Ja tämä on tehty koronakriisin hoidon ohella ja koronakriisinkin hoito on onnistunut kansainvälisten vertailujen mukaan parhaiten Euroopassa.
Hallituksen päätöksillä Sipilän hallitus lisäsi työllisyyttä (ansiosidonnaisen lyhennys, aktiivimalli) 30.000 - 40.000 työpaikalla ja Marinin hallitus on saanut eläkeputken poistolla ja työnhakuvelvoitteiden lisäämisellä saman verran. Sipilä vatuloi 4 vuotta, mutta Marin reilun vuoden. Arvion ovat tehneet tutkijat Olli Kärkkäinen ja Jussi Tervela.
Miten nyt näin? Miten vasemmistolainen "kassatyttö" patisti työttömiä vuodessa yhtä rivakasti kuin oikeistolainen miljonääri ja setämies neljässä vuodessa?
Väyrynen on samaa mieltä.
Marinin hallitus tehnyt vuodessa työttömyydelle yhtä paljon kun Sipilä 4 vuodessa!
3
68
Vastaukset
- Anonyymi
Noloa propagandaa, täyttä valetta ja tuulestatemmattuja lukuja. Työttömiä on kuitenkin kymmeniätuhansia enemmän kuin vuosi sitten, kannattaisi näitä lukuaj silmäillä ainakin siinä sivussa.
Tuskin kukaan ilkeää oikeasti väittää tällaisena aikana tehneensä Suomeen uusia työpaikkoja kymmenillä tuhansilla, sen verran niitä on menetetty.
Kunnallisvaalit lähestyy, taulukoita pitää suoltaa niin että ne näyttävät hyvältä. - Anonyymi
SuperSanna se osaa. Samalla Vanhanen myönsi tänään epäonnistuneen.
- Anonyymi
Hienoa Sanna
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948271
- 403962
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241410
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html361311Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321132Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121070Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29807