Aamuteeveessä oli joku nainen kertomassa, että, polttomoottoriautojen arvo laskee jyrkästi ja sanoi myös, että miksei hallitus kerro suoraan, että he aikovat kovalla polttoaineverolla lopetuttaa polttomoottoautojen myynnin ja ihmisten ajon niillä.
Jutussa kerrottiin myös, että suomeen alkaa tulvia käytettyjä bensa ja diesel autoja edulliseen hintaan koska sähköautot ovat vielä monien ulottumattomissa.
Ja se kerrottiin, että porukka ajaa entistä pidempään vanhoilla autoillaan kun eivät saa niistä vaihdossa mitään.
Ja että suomesta tulee käytettyjen polttomoottoriautojen hautausmaa.
Nyt taitaa viimeistään kuolla nämä autoliikkeet ostajien puutteeseen. Heillä on valtavat varastot käytettyjä bensa ja dieselautoja.
Jutussa kerrottiin myös, että suomeen alkaa tulvia käytettyjä bensa ja diesel autoja edulliseen hintaan koska sähköautot ovat vielä monien ulottumattomissa.
Ja se kerrottiin, että porukka ajaa entistä pidempään vanhoilla autoillaan kun eivät saa niistä vaihdossa mitään.
Ja että suomesta tulee käytettyjen polttomoottoriautojen hautausmaa.
Nyt taitaa viimeistään kuolla nämä autoliikkeet ostajien puutteeseen. Heillä on valtavat varastot käytettyjä bensa ja dieselautoja.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Jos pensan ja dieselin hinta nousee rajusti, ei kukaan vaihda polttomoottoriautoaan uuteen polttomoottoriautoon.
Eikä polttomoottoriautoista saa kunnon vaihtohintaakaan, koska autokauppiaat ei niitä halua ja tietävät että kohta on varastot täynnä polttomoottoriautoa kun käytettyjäkään kukaan ei osta.
Kyllä se aika isku tulee olemaan, joka tavalla koko yhteiskuntaan.
Mutta ei vihreät idealistit siitä piittaa, vittu kunhan matut elävät kuin kuninkaat, suomalaista ei väliä.
Eihän niitä polttomoottoriautoja pian edes valmisteta.
Sitten ei saa muita kuin sähköautoja.
Minkäpä sikle voi.
Nyt on erityisen tärkeää olla ostamatta sähköautoa. Luulevat valheilla ja pelottelemalla saavansa bensa autoilijat paniikissa ostamaan sähköauton, kun arvo muka romahtaa.
Vain víhreiltä voi tulla noin idioottimaisia ideoita.
Taas keksittiin uusi syöpä autokaupan pysäyttimiseen , riittää kun joku hörhö kirjoittaa jutun iltalehteen ja soppa on valmis . Sähkö autot on suurin kusetus Suomen autokaupan historiassa .
Tässä käy ihan samallalailla kuin hehkulampulle ,tilalle tulee valmistukseltaan saastuttavampi versio jolla on suurempi hiilijalanjälki. Paperilla saadaan näyttämään hyvältä kun kerrotaan vain positiiviset puolet mutta käytännössä tulos on susi.
Koko homman tarkoitus on, että tavallinen rahvas luopuu yksityisautoista ja siirtyy joukkoliikennevälineisiin.
Tätä on jauhettu jo yli puolivuosisataa, kun Suomi alkoi yksityisautoistua 60-luvulla.
Yksityisautoilun pakkolopettamiselle on vain esitetty eri syitä, kuten öljyn loppuminen, ja nyt ilmaston lämpeneminen, koska öljy ei loppunutkaan.
Liittyy ilmastokusetukseen.
Nykyhallitus ajaa maan kaaokseen.
Ei, vaan on jo ajanut. Suomen tuhoutumista ei estä mikään.
Juu ja jos kun ostat 35 tonnia maksavan sähköauton ajat sillä noin 7 vuotta ja akku on sökö. Sähköautoon ostat aina 25 tonnia maksavan uuden akun 7 vuoden välein..Herätyyyys...!
Sama nais "asiantuntija" joku Sanna ... puklitti Ylen radiouutisissakin, eihän nykyään ole näkyvillä ja kuuluvilla juuri kuin naisia,naisia ja naisia ja Me Naisetkin kuuluu olevan radiossa.
Intersektionaalinen feminismi edustaa valtavirtaa ja tasa-arvo unohdettu kokonaan ja samalla ammattitaito ja pätevyys ei enää määritä henkilövalintoja, vaan lähinnä feministien röyhkeys ja miesten munattomuus tehdä tilanteelle mitään!
Maailma on ihan uudessa tilanteessa ja osaltaan siihen vaikuttaa vielä sateenkaari ajattelun nostaminen yhteiskunnan valtavirtaan jopa hallitsevaksi ominaisuudeksi.
Mitä asiaan polttomoottori autojen liputtamisesta verottamalla ulos tulee, niin jos tämän suomalaisille vihamielisen haihattelija hallituksen annetaan jatkaa, se vääjäämättä tapahtuu.
Mitään ilmaston-tai ympäristön kannalta hyvää tällä ei välttämättä saavuteta, kun aiemminkin ikäloput saastuttavat autot ja niiden vanhentuneiden mallien valmistus on viety kehitysmaihin, nyt sitten Suomessa ajetaan vanhoilla nokivasaroilla jne. kun kaikki ei kykene viimeisiin uutuuksiin ja sekin voi olla jo vanhentunutta tavaraa kun myynnissä.
Ilmiö on tuttu viihde-elektroniikasta ja erityisesti sairaan paskasta puhelin bisneksestä, missä rojua tuotetaan ja myydään nonstoppina uutta ja aina muka kehittyneempänä:(
Auton hinta on romahtanut aina ja tulee romahtamaan. Pikku lisä nykyiseen romahtamiseen ei meinaa mitään. N. 5 v vanhan bensa-auton saa ostettua parhaimmillaan 1/4-osa hintaan siitä mitä se maksoi uutena. Eikö se ole jo aikamoinen romahdus.
Esim. ostat 50 000 € auton ja saat siitä 5 v päästä 20 000 € vs. ostat 5000 € auton ja saat siitä 5 v päästä 2000 €. Sijoitat erotuksen, 45 000 € pörssiin ja vähän pelailet. Sinulla on kevyesti 5 v päästä 100 000 € arvosta realisoitavia pörssiosakkeita.
Uuden auton ostajan tappio 5 vuodessa 30 000 € ja jälkimmäisen voitto 5 vuodessa n. 50 000 €.
Eikä tämä muutu mihinkään vaikka ostais uuden sähköauton, romahtaaaaa...
Tuo on täyttä faktaa, autoa huonompaa sijoitusta ei oikein pysty tekemään ja puhun vankalla kokemuksella kun olen liiankin paljon uusia autoja ostanut ja nytkin uusi diesel tilattu.
On ollut hybridiä ja ties mitä, kun auton ajaa ulos liikkeen ovesta, hinta tipahtaa 2000 euroa, siitähän tuli käytetty.
Kaikki lisävarusteet vaihtoon menevässä autossa menee yleensä ilmaiseksi. Webastot,vetokoukut, ne hyödyttää vain autoa edelleen myyvää autoliikettä myyntivalttina käytetyssä.
Ja siunatuksi lopuksi tämä autoilijoita vihaava valtio koukkii valtavat verot jokaisessa uuden auton kaupassa ja lypsy jatkuu käytön myötä.
Mitään varsinaista järkeä koko rumbassa ei ole, vain siinä tapauksessa, jos tienaaminen on kiinni auton käytöstä, tai tapahtuu jopa sen avulla ja kuluja korvataan
Näkee että meillä on viher vasemmisto hallitus . Mistä sähkö? 11 uutta ydin voimalaa tarvitaan ja jokaiselle 1000 euron auton omistajalle 40.000 euron tukiainen sähkö autoon.
Saksasta ja Ruotsista rupeaa tulemaan Suomeen käytettyjä diesel- ja bensiiniautoja kohta solkenaan.
turha toivo että ostetaan sähkö tai hydiili auto jos ajetaan keskimäärin 18 tuhatta vuodessa, niin halvenmalla perus autolla ajelee vuosia autojen hinta erolla saa paljon bensaa,
Entä jos ajaa n. 1000 km? Kovin kallista koslaa ei kannata pihassa seisottaa. Toisaalta, jos nyt ostaisin uuden sähköauton, oliskohan se kovinkaan tehokas konsti pelastaa ilmastoa?
Ekonomisti Sanna Kuronen teki kyllä karhunpalveluksen autoalalle. Vasemmistovihreiden lobbaaja. Nyt lobbaan sitä, että autoilijat ostetaan vain liikkeen käytettyjä bensa ja dieselautoja. Bensaa ja dieseliä saa pumpulta.
Suomessa on niin kova verotus ja surkeat palkat ettei normaali ihminen voi ikinä ostaa sähköautoa.
Lisäksi rasitukseksi tulee nämä jatkossa jokavuotiset EU-tulipaketit, joissa Suomi ottaa velkaa ja maksaa joka ikinen vuosi 6-10 miljardia lisää EUn tukipaketteihin.
Polttomoottoreista pyritään väkisin eroon liian tiukalla aikataululla. Kaiken kukkuraksi akkuteollisuuden on todettu kuormittavan luonnonvaroja valtavasti. Kasvava akkuteollisuus on luonnonvarojen riittävyyden kannata huono asia.
Sanotaan myös, että maailman akkuteollisuus on 80 prosenttisesti kiinalaisten hallussa. Akut valmistetaan siellä saastuttavissa tehtaissa. On myös ihmisoikeuskysymys, sillä työvoimana on ilman suojaimia ja kunnon työvälineitä minraaleja louhivia lapsia sekä lähes orjan asemassa olevia työläisiä.
Suomessa liikenteen massiivisten päästövähennyksien hyväksyttävyyttä pohditaan ja valmistellaan lisäksi ilman autoilijoiden edustajaa.
Missä+niitä+sähköautoja+ladataan,+kun+kaikilla+pitäisi+kohta+olla+sellainen?
Hankin+uuden+polttomoottori+Toyotan+juuri+äsken.+Polttoainekulutus+verrattuna+hybridiin+alle+litran+sadalla.+Ostohinnaltaan+n.+15%+halvempi,+kuin+hybridi.
Ihan sama, ajan nykyisellä dieselillä niin pitkään kuin pörisee
Lisää työttömyyttä ja ympäristöjäteongelmia kun autokauppoja alkaa kaatumaan...
Jopa toimittajakin ohjelmassa ei osannut ekonomisti (EVA) Sannan sukunimeä sanoa oikein. Sanna Kurronen valtiotieteiden tohtori.
Kysykääpäs tätä siltä VIHREÄLÄ puolueelta joka puhui aivan muuta kuinka autoilu kehittyy ihan itsestään eikä maksa kuluttajille lisää , bensankaan hintaa ei pitänyt nostaa vaan tekniikan piti hoitaa siirtymä ihan itsestään ja ajan hoitaa sähköön siirtymisen ilman painostusta , vaan kuinkas käykään....
Antti Rinteellähän oli hyvä suunnitelma firmat hommaa sähköautoja joita kansa sitten ostaa käytettyinä eli vähän ennen akkujen vaihtoa yhtähyvä Diili kuin Marinin Eu kanssa neuvoteltu.
Vihervassareille pitäisi kaikille lahjoittaa sellainen Winnie Mandelan vastustajilleen usein antama tyylikäs ja pakkasella lämmittävä kaularengas.
Julkisuudessa sähköautoilun puolesta määkivät pikkutytöt eivät itse edes aja autoa, saati omista ajokorttia.
Tekniikasta näillä määkivillä naisilla ei ole vähäisintäkään ymmärrystä.
Kaikki määkiminen tapahtuu kuten naisilla yleensäkin TUNNEPOHJAISESTI.
Nainen on aina tunneihminen, ja mies JÄRKI-ihminen.
Naisia ei pitäisi päästää puhumaan tuollaista kaikenlaista paskaa milloin minkäkin uusradikalismin nimissä.