Anonyymi kysyy:
Rakentaja-10. Luullen jo että se olisi mahdotonta, mutta lupasitkin että voimme luottaa Keskustaan jatkossa yhteisten asioiden hoidossa.
Lupaatko että keskusta on ABFKR:
A) Aatteellinen keskusta, ei esim. piilottele kokoomusta puseron sisällä tai selän takana
B) Bannaamatta hyviä keskustaedustajia, koska he ovat
aktiivisia asioiden selvittäjiä ja esillenostajia
F) Fair player, so.kunnioittava muita joukkueita ja kaikkia pelaajia kohtaan
K) Keskusteleva kannanottaja, eikä tuppisuuna seisoja
R) Runnomatta huonoja päätöksiä kaikin mahdollisin
keinoin.
Lyhyesti sanottuna: REILU JA REHELLINEN
Nykytilan analyysi on löyhästi ytimeen osuen:
vastakohta edelliseen
------------------------------------------------------------------------------
Vastaan kysyjälle:
A. Aina kun kokoomus on ollut Keskustan yhteistyökumppani, asia on ollut täysin julkinen.
B. Ketään keskustan luottamushenkilöä ei ole bannattu.
F. Kunnioitusta olemme edellyttäneet kaikilta valtuutetuilta toisiaan kohtaan. (Videotallenteilta kunnioittavaa käytöstä tai sen puutetta voi jokainen arvioida.)
K. Valtuuston päätettäväksi tulevat asiat on etukäteen lautakunnassa ja hallituksessa valmisteltu. Lisäksi valtuutetut muodostavat kantansa perehtymällä asiaan itsenäisesti ja omissa valtuustoryhmissään e n n e n valtuuston kokousta. Kokous ei ole näinollen mikään sanallisen miekkailun areena, jossa suuriäänisin olettaa voittavansa. Kaikkien tulisi varautua siihen, ettei yksimielistä päätöstä synny, joten äänestetään ja enemmistön kanta tulee päätökseksi.
R. Äänestäminen on demokraattinen ja laillinen keino päätöksen aikaansaamiseksi. En kutsuisi sitä runnomiseksi.
Rakentaja-10 vastaa, kun kysytään!
13
80
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos vastauksesta!
Hyvä ja selventävä vastaus. - Anonyymi
Noin juuri asiat päätetään, kannattaa äänestää näköjään keskustaa.
- Anonyymi
Kysysin sulta rakentaja-10 kun nyt kehut tietäväsi nämä Haapveen kepuleijen asiat..
Riuttanen tuossa lehessä öyhöttää kuinka haluaa myyjä halavalla poismuuttaneijen Haapavetisten talot.
Vatjusjärven kaavapolitiikka kyllä tiijettään mutta onko tässä ki se perisynti ahaneus takana että ommaa provviisiota pittää saajja siis rahastaareippaasti toisten ahdinkoa?
Kunnostautuminen akaain itkettäjäjehuna kyllä tiijettään jo pitäjänrajjain ulukopuolellaki Haapaveellä työssäkäyvien tuomana tietona.
Kysyn ku nyt kepurohvessoria ja sisäpiiriläisten takkuumiehenä ny julukisesti esiinnyt että kuka Kepu se julukisesti takkaa ettei tämä itketyskosto kohistu palluumuuttajiin akkoihin ja lapsukaisiinmikäli sitä valtaa annettaan?
Ja sitten ostetaan se talo sopivan halavalla pois...
Lehonsaaresta tiesivät että persulla ja kepuleilla on jo sopimus pakkolunastuksista että ne tuulimyllyt saajaan jauhammaan rikkausikia harvoille ja valituille sisäpiiriläisille..Ketä on kepulaisista näin jo sopinu ja millä valtuuksilla??
jos osssaat vastata oikein nii ens kerralla kysyn nuista digihommista ja voimaloista ku valtava epätietoisuus ja asiatiion puute tuntuu vaivaavan Kepukyläpäälliköitä..
Persu enoo elä sitä huoli- Anonyymi
Kyllä sinä rumasti puhut meistä naisista, selvää halventamista, ei ihme jos naiset ei ollenkaan kannata persuja
- Anonyymi
Kun iteltä kyssyy, niin saa haluamansa vastauksen :) ja ommaan kommenttiin sama kaava!!
- Anonyymi
Vastaan vain asiallisiin kysymyksiin.
Toisaalta ihmettelen tuon persukysyjän kielenkäyttöä,
kun niin kovasti ollaan oltu kaipaamassa yhteistyötä.
Terv.
rakentaja-10- Anonyymi
ilettääkö vai itkettääkö jo???
- Anonyymi
asiallisesti kysyn että miksi et enää vastaa nimimerkin takaa???
- Anonyymi
Luuletko tosiaan että kysyjä on persu? Kepun leiristä se kysyjä löytyy.
- Anonyymi
Sitähän voi nimettömänä sanoa olevansa vaikka mitä.
- Anonyymi
ettei vain olis niitä sinisiä???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitähän voi nimettömänä sanoa olevansa vaikka mitä.
niinpä näyt tekevän
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitähän voi nimettömänä sanoa olevansa vaikka mitä.
Noin juuri
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3043011Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482027- 1181794
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 651347
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223