Onko täällä nuoria reippaita ihmisiä jotka kantavat huolto vanhusten ja nuorten asemasta? Kuuluuko riittävä palkka mielestäsi kaikille asemasta riippumatta? Ovatko vanhat oikeistolaiset rakenteet ja historian värittämät keskustelut tulleet tiensä päähän?!
Lähde ehdolle Vasemmistoliiton riveihin! Meillä jokainen on yhtä tärkeä yksilönä!
Lähde ehdolle Vasemmistoliiton riveihin! Meillä jokainen on yhtä tärkeä yksilönä!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Keskusta on hyvin lähellä vasemmistoliittoa nykyään, harkitkaa vaaliliittoa tai yhteistä puoluetta. Nimeksi kepuva kepuva keepuva.
Keskusta muuttui vasemmistopuolueeksi kun meni mukaan vihervasemmiston hallitukseen.
Vasemmisto ei kanna huolta vanhuksiata tai nuorten asemasta. Ehkä joitakin narkkeja paapoo.
Lapualla ei ole enää kommunisteja. Kommarit on muilutettu Venäjälle jo 20-30 luvuilla meidän lapualaisten parhaaksi. Lenin-setä ei enää asu täällä.
Keskustan ja Vasemmistoliiton tulisi mennä Lapualla yhteisellä listalla kuntavaaleihin, kun ovat niin samankaltaisia ja hallituskumppaneita ja muistuttavat toisiaan.
Sipilän aikana keskusta leimattiin oikeistolaisemmaksi kuin kokoomus, nyt kommunistiksi. Näistä, kun otetaan keskiarvo tulee KESKUSTAPUOLUE. Heh, heh,heh.
Jokaiselle kuuluisi ensin palkanmaksaja ja siitähän sosialistit ei halua edes puhua, saati että osaisi homman hoitaa muuten kuin risuja perkaamalla teiden varsilta.
Suomi ei ole siinä asemassa, että jaettaisiin isoja kakkusiivuja, kun leipuri on kaikonnut ulkomaille ja uunit kylmenneet.
Ei täällä mitään risutalkoita tarvita, meillä on Euroopan suurin julkinen sektori suhteutettuna BKT:hen! Ranska sosialismin kehto jää jo toiseksi.
Vasemmisto haluaa lahjoittaa suomalaisten veronmaksajien rahat ulkomaille.
Tietoa valheiden sijaan
2020-12-13Tuomas Malinen Tuomas Malinen
EU:n johtajat löysivät kovan väännön jälkeen sovun elpymisrahaston läpivientiä uhanneelle Unkarin ja Puolan oikeusvaltioperiaatteen vastustukselle. Periaatetta vesitettiin, mutta ilmeisesti niin, että kaikkien kasvot pelastuivat. Suomen hallitus ei luonnollisesti sano asiasta halaistua sanaa. Heidän politiikkansa rahastoasiassa on jo pitkään ollut vaikene tai valehtele.
Ekonomisteista, rahoitusmarkkinoiden tuntijoista ja politiikan vaikuttajista koostuvan ryhmämme huoli suomalaisen demokratian tilasta on syventynyt koko syksyn. Hallituksemme on, pääministeri Sanna Marinin vetämänä, johdattanut Suomen outoon poliittiseen ”mustaan aukkoon”, joka tuntuun imevän poliittisesta keskustelusta kaikki faktat.
Kesästä lähtien olen käynyt useammassa tilaisuudessa puhumassa EU:n elpymisrahastosta. Huoli on joka paikassa ollut sama: rahastosta ei ole tarpeeksi tietoa. Ihmiset eivät yksinkertaisesti tiedä, mihin hallituksemme on Suomea viemässä.
Tätä voidaan pitää hallituksen tietoisena strategiana. Tietämättömiä on paljon helpompi johtaa kielekkeeltä alas kuin niitä, jotka tietävät, että siellä odottaa pudotus syvyyteen. Hallituksemme ei yksinkertaisesti ole voinut kertoa totuutta elpymisrahastosta, koska silloin suurin osa suomalaisista ei todennäköisesti sitä hyväksyisi.
Tämän strategian kieroutta lisää, että kun rahasto on eduskunnassamme hyväksytty, sieltä ei käytännössä ole enää reittiä pois, EU-eroa lukuunottamatta. Hallituksemme on vähätellyt tätä riskiä toteamalla, että rahasto on kertaluonteinen. Kun huomioidaan koronaviruspandemian toinen, ja mahdollinen kolmas aalto ja esimerkiksi Saksan SDP:n sekä Euroopan keskuspankin johtajan Christine Lagarden vaatimukset rahaston muuttamisesta pysyväksi, kertaluonteisuus näyttää päiväunelta. Tähän tietoiseen vääristelyyn, tai valheelliseen ”ruususen uneen”, hallitus on halunnut suomalaiset tuudittaa.
Herätys on kuitenkin saapunut. Olemme julkaisseet, useiden taustakommentoijien voimin kootun tietopaketin elpymisrahaston vaikutuksista. Kerromme siinä mikä rahasto on, mitä se tekee, kuinka siitä voi erota ja mitä se merkitsee suomalaisille.
Toivomme, että se herättäisi suomalaiset ruususen unestaan. Rahastoon liittyessämme olemme menettämässä taloudellisen itsemääräämisoikeutemme, todennäköisesti lopullisesti. Se tietäisi myös hyvinvointivaltiomme lopun alkua. Haluammeko sitä todella?
Nyt on keskustelun ja toiminnan aika!
Tuomas Malinen
Toimitusjohtaja, taloustieteen dosentti
Tietopaketti
Hei ihan joutava keskustelun aihe, maastrich on allekirjoitettu jo liki 30 vuotta sitten että mistä te niinkuin edes keskustelette?
Valtiovalta Suomessa kuuluu kansalle. Demokratia toteutuu ainoastaan, kun kansa edustaa itse itseään. Eduskunta ei voi edustaa kansaa.