Tutkimus seksuaalisesta myöntyvyydestä

(Linkki kyselyyn: https://abo.surveyanalytics.com/t/AEqd4ZOnoU )

Kutsumme sinut osallistumaan tieteelliseen tutkimukseen, jossa tutkimme seksuaalista myöntyvyyttä. Tutkimus toteutetaan yhteistyönä psykologian oppiaineissa Turun yliopistossa ja Åbo Akademissa.

Seksuaalisella myöntyvyydellä tarkoitetaan seksuaaliseen toimintaan (esim. hyväilyyn tai suuseksiin) suostumista omasta seksuaalisesta haluttomuudesta huolimatta. Seksuaalisen myöntymisen tilanteiksi katsotaan sellaiset tapahtumat, joissa suostumus on annettu vapaaehtoisesti, eli ilman kumppanin painostusta, manipulaatiota tai pakottamista.

Tutkimukseen osallistuaksesi sinun tulee 1) olla vähintään 18-vuotias, 2) olla tällä hetkellä tai olet ollut viimeisen 12 kuukauden sisällä pari-/kumppanuussuhteessa, joka on kestänyt vähintään kaksi (2) kuukautta ja jossa on ollut seksuaalista kanssakäymistä. Osallistuessasi vastaat online-kyselyyn, jossa on kysymyksiä liittyen seksuaalisiin kokemuksiisi sekä käsityksiisi itsestäsi ja pari-/kumppanuussuhteestasi. Otathan huomioon, että sinulta tullaan kysymään myös mahdollisista seksuaalisen myöntyvyyden kokemuksistasi. Lisäksi kysymme joitain taustaasi liittyviä kysymyksiä. Kyselyyn vastaaminen vie noin 15 – 20 minuuttia.

Tutkimukseen osallistuminen on täysin vapaaehtoista ja voit keskeyttää kyselyyn vastaamisen missä tahansa vaiheessa ilman mitään seuraamuksia. Kaikkia vastauksia käsitellään anonyymeinä. Aineisto säilytetään suljetulla palvelimella Åbo Akademissa. Tutkimuksen jälkeen tutkimusaineisto arkistoidaan Åbo Akademissa tai kaupallisessa arkistointipalvelussa. Anonyymi tutkimusaineisto voidaan myös ladata säilytyspalvelimelle (esim. Open Science Framework; osf.io), jossa se on avoimesti muiden tutkijoiden käytettävissä.

Kiitos osallistumisestasi! Se auttaa meitä ymmärtämään entistä paremmin seksuaalisen myöntyvyyden ilmiötä sekä ihmisten seksuaalista hyvinvointia.

Pro gradun kirjoittaja Marianne Himanen ([email protected])
Tutkijatohtori Annika Gunst ([email protected])

2

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljonko Helsingissä on poliisiväkivaltaa, joka johtuu Venäläisistä. Tämä poliisiväkivalta ilmenee esimerkiksi keskeytettynä tutkintana, jos Venäläisten maalittamaa miestä maalitusmurhataan. Näiden kohteiden asuntoihin murtaudutaan. Heidän asunnoistaan viedään tavaroita.
      Poliisi kuitenkin katkaisee tutkinnat. Tällaisen murron tuntomerkkeinä voi vaikka olla se, että asunnosta ei viedä mitään mutta sinne saatetaan tuoda esineitä. Johtoja, nappeja, ruuveja ynnä muita pikkuesineitä. Erään miehen asunnossa rikottiin ketsuppipullo, näiden toimein tarkoitus voi olla painostaa kohdehenkilöä Venäjäyhteistyöhön. Joskus toiminta voidaan naamioida uskonnolisen kultti ja lahkotoiminnan alle eikä kohde pitkään aikaa tiedä kyseessä olevan värväys Venäjäyhteistoimintaan. Ainakin pääkaupunkiseudun Poliisi jättää tutkimatta nämä tämäntyyppiset asuntomurrot
      Herää kysymys kuinka paljon on vaikka pääkaupunkiseudun poliisissa henkilöitä,
      jotka ovat Venäläisten yhteistoimintamiehiä. Heitä voi olla piilotettuna paljon.
      Uskonto voi olla valekaapu tällaiselle toiminnalle kuten aiemmin totesin.
      Psykiatria on avainasemassa tutkittaessa tällaista toimintaa. Helsingissä on Venäläisä psykiatreja kuten muualllakin maassa tai Suomalaisia jotka ovat kuuluneet Taistolaisiin opiskelijaliikkeisiin 60-70 luvuilla. Tällaiset psykiatri kirjoittelevat näistä asioista kirjoitteleville skitsofreinaidiagnooseja ja pakkolääkitsevät heidät ajatus ja tunnekyvyttömiksi zombeiksi, jotka lääkitys vie pian hautaan. Monet skitsofreenniadiagnosoiduthan Suomessa puhuvat venäjäuhasta. Tällainen diagnoosi hankitaan helposti provoismalla tappelu jossa kohde joutuu itsepuolustustilanteeseen ja tällöin hänet muka ympäristölle vaarallisena passitetaan pakkohoitoon. Lopun jokainen pystyy arvaamaan.

      • Anonyymi

        Miten tämä liittyy avauksen "Tutkimus seksuaalisesta myöntyvyydestä" -aiheeseen?
        Ja tuo tutkimuskin näyttää olevan jo päättynyt.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      25
      4574
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      110
      2314
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      98
      1523
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      173
      1446
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      61
      1314
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1165
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      204
      1128
    8. puukkotappelu-keskella-tieta

      https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo
      Rovaniemi
      12
      1094
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      50
      1049
    10. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      193
      1004
    Aihe