Lapuan Vasemmistoliitto!

Onko täällä nuoria reippaita ihmisiä jotka kantavat huolto vanhusten ja nuorten asemasta? Kuuluuko riittävä palkka mielestäsi kaikille asemasta riippumatta? Ovatko vanhat oikeistolaiset rakenteet ja historian värittämät keskustelut tulleet tiensä päähän?!

Lähde ehdolle Vasemmistoliiton riveihin! Meillä jokainen on yhtä tärkeä yksilönä!
1187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Keskusta on hyvin lähellä vasemmistoliittoa nykyään, harkitkaa vaaliliittoa tai yhteistä puoluetta. Nimeksi kepuva kepuva keepuva.

Äänestä
  • Keskusta muuttui vasemmistopuolueeksi kun meni mukaan vihervasemmiston hallitukseen.

    Äänestä

Vasemmisto ei kanna huolta vanhuksiata tai nuorten asemasta. Ehkä joitakin narkkeja paapoo.

Äänestä

Lapualla ei ole enää kommunisteja. Kommarit on muilutettu Venäjälle jo 20-30 luvuilla meidän lapualaisten parhaaksi. Lenin-setä ei enää asu täällä.

Äänestä

Keskustan ja Vasemmistoliiton tulisi mennä Lapualla yhteisellä listalla kuntavaaleihin, kun ovat niin samankaltaisia ja hallituskumppaneita ja muistuttavat toisiaan.

Äänestä
  • Sipilän aikana keskusta leimattiin oikeistolaisemmaksi kuin kokoomus, nyt kommunistiksi. Näistä, kun otetaan keskiarvo tulee KESKUSTAPUOLUE. Heh, heh,heh.

    Äänestä

Jokaiselle kuuluisi ensin palkanmaksaja ja siitähän sosialistit ei halua edes puhua, saati että osaisi homman hoitaa muuten kuin risuja perkaamalla teiden varsilta.

Suomi ei ole siinä asemassa, että jaettaisiin isoja kakkusiivuja, kun leipuri on kaikonnut ulkomaille ja uunit kylmenneet.

Äänestä
  • Ei täällä mitään risutalkoita tarvita, meillä on Euroopan suurin julkinen sektori suhteutettuna BKT:hen! Ranska sosialismin kehto jää jo toiseksi.

    Äänestä

Vasemmisto haluaa lahjoittaa suomalaisten veronmaksajien rahat ulkomaille.
Tietoa valheiden sijaan
2020-12-13Tuomas Malinen Tuomas Malinen
EU:n johtajat löysivät kovan väännön jälkeen sovun elpymisrahaston läpivientiä uhanneelle Unkarin ja Puolan oikeusvaltioperiaatteen vastustukselle. Periaatetta vesitettiin, mutta ilmeisesti niin, että kaikkien kasvot pelastuivat. Suomen hallitus ei luonnollisesti sano asiasta halaistua sanaa. Heidän politiikkansa rahastoasiassa on jo pitkään ollut vaikene tai valehtele.

Ekonomisteista, rahoitusmarkkinoiden tuntijoista ja politiikan vaikuttajista koostuvan ryhmämme huoli suomalaisen demokratian tilasta on syventynyt koko syksyn. Hallituksemme on, pääministeri Sanna Marinin vetämänä, johdattanut Suomen outoon poliittiseen ”mustaan aukkoon”, joka tuntuun imevän poliittisesta keskustelusta kaikki faktat.

Kesästä lähtien olen käynyt useammassa tilaisuudessa puhumassa EU:n elpymisrahastosta. Huoli on joka paikassa ollut sama: rahastosta ei ole tarpeeksi tietoa. Ihmiset eivät yksinkertaisesti tiedä, mihin hallituksemme on Suomea viemässä.

Tätä voidaan pitää hallituksen tietoisena strategiana. Tietämättömiä on paljon helpompi johtaa kielekkeeltä alas kuin niitä, jotka tietävät, että siellä odottaa pudotus syvyyteen. Hallituksemme ei yksinkertaisesti ole voinut kertoa totuutta elpymisrahastosta, koska silloin suurin osa suomalaisista ei todennäköisesti sitä hyväksyisi.

Tämän strategian kieroutta lisää, että kun rahasto on eduskunnassamme hyväksytty, sieltä ei käytännössä ole enää reittiä pois, EU-eroa lukuunottamatta. Hallituksemme on vähätellyt tätä riskiä toteamalla, että rahasto on kertaluonteinen. Kun huomioidaan koronaviruspandemian toinen, ja mahdollinen kolmas aalto ja esimerkiksi Saksan SDP:n sekä Euroopan keskuspankin johtajan Christine Lagarden vaatimukset rahaston muuttamisesta pysyväksi, kertaluonteisuus näyttää päiväunelta. Tähän tietoiseen vääristelyyn, tai valheelliseen ”ruususen uneen”, hallitus on halunnut suomalaiset tuudittaa.

Herätys on kuitenkin saapunut. Olemme julkaisseet, useiden taustakommentoijien voimin kootun tietopaketin elpymisrahaston vaikutuksista. Kerromme siinä mikä rahasto on, mitä se tekee, kuinka siitä voi erota ja mitä se merkitsee suomalaisille.

Toivomme, että se herättäisi suomalaiset ruususen unestaan. Rahastoon liittyessämme olemme menettämässä taloudellisen itsemääräämisoikeutemme, todennäköisesti lopullisesti. Se tietäisi myös hyvinvointivaltiomme lopun alkua. Haluammeko sitä todella?

Nyt on keskustelun ja toiminnan aika!

Tuomas Malinen
Toimitusjohtaja, taloustieteen dosentti

Tietopaketti

Äänestä
  • Hei ihan joutava keskustelun aihe, maastrich on allekirjoitettu jo liki 30 vuotta sitten että mistä te niinkuin edes keskustelette?

    Äänestä

Valtiovalta Suomessa kuuluu kansalle. Demokratia toteutuu ainoastaan, kun kansa edustaa itse itseään. Eduskunta ei voi edustaa kansaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko täällä nuoria reippaita ihmisiä jotka kantavat huolto vanhusten ja nuorten asemasta? Kuuluuko riittävä palkka mielestäsi kaikille asemasta riippumatta? Ovatko vanhat oikeistolaiset rakenteet ja historian värittämät keskustelut tulleet tiensä päähän?!

Lähde ehdolle Vasemmistoliiton riveihin! Meillä jokainen on yhtä tärkeä yksilönä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu