Rangaistusten tarkoitus

Mikä julkisen varoittamisen, merkitsemisen ja seurakunnan sisällä olevien karttamisen tarkoitus on? Onko sen tarkoitus " hienovaraisesti" osoittaa ovea, niin että itse älyää lähteä? Muistan erään veljen menneisyydestä, joka sai julkisen varoituksen. Ihmettelimme ystäväni kanssa, että mitä hän oli mahtanut tehdä, kun oli niin kiltin näköinen. Nolotti nähdä häntä kokouksessa sen jälkeen. Mutta pian hän lopettikin kokouksissa käymisen. Muistan aina hänet. Sitä ei voi unohtaa. Hän oli eräällä tavalla merkitty. Kuka siellä pystyykään enää moisen jälkeen olemaan mukana. Se kai sen tarkoitus onkin, että häipyy toisten silmistä.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Tarkoitus on osoittaa kaikille että vartiotorniseura voi määrätä ihmisen elämästä. Ja nyt se kyseenalainen pointti. Välittämättä esimerkiksi erotetun kotipiiristä vaikka esimerkiksi aviomies on ateisti. Korson seurakunta oikeuskomitea syksy 2013 putkimies raudoittaja ja koordinaatori ylin jumala.

Äänestä

Lahkon kokonaisuuteen tältä kannalta kuuluu painostaminen ulkopuolisten ihmissuhteiden katkaisuun, jolloin lahko rupeaisi tuntumaan mahdollisimman pitkälle ainoalta mahdollisuudelta.
Mököttäminen estää kertomasta, millä tavalla on silmät ruvenneet avautumaan lahkoon nähden.

Äänestä
  • Itse belsebuubi tuollaista harrastaa.

    Äänestä

Älä kuuntele noita jotka kommentoivat suorastaan puuta heinää. Sivuuta ihmeessä. Ei heillä ole sinulle mitään arvokasta annettavaa.
Julkinen varoitus on siksi, että häntä on joudutti ohentamaan seurakunnan edessä jostakin tekemästään. Ja joo, kyllä tuohon saattaa sisältyä sekin, että jos tilanne jatkuu samanlaisena tai muutos on huonompaa, saatetaan ottaa käyttöön kovempia rangaistuskeinoja, jotka kyllä sitten on se ikävämpi keino saada ihminen kohdalleen.
Kenellekkään ei siis hienovaraisesti olla ovea näyttämässä jos saa julkisen varoituksen. Tuosta merkitsemisestä en tiedä. Onko sellainenkin olemassa? Kyllähän Raamatussa jossakin merkitsemisestä puhutaan, mutta tuskin sellaista on nykypäivänä. Ehkä miellän ennemmin tuon julkisen ojentamisen toimivammaksi.
Täytyyhän jotenkin ihmistä, joka toimii vastoin yleistä linjaa rangaista jotenkin. Vai pitäisikö vain kohauttaa olkapäitä ja todeta, että ”isämme Aadamin poikiahan me vaan ollaan”.

Äänestä
  • Onko kaikille pedofileille annettu julkinen varoitus, empä usko.

    Äänestä

  • Et sinäkään sivuuttanut. Mikä olet komentelemaan toisia.
    Onko se sitä:" älä tee niinkuin me vaan niinkuin me sanotaan."

    Äänestä

  • Aiemmin saatettiin merkitä joku.

    Äänestä

  • "Täytyyhän jotenkin ihmistä, joka toimii vastoin yleistä linjaa rangaista jotenkin."

    Miksi pitäisi? Vapauteen kuuluu se, että joku voi olla myös eri mieltä, ja toisten eriäviä näkemyksiä täytyy sietää.

    Totalitäärisessä systeemissä erimielisyyksiä ei ole, mutta hintana on vapauden menetys.

    Äänestä

Aloittajalla on hyvä pointti.

Äänestä

Sinä joka puhutt odistajien äänellä. Anna julkinen varoitus niille oikeuskomitean jäsenille mitkä tuomitsevat mutta eivät välitä seurauksista. Karttaminen on totta.
Onneksi se surkea sali on purettu.

Äänestä

Tarkoitus on pelotella Vartiotornin sääntöjä rikkonutta ja saada hänet alistumaan takaisin ruotuun. Tarkoitus ei silti välttämättä ole, että merkitty oma-aloitteisesti lähtisi. Seurakunnasta ei nykyään eroteta kovin helposti, Vartiotornia huolettaa jäsenmäärän supistuminen.

Äänestä

Eikös isisin kalifaatti ja jehovan paratiisi muistuta toisiaan.

Äänestä

Totta kun isis rankaisee putoaa muutamia päitä. Kun vartiotorniseura rankaisee putoaa miljoonia päitä koska he ovat harhaoppisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mikä julkisen varoittamisen, merkitsemisen ja seurakunnan sisällä olevien karttamisen tarkoitus on? Onko sen tarkoitus " hienovaraisesti" osoittaa ovea, niin että itse älyää lähteä? Muistan erään veljen menneisyydestä, joka sai julkisen varoituksen. Ihmettelimme ystäväni kanssa, että mitä hän oli mahtanut tehdä, kun oli niin kiltin näköinen. Nolotti nähdä häntä kokouksessa sen jälkeen. Mutta pian hän lopettikin kokouksissa käymisen. Muistan aina hänet. Sitä ei voi unohtaa. Hän oli eräällä tavalla merkitty. Kuka siellä pystyykään enää moisen jälkeen olemaan mukana. Se kai sen tarkoitus onkin, että häipyy toisten silmistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu