(Linkki kyselyyn: https://abo.surveyanalytics.com/t/AEqd4ZOnoU )
Kutsumme sinut osallistumaan tieteelliseen tutkimukseen, jossa tutkimme seksuaalista myöntyvyyttä. Tutkimus toteutetaan yhteistyönä psykologian oppiaineissa Turun yliopistossa ja Åbo Akademissa.
Seksuaalisella myöntyvyydellä tarkoitetaan seksuaaliseen toimintaan (esim. hyväilyyn tai suuseksiin) suostumista omasta seksuaalisesta haluttomuudesta huolimatta. Seksuaalisen myöntymisen tilanteiksi katsotaan sellaiset tapahtumat, joissa suostumus on annettu vapaaehtoisesti, eli ilman kumppanin painostusta, manipulaatiota tai pakottamista.
Tutkimukseen osallistuaksesi sinun tulee 1) olla vähintään 18-vuotias, 2) olla tällä hetkellä tai olet ollut viimeisen 12 kuukauden sisällä pari-/kumppanuussuhteessa, joka on kestänyt vähintään kaksi (2) kuukautta ja jossa on ollut seksuaalista kanssakäymistä. Osallistuessasi vastaat online-kyselyyn, jossa on kysymyksiä liittyen seksuaalisiin kokemuksiisi sekä käsityksiisi itsestäsi ja pari-/kumppanuussuhteestasi. Otathan huomioon, että sinulta tullaan kysymään myös mahdollisista seksuaalisen myöntyvyyden kokemuksistasi. Lisäksi kysymme joitain taustaasi liittyviä kysymyksiä. Kyselyyn vastaaminen vie noin 15 – 20 minuuttia.
Tutkimukseen osallistuminen on täysin vapaaehtoista ja voit keskeyttää kyselyyn vastaamisen missä tahansa vaiheessa ilman mitään seuraamuksia. Kaikkia vastauksia käsitellään anonyymeinä. Aineisto säilytetään suljetulla palvelimella Åbo Akademissa. Tutkimuksen jälkeen tutkimusaineisto arkistoidaan Åbo Akademissa tai kaupallisessa arkistointipalvelussa. Anonyymi tutkimusaineisto voidaan myös ladata säilytyspalvelimelle (esim. Open Science Framework; osf.io), jossa se on avoimesti muiden tutkijoiden käytettävissä.
Kiitos osallistumisestasi! Se auttaa meitä ymmärtämään entistä paremmin seksuaalisen myöntyvyyden ilmiötä sekä ihmisten seksuaalista hyvinvointia.
Pro gradun kirjoittaja Marianne Himanen ([email protected])
Tutkijatohtori Annika Gunst ([email protected])
Tutkimus seksuaalisesta myöntyvyydestä
2
256
Vastaukset
- Anonyymi
Paljonko Helsingissä on poliisiväkivaltaa, joka johtuu Venäläisistä. Tämä poliisiväkivalta ilmenee esimerkiksi keskeytettynä tutkintana, jos Venäläisten maalittamaa miestä maalitusmurhataan. Näiden kohteiden asuntoihin murtaudutaan. Heidän asunnoistaan viedään tavaroita.
Poliisi kuitenkin katkaisee tutkinnat. Tällaisen murron tuntomerkkeinä voi vaikka olla se, että asunnosta ei viedä mitään mutta sinne saatetaan tuoda esineitä. Johtoja, nappeja, ruuveja ynnä muita pikkuesineitä. Erään miehen asunnossa rikottiin ketsuppipullo, näiden toimein tarkoitus voi olla painostaa kohdehenkilöä Venäjäyhteistyöhön. Joskus toiminta voidaan naamioida uskonnolisen kultti ja lahkotoiminnan alle eikä kohde pitkään aikaa tiedä kyseessä olevan värväys Venäjäyhteistoimintaan. Ainakin pääkaupunkiseudun Poliisi jättää tutkimatta nämä tämäntyyppiset asuntomurrot
Herää kysymys kuinka paljon on vaikka pääkaupunkiseudun poliisissa henkilöitä,
jotka ovat Venäläisten yhteistoimintamiehiä. Heitä voi olla piilotettuna paljon.
Uskonto voi olla valekaapu tällaiselle toiminnalle kuten aiemmin totesin.
Psykiatria on avainasemassa tutkittaessa tällaista toimintaa. Helsingissä on Venäläisä psykiatreja kuten muualllakin maassa tai Suomalaisia jotka ovat kuuluneet Taistolaisiin opiskelijaliikkeisiin 60-70 luvuilla. Tällaiset psykiatri kirjoittelevat näistä asioista kirjoitteleville skitsofreinaidiagnooseja ja pakkolääkitsevät heidät ajatus ja tunnekyvyttömiksi zombeiksi, jotka lääkitys vie pian hautaan. Monet skitsofreenniadiagnosoiduthan Suomessa puhuvat venäjäuhasta. Tällainen diagnoosi hankitaan helposti provoismalla tappelu jossa kohde joutuu itsepuolustustilanteeseen ja tällöin hänet muka ympäristölle vaarallisena passitetaan pakkohoitoon. Lopun jokainen pystyy arvaamaan.- Anonyymi
Miten tämä liittyy avauksen "Tutkimus seksuaalisesta myöntyvyydestä" -aiheeseen?
Ja tuo tutkimuskin näyttää olevan jo päättynyt.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1501809
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu121681Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma
Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va311308Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1931171- 921131
- 751034
Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä
Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta352974- 62849
- 49811
- 50806