Keskustan, Sipilä sentään laski näitten määrärahoja

MOT: Suomen kehitysapu Sambiaan katosi korruptioon
Suomen Lusakan suurlähettiläs Timo Olkkonen sai vuosi sitten nimettömän kirjeen. Kirjeessä kerrottiin että Suomen maksama kehitysapu Sambian maatalousjärjestölle (ZNFU) oli kadonnut järjestön toimitusjohtajan Ndambo Ndambon taskuihin.

MOT ja Ruotsin TV:n tutkiva ohjelma Uppdrag Granskning on yhdessä selvittänyt mistä kehitysapuskandaalissa on kysymys. Sen perusteella käy ilmi, että järjestön toimitusjohtaja on käyttänyt kehitysapumiljoonia kuin omia rahojaan. Hän on nostanut 29 000 dollarin kuukausipalkkaa, jonka lisäksi pelkästään vuoden 2014 aikana järjestön tileiltä katosi kaksi miljoonaa euroa.

http://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/10/13/suomen-kehitysapua-katosi-korruptioon-sambiassa

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ollaan sitä niin GLOBAALIA


    • Anonyymi

      Tavja on vihervasen DDR-kasvatti. Tuntee luonnostaan vetoa autoritäärisiin hallintoihin.

      Suomessa lainsäädäntö ja sen noudattaminen on mielivaltaista.
      Esim AlTae juutalaisista rasistisia mielipiteitä julkisesti .. ei tuomiota(?).
      Suomalaisia mielipiteitä Islamista ... tulee tuomioita???
      Suomessa suomalaisilla tulee olla mielipiteitä ja näkemyksiä, eikä sitä saa Suomen syyttäjälaitos kumota eikä ahdistella/vainota.
      Sen sijaan AlTae ei ole suomalainen ja hänen rasistiset juttunsa on ehdottomasti tuomittava.
      Että on outoa sössötystä puhua Venäjästä kun oma takapiha on sonnan peitossa.

      Suhteellisuudentaju on pahasti hukassa
      Perussuomalaisten ilmajokelaisen kansanedustaja Juha Mäenpään eduskuntapuhe vieraslajeista etenee valtakunnansyyttäjälle syyteharkintaan. Mäenpää sanoi puhuessaan maahanmuutosta eduskunnan istunnossa kesäkuussa, että ”hallitusohjelmassa on yksi hyvä kirjaus, täällä lukee: tehostetaan vieraslajien torjuntaa — tämä lukee valitettavasti väärässä kohdassa”. Sittemmin perustuslakivaliokunta kuuli kansanedustaja Juha Mäenpäätä vieraslajipuheista – ”En ole mielestäni loukannut mitään ryhmää”. Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen on pyytänyt eduskunnalta suostumusta saada asettaa Mäenpää syytteeseen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.

      Al Tae selvisi sairaslomalla.

      Räsäsen ja al-Taeen tutkinnat syyttäjälle, epäily kiihottaminen kansanryhmää vastaan – Räsänen kohukirjoituksesta: Melkein olin sen unohtanut

      Syyteharkinnat tehdään valtakunnansyyttäjänvirastossa. Poliisilla on vielä kaksi Räsäsen tutkintaa meneillään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Nuorisokin oireilee sekavan maan johdon takia, ei tiedä vastuitaan, kun esimerkit sekavia.

      • Anonyymi

        Siihen lisänä vihreää kmissariota joka tutki Räsäsenkin 15 vuoden takaista raamatun lausetta. Toiviainen haki siihenkin sytettä. Polisikin pilataan punavihreillä hörhöillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8202
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5743
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5191
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      289
      5186
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      78
      3831
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2747
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2548
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2481
    Aihe