Kirkko ei kiinnosta. Otsikko vuodelta 2004

Anonyymi

Muistan hyvin vielä tuon otsikon jo 17 vuoden takaa. Silloin oli vuonna 2003 eronnut 26 857 kirkon jäsentä. Alkuvuonna 2004 uutisissa puhuttiin tuosta asiasta, ja todettiin, että kirkolla on mennyt todella huonosti, kun noin moni on eronnuyt kirkosta.

Mikäli viime vuonna, tai edellisinä vuosina olisi erottu kirkosta vajaat 27 000 jäsentä niin otsikot huutaisivat, että kirkosta eroaminen pohjalukemissa, ja että kirkko kiinnostaa taas kansalaisia.

Niin ne ajat kuluvat, ja myös nykyinen normaali 50 000 eron määrä ei tahdo edes ylittää uutiskynnystä. Samalla kuitenkin tänä vuonna päästään merkittävään merkkipaaluun. Joka kolmas kansasta ei enää kuulu ev.lut. kirkkoon.

5

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Merkittävää on myös se, että näillä hetkillä alle puolet Helsinkiläisistä kuuluu kirkkoon.

    • Olisi pitänyt ottaa näitä talteen aikanaan. Itse olin 2004 protuleirin ohjaajana, ja mainitsin että jo 3000 on käyttänyt eroakirkosta-palvelua. Joku kommentoi että sehän on aika paljon.

      Toisaalta tässä ryhmässä joku kommentoi naureskellen että siihen se jäi eikä kansa enempää kaikkoa kirkosta.

    • Anonyymi

      Oli pakko vielä katsoa kuinka paljon kirkkoon kuului vuoden 2003 lopulla. Lukema oli 84,1% väestöstä. Lukema oli tullut vuodessa alas 0,5%. Silloin tuota pidettiin melkoisena laskuna kirkolle.

      Nykyään tuo lukema on tasan 1% vuodessa kirkon tappioksi, eikä siitä revitä enää mitään etusivun juttua.

    • Anonyymi
      • Näinpä. Samoin kutistuvat mm. Jehovan todistajat.

        Viime vuosituhannen lopussa peloteltiin sillä, että "lahkot" valtaavat maan, jos luterilaisuus karisee. Ei näytä tapahtuneen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7239
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3831
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3430
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2572
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      2403
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2362
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      123
      2256
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2169
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1888
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1829
    Aihe