Suomen talous kuntoon keskustan Sipilän opein uudestaan

Suomen talous kaipaa ripeitä uudistuksia, jotta pysyisimme muiden Pohjoismaiden kelkassa, nyt viimein lopettaa toivominen ja " ensi viikolla" hokeminen.
Sipilä nosti suomen talouden ja työllisyyden nousuun, Vanhanen estänyt täydellisen romahduksen, poliittinen hinta on toki kova, mutta kaikellahan on hintansa ja suurempi menetys se on kansantaloudelle jatkaa liinat kiinni-linjalla. J


On selvää, että Suomi on luisumassa pois Pohjoismaiden joukosta.
Valtiovarainministeriön raportin mukaan Suomi on jäänyt selvästi jälkeen tärkeistä vertailumaista, kuten muista Pohjoismaista, Saksasta ja Alankomaista.

"Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Petri Honkonen
1. On päivänselvää, että Suomi on luisumassa pois Pohjoismaiden joukosta ja on luisunut jo viimeiset kymmenen vuotta. Tämä edellyttää koko poliittiselta kentältä valmiutta koviin tuottavuutta, työllisyyttä ja talouden dynamiikkaa parantaviin uudistuksiin.
2. Tarvitaan työn tarjontaa lisääviä uudistuksia, eläkeputken poisto oli vasta ensimmäinen askel. Työttömyysturvajärjestelmään tarvitaan työn vastaanottoa kannustavia uudistuksia. Pitää tehdä myös monenlaisia toimenpiteitä, jotka vähentävät ihmisten sairastamista ja parantavat ihmisten työhyvinvointia.
Tuottavuutta kasvattavat toimenpiteet ovat myös tärkeä kokonaisuus. Työmarkkinajärjestelmä vaatii joustavuutta ja lisää paikallista sopimista.
Verotukseen tarvitaan uudistuksia, jotka kannustavat yrityksiä tuotekehitykseen, investointeihin ja innovaatioihin ja rohkaisisivat suomalaista omistajuutta. Meillä on aika kova osinkoverotus."

""Sdp:n ryhmänjohtaja Antti Lindtman
1. Kyllä Suomi on Pohjoismaa, mutta kiistatta on osa-alueita, joissa me olemme takamatkalla. TyöllKuva: Liisa Takala
isyysaste ja työvoimapalvelut, näissä meidän täytyy kiriä.
2. Talouspolitiikan täytyy olla kasvua ja työllisyyttä tukevaa, eikä liian nopeasti voi lähteä kiristämään.
Pitkällä tähtäimellä hyvinvointi syntyy työstä ja tuottavuudesta, ja sen pohjalla on osaaminen. Tulemme tarvitsemaan merkittäviä panostuksia osaamiseen kaikilla tasoilla. Tässä oppivelvollisuuden laajentaminen on tärkeä täsmätoimi nuorempiin ikäluokkiin. Mutta tarvitaan panostuksia myös tutkimukseen ja innovaatiotoimintaan.
Kannustinloukkuihin puuttuminen täsmätoimin. Tarvitsemme sotu-uudistuksen ja varhaiskasvatusmaksujen alentamisen, joka tulee tänä vuonna.""

"""Kristillisdemokraattien ryhmänjohtaja Päivi Räsänen
1. Suomi on tippumassa tästä pohjoismaisesta kelkasta. Olemme edelleen monella mittarilla hyvinvointiyhteiskunta, mutta olemmeko sitä kymmenen vuoden päästä. Elvyttävä politiikka on peittänyt alleen rakenteellisen ongelman, johon ei ole puututtu. Se uhkaa kriisiyttää hyvinvointiyhteiskunnan perusteet..."""

Se suuri taantuma on isoissa kaupungeissa elävien ongelma, maalla eletään niinkuin ennenkin.
mm hesalaset sanoneet ettei maa ja he tarvitse maanvljelystä, kun kaikki saadaan marketista. "No problem, pössyttelevä vihree hakee Mehmetiltä pari pitzaa ja kebabia kyllä niillä pärjää!"

Oi`on väärinkäsityksiä, kun täälläkin alle tonnin kuussa saavat kuvittelevat maksavansa maataloustukea SE EI PIDÄ PAIKKAANSA, vaan käytännössä yli 35000 € (v tienaavat vasta maksavat, kun siinä monimutkaisia vähennyksiä tämän taulukon päälle. Sekin alkuun loivasti.
https://www.vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/ohje-hakusivu/48846/valtion-tuloveroasteikko-2020/

Suomi on hyvin sosiaalinen kaikkine vähennyksineen ja tukeineen. Täällä pidetään huoli köyhemmistäkin moninaisten lakien kautta.

1

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      -Rupes taas tekemään mieli lähteä Pariisiin.
      -Milloin viimeksi siellä olet käynyt?
      -En koskaan mutta eilenkin teki mieli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1899
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1870
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      373
      1719
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      215
      1229
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1111
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1056
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1015
    9. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      1011
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      991
    Aihe