainen enemmistö. Eikä haitannut sekään, että Sorokselta tuli palkka perjantaina. Hienosti menee meillä sosialisteilla. Tässä juuri mietin, että mihin käyttäisi kaikki valtavat rahat, joita saa kommunismin edistämisestä. Valitettavasti pakko lähteä kohta töihin, mutta sekin loppuu kohta kunhan saadaan asiat kuntoon ja voi vaan jäädä kotiin laiskottelemaan.
Kun kommunistinen puolue muuttaa nimensä, eivät kommunistit muutu nimen vaihdon mukana. Jatkuvasti kuulee siellä ja täällä, ettei kommunisteja enää muka ole. pikemminkin päinvastoin. Täälläkin riittää änkyrävasureita, eli kommunistisia aivojen tuotoksia kyllästymiseen asti. Silloin kun ihminen suoltaa suustaan kommunismia, siinä on aina ilmielävä kommunisti, vaikka väittäisi olevansa mitä muuta tahansa,
Kuvailitko juuri oma toimintaasi?
Ei liikaa ole pesut hyötyneet koulun käynnistä.
Persut on käynyt vain persukoulua.
Äveriäimmät kyllä. Monet jättäneet koulun kesken tai olleet erityisluokalla.
On aivan mahdotonta olla kommunisti. Joko saa paskaa niskaansa siitä että on kommunisti, tai jos menee paikkaan jossa on muita kommunisteja, saa paskaa niskaansa siitä, että on vääränlainen kommunisti.
Pitäisi pysytellä tiukasti niissä raameissa joita Marx ja Lenin setä asettivat niin työläisten yhdyntä olisi täydellistä. Stalinhan tämän hienon aatteen pilasi murhanhimollaan ja valloitushaluillaan.
Jos sosialismi olisi saatu Suomeen niin varmasti täällä oltaisiin täydellisesti hoideltu asiat ja olisimme voineet siirtyä täyskommunismiin työläisten yhdyntöineen päivineen sillä kommunistitytöt ei siitä tavarastaan niin tarkkoja olleet.
EU kommunismia ja fasismia yhtäaikaa.
Vai miten kuvailisit esim Ursula valintaa. Ei vastaehdokkaita,
merkkelin asettama ehdokas, merkel käski SIIS KÄSKI
MEPjä äänestää sitä.
Miten äänestetään ” demokratiassa” yhtä ehdokasta?
Puolesta ja vastaan, värikkäät led valot ilmoittaa äänestystuloksen.
Led valot on ... demokratiaa? Niinkö? Demokratian merkki?
Miten kuvailisit suomen terveydenhuollon korruptoitumista?
Demokraattinen... ilmentymä?
Millaisessa yhteiskunnassa koko TH ala on halvaantunut omasta korruption määrästä?
Avoimessa demokratiassa? Vai hapettomassa kommunismissa? Diktatuurissa?
Persut ovat kehityksessä vasta amerikan 40-50 luvuilla jolloin kommareita oli joka nurkalla. Tosin sekin kommaripeloittelu osoittautui perättömäksi valtion trollaukseksi.
Silloin edes oli Neukkula ja kylmä sota, niin se vähän vainoharhainen asenne oli jotenkin ymmärrettävä.
Nykyään on aika noloa touhua puhua kommunisteista tai kommunismin uhkasta. Joko kommunismia hokevat on vainoharhaisia tai sitten yrittävät kusettaa tyhmiä ihmisiä kannattajikseen.
Vihreät näkevät fasisteja, kun katsovat peiliin...
Persut näkee harhoja, kommareita ja osa vielä enkeleitä ja ties mitä.
Mielenterveysdiagnooseihin voisi lisätä vielä yhden mielenterveysongelman eli perussuomalaisuuden.
Arvostettu Vasemmistoliiton Anna Kontula on älykäs ja loistava kansanedustaja,
koulutukseltaan yhteiskuntatieteiden tohtori ja poliitikkojen eliittiä.