Matti Vanhanen heitti hyvän kysymyksen, suistaen samalla kuitenkin Sanna Marinin hallituksen talouspolitiikan vapaaseen pudotukseen. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000007790282.html
Onko Suomi enää pohjoismaa?
24
99
Vastaukset
- Anonyymi
Etelä-Euroopan banaanivaltiot ajavat kahta puolta ohitse. Ei hyvältä näytä.
- Anonyymi
Kreikka lainat on silti vielä maksamatta..
- Anonyymi
HYvä kysymys ja oikeaan aikaan!
- Anonyymi
Onneksi joku ministeri uskaltaa lopulta sanoa ääneen, että vituiksi menee.
- Anonyymi
Kataisen hallitus ja Marinin hallitus ovat samankaltaiset. Molemmissa vihervasemmistolla on enemmistö ja määräysvalta talouslinjauksissa.
Kataisen vihervasemmistohallituksen mahdollisti aisankannattajana Kokoomus.
Rinne/Marinin vihervasemmistohallituksen mahdollisti aisankannattajana Keskusta.
Tilastoista näkee, ett' Sipilän hallituksen aikana Suomen talous ja työllisyys koheni merkittävästi ja keväällä 2019 Rinteen aloittessa alkoi välittömästi taloussyöksy. - Anonyymi
Persuilun yleistyminen alkaa näkyä. Lähennytään jatkuvasti enemmän entisiä Varsovan liiton hapankaalivaltioita samalla kun etäännytään sivistyneistä pohjoismaista.
- Anonyymi
Pitkävartisella lapiolla kokeillen varmasti toteaisi, että pohjoisen roudassa on maa.
- Anonyymi
Maalaisliitto on nyt niin jyrkän kuilun reunalla, että jotain on vanhan velanottajan eli V-Matinkin pakko keksiä näin kunnallisvaalien ovella.
Ja kaikkeen syyllinenhän löytyy jälleen kerran maalaisliiton tupailtojen koipussista:
ay-liike, laiskat ja joustamattomat työläiset etc. etc. Ja sekoomus uikuttaa vieressä sosiaaliturvasta.
Enpä haluaisi kuulua Pohjoismaihin, joissa esim. koronaluvut ovat tällä hetkellä mitä ovat. Eipa taida kovin kummoista talouskasvua saada niistä aikaan svedupelle eikä turskanorskikaan.
- Anonyymi
Ruotsi on Markkinatalous. Se on yhä enemmän markkinatalous. Verotus menee kohti tasaveroa, kannustinloukkuja ja tukiaisia puretaan. Siellä on yhteiskunnan tukiverkko, mutta tukiverkko ei ole mikään kesäinen riippumatto.
Ruotsi on menestyvä Pohjoismaa. Ottakaa oppia! - Anonyymi
Taisi olla isienmaa sillä marsissa. https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000007782423.html
- Anonyymi
Nykyisillä koronalukemilla ja varsinkin niiden holtittomalla kasvulla Ruotsi ei valitettavasti ole kovin pitkään menestyvä maa. Valitettavasti.
Tasaverotuksen autuutta voit mennä tarkastelemaan esim. Viroon. Keskipalkat n. 1400 e/kk ja koko EU;n suurimmat sukupuolten palkkaerot.
https://www.stat.ee/et/avasta-statistikat/valdkonnad/tooelu/palk-ja-toojoukulu/keskmine-brutokuupalk
https://areena.yle.fi/1-50007117 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyisillä koronalukemilla ja varsinkin niiden holtittomalla kasvulla Ruotsi ei valitettavasti ole kovin pitkään menestyvä maa. Valitettavasti.
Tasaverotuksen autuutta voit mennä tarkastelemaan esim. Viroon. Keskipalkat n. 1400 e/kk ja koko EU;n suurimmat sukupuolten palkkaerot.
https://www.stat.ee/et/avasta-statistikat/valdkonnad/tooelu/palk-ja-toojoukulu/keskmine-brutokuupalk
https://areena.yle.fi/1-50007117Ruotsiin tehdään uutta hiilivapaata terästeollisuutta, hiilivapaan sähköntuotannon osuus on kansainvälistä huipputasoa, softafirmoja on ties minkälaisia, autoja tehdään yhä edelleen Göteborgissa ja Södertäljessä, pandemiat nitistetään ruotsalaisilla rokotteilla, sinikeltaisen brändin lihapullia ja kirjahyllyjä myydään ympäri maailmaa...
Viel on Ruotsi voimissaan. Valtiota eivät velat rasita. Tässä käy vielä niin, että köyhtyvän entisen Itä-Ruotsin työkykyinen väestö alkaa taas kerran lähteä töihin vapaaseen nuuskan ja prinsessakakun maahan.
- Anonyymi
Vanhanen taitaa olla ainut himmeä järjenvalo nyky hallituksessa? =D Enpä olisi uskonut että näin totean joskus, hahah!
- Anonyymi
Juuri noin - enintään himmeää. Sitä ja maalaisliittolaista velanottoa todistaa tämä verraton grafiikka. Sekoomuskin ollut ihan yhtä himmeä.
https://yle.fi/uutiset/3-7469358 - Anonyymi
Asioiden ymmärrys? Vanhanen luettelee talouden parantamiseksi juuri Marinin hallituksen ajamia keinoja. Tämä vaan varmistaa sen ettei kepu lähde mihinkään persuvetoiseen valtioneuvostoon mukaan.
- Anonyymi
Eile n viikoksi kuulin uutisissa että Suomi on rikas maa? "Maksaa toisten rikkaiden maiden kanssa välimeren maiden velkoja". .
- Anonyymi
Suomen investointi varallisuus on piilotettu ulkolaisiin pankkeihin.
- Anonyymi
Ai mikä investointi varallisuus?
Suomi on yhä edelleen pääomaköyhä maa. Suomen kansan varallisuus on kiinni asunnoissa, joista suuri osa sijaitsee alueilla, missä asunnoille on turha odottaa arvonnousua tai ostajia.
- Anonyymi
Onko klenkka käynyt taas hiihtelemässä jossain?
- Anonyymi
Eli miksi me maksetaan tukia oman tasoisille maille?
BKT pitää saadakin näyttämään matalalta, koska EU laskee BKT n perusteella kaikkille jäsenmaille sopivat maksut. Etelän vetelilläkin on omaisuutta paljon enemmän kuin meillä, vaikka BKT näyttää toisin.- Anonyymi
BKT on idioottimittari muutenkin, koska kulutettujen luonnonvarojen kasvu korreloi sen nousun kanssa. Vanhanen vielä puhuu sen kaksinkertaistamisesta. Talousrjärjestelmä pitäisi olla sellainen ettei loputonta kasvua tarvitsisi tavoitella maapallon tuhoutumisen varjolla. BKT on hyvin yksipuolinen mittari ja muut aspektit jäävät huomioimatta. Sama kuin tuijottaisi pelkkää liikevaihtoa, mutta jättäisi huomioimatta muut kulut.
- Anonyymi
Sanna Marin aikoo jäädä historiaan pääministerinä, joka sammutti viimeisenä valon.
- Anonyymi
Suomi on bolseviikkien (juutaklaiset) vasallivaltyio .. kaikilla mittareilla mitattuna.
Nyt kun Matti vanhanen on luokitellut Suomen portukalin tasolle niin varmaan hän vaatii suomelle netto saamista elvytyspaketista.tähä asti hän on listannut Suomen ylös ja siksi suomi on netto maksaja .TORDELLISTA TAKINKÄÄNTÖÖÄ.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti27645889Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5111460Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy23311048Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399840Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908678Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2876738Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j23549Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33440Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.253163Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle43023