Maaliskuussa työnantajani määräsi kaikki etätöihin koronan takia.Olen hyväpalkkaisessa työssä ja hommat hoituu kotoa käsin yhtä hyvin kuin toimistolla.
Ajattelin heti, että jos korona vie vieköön, mutta en odota sitä apaattisesti ollen. Aloin juomaan (vain kotosalla) jokainen arkipäivä pari isoa tölkkiä vahvaa olutta ja päälle pienen viinipullon tai koskenkorvan. Töiden jälkeen lenkin päälle tuli näistä euforinen olo. Perjantai-sunnuntai jakosolla otinkin sitten huomattavasti suurempia annoksia.
Kesä meni mukavasti ja olo oli ok. Joskus syyskuussa alkoi unen kanssa olemaan vaikeuksia. Nukuin 2-3 tuntia heräsin ja pyörin aamuun asti. Päivällä ei väsyttänyt, aivot kävi jotenkin kierroksilla.
Joulukuussa sitten alkoi sisäelimiä sattumaan, lähinnä lonkan seudulla. Jomotti. Kun alaselästä alkoi tulemaan muutaman kerran hirvittävä vihlaus, ajattelin että taitaa johtua juomisesta. Jos vihlaus olisi kestänyt yli puoli sekuntia olisi pitänyt huutaa, niin kova kipu oli.
Nyt olen ollut 3 viikkoa täysin ilman alkoholia. Ensimmäinen viikko meni hieman huonommilla yöunilla, kun jonkinlaisia vierotusoireita tuli. Sen jälkeen olen nukkunut kuin tukki ja herännyt vasta herätyskelloon. Jos yöllä pitää käväistä vessassa, uni tulee heti sänkyyn palattua.
Olo on päivisin energinen ja ajatus skarppi. Mielessä on käynyt, miksi näin hyvää olotilaa ei pitäisi jatkuvasti päällä.
Ajattelin olla vielä toiset 3 viikkoa juomatta alkoholia ja sitten palata pienemmin annoksin ja vain viikonloppuisin. Onhan se nousuhumala niin mukava.
10,5 kk alkoholiputki korona aikana, kuvaus
Anonyymi
3
<50
Vastaukset
Onko tässä tapauksessa työnantaja sosiaalitoimisto ja etätyöskentelyn käskynantaja päälikkö Marin?
- Anonyymi
Harmittaa, kun ei ihan koko vuotta pystynyt juomaan joka päivä. Sisäkalut ei tykänneet.
- Anonyymi
Itse tahtoisin kokeilla samaa. Jos joisi vaan kirkkaita, niin ei elimistö ärsyynny.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411481
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770