Kyse on toki valikoivista uskomuksista enkä siitä ketään toru.
Kaikilla meillä on uskomuksemme ja siitä poikkeavat mielipiteet halutaan ohittaa ja unohtaa; usein vielä paskaa vastustajien niskaan kaataen.
Vanat taivaallamme ovat kuitenkin todellisuutta ja ne voi jokainen nähdä. Vähättelijöiden väitteinä on että ne ovat normaaleja liikennekoneiden tiivistevanoja. Väite on naurettava.
Me jo ikääntyneet ihmiset muistamme vielä menneiden vuosikymmenien vanoista puhtaat sinitaivaat missä kumpupilvet seilasivat. Sellaisia päiviä emme enää näe.
Tässä herroille, neideille, rouville sekä muun sukupuolisille kevennysta aamun, päivän, illan tai yön ratoksi:
https://www.youtube.com/watch?v=vBHild0PiTE
Ufohöhlät näkevät olemattomia mutta eivät paskavanoja taivaallamme.
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei niissä tiivistymisvanoissa ole muuta kuin vesihöyryä ja tietenkin kerosiinin palamisjätteitä. Niissä on ihan tarpeeksi, niiden on mittauksin todistettu heijastavan lämpösäteilyä takaisin maapallolle ja toisaalta maapallolta pois.
- Anonyymi
Huvittavaa miten suhtaudut ylimielisesti toisiin salaliittoihin ja sitten heti sen jälkeen kerrot jotain ihan yhtä hölmöä, jota sitten pidät jostain syystä järkevänä.
- Anonyymi
Ufohöhlät uskovat myös avaruuden olemassaoloon, maan pallomaisuuteen, ja jopa kuulentoihin. Eli ovat täysin NASAn kusetuksessa eläviä ja tulkitsevat lisäksi taivaankannessa näkyvät enkelit virheellisesti ufoiksi.
- Anonyymi
Työnnä se Nasasi sinne missä päivä ei paista. Jos luulet että tiedettä ei tehdä missään muualla, sinulle on melkoinen pettymys tiedossa...
- Anonyymi
nazinasuMartta on keksinyt nimet tähtihöhlät ja ufohöhlät. Uskon että jatkoa seuraa.
- Anonyymi
Pitääkö uusnatsin hörhökiksien saamiseen siirtyä aina vaan idioottimaisempiin valheteorioihin?
- Anonyymi
Naura miten paljon hyvänsä, vanat taivaalla ovat todellakin ja todistetusti tiivistysvanoja, pääosin ihan vaan vesihöyryä. Olet tuonut keskusteluun sanat "ufohöhlät tai tähtihöhlät". Sopiiko, että nimitän Sinut valtakunnan ensimäiseksi "vanahöhläksi"!
Olet ihan oikeassa siinä että menneinä vuosikymmeninä ei ollut vanoja, muistan lapsena kun katselin miten DC3 jyrräsi kotimaan reitillään pitkin taivasta, eikä siitä todellakaan jäänyt vanaa siinä korkeudessa. Niitä taisi mennä jopa kaksi konetta päivässä.
Nykyinen kotini on tuon kansainvälisen reitin alapuolella, jota käyttävät sekä Vantaalta että Keski-Euroopasta kaukoitään lentävät koneet. Ennen koronaa siinä meni parhaimmillaan illansuussa yli kuusi konetta tunnissa. Kyllähän siitä vanoja jäi, yleensä ne hajosivat nopeasti ja suurimman osan ajasta taivas oli kirkas, siis jos oli kirkas sää. Nykyisin saattaa havaita jopa yhden koneen päivässä, joten eipä paljon vanojakaan näe. - Anonyymi
Jos Martta98(lol), olisit käynyt koulusi loppuun, tai et olisi lyönyt päätäsi laskuvarjohypyssä, tietäisit, että siellä korkealla, missä kyseiset flygarit lentävät, on aikas kylmä. Aluksen moottorista tuleva vesihöyry sekoittuu kylmään, tiivistyy ja jäätyy kiteiksi, jotka muodostavat pilvivanan. Pakokaasussa olevat muut hiukkaset, kuten rikkihiukkaset, toimivat ytiminä, joiden ympärille vesihöyry tiivistyy jääkiteiksi.
Ja kyllä niitä oli ennenkin. Välttääkseen ilmatorjuntaa, pommikoneen lensivät todella korkealla:
https://johnknifton.com/2014/12/10/schweinfurt-two-sixty-b-17s-downed-650-airmen-killed/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282741- 1402597
- 1342164
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?1162133Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.131850Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161591384Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu311216Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo951204Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891162Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381118