tärkeitän on että sulla on työ, jotain tekemistä. palkka on sivuseikka, ja sinulle on hyvä että on aamuisin paikka menni mennä kello 7 ja voit tehdä kaikkea töissä. Ilamien työ on palkkaa jo sinänsä, sen kummempaa ei tarvi, kuin kokemusta ja olla jossakin.
Eikö ole ihanaa kun voit mennä tekemään töitä firmoille, ja saat osaamista. Palkakka sinäsä ei ratkaise sun ongelmia, vaan että tunnet olevasi joku arvokas ihmisten joukossa. helpommalla saat tekemistä ja työtä kun et pyydä palkkaa etkä odota sitä savasi. Ei se palkka tee sinusta parempaa ihmistä.
Eikö ole ihanaa kun voit mennä tekemään töitä firmoille, ja saat osaamista. Palkakka sinäsä ei ratkaise sun ongelmia, vaan että tunnet olevasi joku arvokas ihmisten joukossa. helpommalla saat tekemistä ja työtä kun et pyydä palkkaa etkä odota sitä savasi. Ei se palkka tee sinusta parempaa ihmistä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä kyllä kävin töissä elättääkseni ensin itseni ja sittemmin perheeni.
Kun olin tyytymtön työhöni, sen sisällön, esimiehen tai palkan johdosta vaihdoin työpaikkaa.
Työstä oli helppo vaihtaa toiseen kun ei asettanut liikaa reunaehtoja.
Vuosien saatossa tuttavapiiri laajeni ja hakemisen asemesta alkoi tulemaan tiedusteluja ja tarjouksia.
Oli mukava lopettaa koko touhu omaehtoisesti.
En ymmärrä miten tätä itsestään selvää asetelmaa ei tunnuta ymmärrettävän?
Itsetäni työmiekkyys ajaa jossain määrin palkan ohi?
Jos saat työssäsi kohdata ihmisiä jotka arvostavat
työtäsi ja mikäli olet asiakaspalvelussa ja ymmärrät elää vuorovaikutuksessa
asiakkiatten kanssa jotka kunniottavat itseäsi ja jotka
antavat samaa palautetta itsellesi.
Koska olemme molemmat sen ansainneet sen parempaa kuin rahapalkka?
Et ole nähtävästi kokenut todellista puutetta!
Aivan oikea kokemani täydellinen NÄLKÄ viimeistään asetti arvot minulle tärkeään järjestykseen.
Kun nälän torjunnan ja muutamien muiden fyysisten perustarpeiden tyydyrttämisten jälkeen voi ryhtyä arvioimaan ja arvottamaan muita asioita tuli kuvaan mukaan vastuu perheen aineellisen turvan varmistamisesta.
Noiden alempien tarveportaiden tyydyttämisen jälkeen tulivat ylempien tasojen asiat painoarvoltaa suuremmiksi ja johtivat työpaikkojeni vaihtoihin. Eräs oleellinen osa oli totuus, etten enää pystynyt luomaan mitään uutta vastuualueellani.
Luovuuteni loppui 3 -6;n vuoden jälkeen.
Talovelat potivät minut samassa työpaikassa pitempään mutta siinäkin onnistuin vaihtamaan tehtävää kahdesti.
Kuten sanoin. Taivaanrantaa voi maalailla kun aineellinen perustaso on tyydytetty.
Sinä olet ollut aktiivi-ikäsi alusta asti onnellisessa asemassa mutta samalla menettänyt jotain.
KOSKAAN EI PIDÄ TEHDÄ TYÖTÄ KENELLEKKÄÄN ILMAISEKSI, EI VAIKKA EI OLISI RAHAN TARVETTAKAAN.
Siinä tekee hallaa muille työntekijöille jotka tarvii palkan, Kun firma ottaa tuollasia töihin joille palkka ei ole tärkeä, niin siitä kärsii ne jotka rahaa tarvii. Luulaan että kaikki haluaa olla palkatta. Hävytöntä edes mainostaa sitä että on töissä vaan ihmisten takia ei rahan. Häpee.
Yksityiset yritykset eivät saa ottaa kuntouttavan työtoiminnan 9 euron miehiä aputöihin. Tämä sen takia, että laki kieltää sen, koska näillä kuntoutettavilla pitää olla kaitsija koko ajan.
Olette te yksinkertaista porukkaa, kun ette osaa edes kuvitella muita työaikoja kuin seitsemäksi aamulla töihin menemisen.
Itse olen osa-aikatöissä joka toinen viikko kolmena päivänä viikossa 2x 4h ja kerran 2h ja joka toinen viikko lomaa. 2 kertaa joka toinen viikko menen siis klo. 12 töihin ja kerran menen klo 16 :) Töissä olen vain sen takia että saan olla työkkäriltä rauhassa. Kyllä sitä tekemistä on illman töitäkin.
Jos menee kuntouttavaan työtoimintaan niin se ei saa liian raskas olla ja muutenkaan ajatus että nyt prkl tehdään töitä. Yksityiselle yritykselle ni ei päivääkään tuottavassa työssä. Eri asia on valtio,kunta ja jotkut kierrätykset. Pää pehmenee ihmisellä kuka ei tee mitään.
Näinhän se on, mutta toisaalta vaatimatonta ja hyväuskoista myös höynäytetään mielellään. Teet aina töitä sillä 8-9 euron tuntipalkalla ja joku muu kuittaa hyödyn raatamisestasi.