Nuoret eivät kehtaa olla enää uskovaisia. Surullista!

Anonyymi

Ei ole kaukana ajat, milloin vanhoillislestadiolainen vakaumus oli vain plussaa työnhaussa. Pohjoisesta tuli paljon työvoimaa Etelä-Suomeen ja oli vain plussaa, jos tuli uskovaisista piireistä. Uskovaiset olivat haluttua työvoimaa. Samoin uskovaisten yritykset olivat suosittuja. Rakennusfirmat, kiinteistöfirmat jne suosivat pääosin meikäläisten firmoja niiden hyvän maineen vuoksi. Yrityksille oli vain plussaa tunnustaa taustat. Se vauhditti monien liike-elämää ja Jumala näin siunasi runsaasti rehellistä työtä. Nuoret halusivat pysyä tässä uskossa, koska se oli samalla myös osoitus rehellisyydestä ja nuhteetomuudesta.

Sitten alkoi median pitkään harrastama mustamaalauskampanja. Uskovaisten yrityksiä nostettiin jatkuvasti tikunnokkaan. Yksittäisten ihmisten rikoksia paisuteltiin ja sälytettiin syyt koko Jumalan valtakunnan päälle. Vanhoillislestadiolaisia alettiin karttaa. Enää ei ollut kesätöiden haussa meriitti se, että on uskovainen. Pikemminkin työnantajat alkoivat näkemään uskovaiset kieroina ja huonoina työntekijöinä. Uskovaisia ei enää rekrytoitu samassa mitassa töihin. Uskovaisten yrityksiä alettiin boikotoimaan. Moni ennen hyvin menestynyt firma kaatui tässä rytäkässä. Moni uskovainen yrittäjä joutui kantamaan muutamien vilunkiveikkojen edesottamuksista. Uskovaisuutta alettiin häpeämään. Nuoret halusivat peittää kaikinpuolin kaikki viitteet uskovaisuuteen. Alettiin meikkaa, kiroilemaan, laitettiin korvakoruja jne. Moni nuori on tunnustanut rehellisesti, ettei tässä ajassa kehtaa olla uskovainen. Uskovaiset kohtaavat tänä päivänä pilkkaa enemmän, kuin koskaan. Uskovaisten yrityksiä menee nurin, perheitä hajoaa ja pahoinvointi lisääntyy. Syyt laitetaan tietysti uskon päälle, vaikka oikea syy on siinä, että uskovaisten yrittäminen ja työnteko on tehty aiempaa hankalammaksi. Työttömyys lisääntyy ja näin ollen myös talousvaikeudet. Yhä useampi uskovainen perhe on toimeentulon piirissä. Nuoret taas järkiään jättävät kaikki uskon. Todella surullista!

47

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kukaan tervejärkinen ei lestapiireisasä liiku. Lestoista suuri osa katalia isännöitsijöitä, remppamyyjiä ja muita kieroja kaupustelijoita.

      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa. Valtaosa Jumalan lapsista ovat täysin rehellisiä ja tekevät työnsä niin kuin Jumalalle. Meikäläiset vain on saatettu huonoon valoon, kun joitain käy kateeksi se, kuinka Jumala on siunannut rehellistä työtä. Harmi, että nyt ollaan tultu siihen, että uskovaisten firmoja halutaan boikotoida ja syrjiä kaikin keinoin. Monilta on mennyt tämän vuoksi elinkeino. Tätäkö te haluatte?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa. Valtaosa Jumalan lapsista ovat täysin rehellisiä ja tekevät työnsä niin kuin Jumalalle. Meikäläiset vain on saatettu huonoon valoon, kun joitain käy kateeksi se, kuinka Jumala on siunannut rehellistä työtä. Harmi, että nyt ollaan tultu siihen, että uskovaisten firmoja halutaan boikotoida ja syrjiä kaikin keinoin. Monilta on mennyt tämän vuoksi elinkeino. Tätäkö te haluatte?

        ahneudella on pask***nen loppu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa. Valtaosa Jumalan lapsista ovat täysin rehellisiä ja tekevät työnsä niin kuin Jumalalle. Meikäläiset vain on saatettu huonoon valoon, kun joitain käy kateeksi se, kuinka Jumala on siunannut rehellistä työtä. Harmi, että nyt ollaan tultu siihen, että uskovaisten firmoja halutaan boikotoida ja syrjiä kaikin keinoin. Monilta on mennyt tämän vuoksi elinkeino. Tätäkö te haluatte?

        Mikä Jumalan lapsi. Maailmallisia ja maailmassa eläviä te olette kuin kaikki muutkin.


      • Anonyymi

        Eipä paljon syvempään voi mainettaan polkea mitä lahko on tehnyt. Maanlaajuista rikollistoimintaa ja varmasti pyrkimys vaikuttaan oikeuslaitokseen, verottajaan omien edustajien kautta.


      • Anonyymi

        Eikä nuorillakaan helppoa ole, kun isät saapuu rikosretkiltään saattaa sisarusparven tyttölapset saada haipakkaa makuuhuoneenpuolella.


    • Oikein, näe aina syy toisissa ja muista itkeä itsesääliä kun pitäisi katsoa peiliin.
      Hedelmistään vl-puu tunnetaan. Ei kaiketi vl-orjantappurapensas voi kasvaa viikunoita? Nämä ovat Herramme Jeesuksen opetuksia.

    • Anonyymi

      Pääseväthän lapset eroon vaipoistaankin, miksei sitten uskonnosta kun itsehallinta alkaa olla kunnossa.

    • Vaikuttaa siltä, että ratsastat uskovaisuuden statuksella ja kertomalla sen, ettei kaikki uskovat ole Velluja, vaan niitä on muitakin, ainakin yhtä paljon ja haluttuja.

      Ihmettelet, että Media alkoi kaivella asioitanne ja kirjoitella niistä?

      Miksi ei sitten kirjoiteltu vaikka Pelastusarmeijasta, tai pukkiesikoisista? Kysymys todellisuudessa oli se, että varkaudet, valehtelu, sekä kieroilu alkoi tulla juuri Velluissa esille.

      Sitten paljastui suurimpia kauheuksia, mitä ihminen voi tehdä. eli naida omia lapsiaan, ja niitä on tuhansia.

      Kannattaisi katsoa peiliin, siletä löytyy syy lehdistön kiinnostukseen, ja kun ovat huomanneet, että teillä on vain Jumala ja Jeesuksen kaikkivaltiasuus kielletään, niin tilalle tulee RAHA, se on teidän Jeesuksenne.

      Turha mennä yksittäisten ihmisten statuksen taakse, he ovat osa teidän elämäänne, ja Voittosen tapaiset kierot salaavat ja valehtelevat Virkavallalle ja omat tuomarit antavat vain ehdollista 14 lapsen käytöstä, kuten Vihelälle.

      Kukaan ei kehtaa todellisuudessa kertoa olevansa Vellu. Siksi lahko nuivettuu ja kuolee.

      Suurin teologinen synti on mennä Jeesuksen yli ja julistaa olevansa ainut Jumalan Valtakunta, joka ei ole edes tullut vielä, ja sitä johtaa sen tullessa Jumala, ei syntinen lestadiolainen. Ilm 21; 1 Ja minä näin uuden taivaan ja uuden maan; sillä ensimmäinen taivas ja ensimmäinen maa ovat kadonneet, eikä merta enää ole.
      2 Ja pyhän kaupungin, uuden Jerusalemin, minä näin laskeutuvan alas taivaasta Jumalan tyköä, valmistettuna niinkuin morsian, miehellensä kaunistettu.
      3 Ja minä kuulin suuren äänen valtaistuimelta sanovan: "Katso, Jumalan maja ihmisten keskellä! Ja hän on asuva heidän keskellänsä, ja he ovat hänen kansansa, ja Jumala itse on oleva heidän kanssaan, heidän Jumalansa;
      4 ja hän on pyyhkivä pois kaikki kyyneleet heidän silmistänsä, eikä kuolemaa ole enää oleva, eikä murhetta eikä parkua eikä kipua ole enää oleva, sillä kaikki entinen on mennyt."
      5 Ja valtaistuimella istuva sanoi: "Katso, uudeksi minä teen kaikki". Ja hän sanoi: "Kirjoita, sillä nämä sanat ovat vakaat ja todet".
      6 Ja hän sanoi minulle: "Se on tapahtunut. Minä olen A ja O, alku ja loppu. Minä annan janoavalle elämän veden lähteestä lahjaksi.

      Hämäätte myöskin vilkuttelu menetelmällä omianne, joka on vain veden lorinaa. Vaikutus on kuitenkin kadotuksen tie, Jeesus ei siedä silmille hyppelijöitä.

      Nuoret jo ajattelevat omilla aivoillanne ja jättävät lahkonne. He etsivät Jeesusta.

      Raamattuhan käskee meikata, naisen kaunistua miehensä edessä. Naurettavaa taistella joka paikassa Raamattua vastaan.

      Samaa rytäkkää ne VL firmat ovat kautta aikain tehneet, hyvä että on huomattu heidän jumalattomuus, esimerkkinä vaikka viime aikoina esillä olleet Tahkolat.

      Uskon päälle ei syytä voi osaltanne laittaa, koska kukaan ei ole pystynyt sanoa, mihin uskotte, SRK;n lisäksi.

      Surullista.

    • Anonyymi

      Käsi Raamatulla, vannoppa ettekö mukaan yhtään ylihinnoittele yrityksienne tuotteita? Ymmärätäähän sen että suurperhe tarvitsee rahaa, mutta eikö huijaaminen näin "ainoana oikeana uskovaisena" ole väärin?

      • Anonyymi

        On ihan perusteltua joskus tarkistaa hintoja, jotta työ olisi kannattavaa. Näinhän kaikki toimivat. Ei kukaan ala ilmaiseksi töitä tekee! Se vain on karu fakta!


      • Jeesus kieltää vannomisen.
        Lue Raamattua
        Matt. 5:33 Vielä olette kuulleet sanotuksi vanhoille: 'Älä vanno väärin', ja: 'Täytä Herralle valasi'.
        Matt. 5:36 Äläkä vanno pääsi kautta, sillä et sinä voi yhtäkään hiusta tehdä valkeaksi etkä mustaksi;
        Alkuteksti; - Älä vanno ollenkaan.


    • Anonyymi

      Miten sokeita te lestatiolaiset haluatte olla omienne tehtyihin tekoihin. Te olette irtisanoneet firmoistanne työntekijöitä järjestelmällisesti ja ottaneet tilalle uskonveljiänne ja kehittäneet vastenmielisen tavan painostaa ihmisiä ottamaan ryöstöhinnoin remontteja mitä kaikki ei edes tarvi.

    • Anonyymi

      Aloittajalle sanon että turhaa syytät MUITA kun nuoriso häippäsee pois liikkeestä. Teidän liikkenne ei ole koskaan arvostanut liikkeen ulkopuolisia. He ovat eriseuraa, suorastaan toisen luokan kansalaisia.
      Tällä menolla liikkeenne loppu on lähellä.

      • Anonyymi

        Se on todella huolestuttavaa liikkeen jatkumisen kannalta, että juuri nuoret jättävät liikkeen. Kaikissa ikäryhmissä on ollut poislähtijöitä, mutta erityisesti nuorten ikäryhmässä uskon kieltäminen on ollut todella runsasta. Mitä tämä siis tarkoittaa elävän uskon kannalta? No sitä, että kohta tulee aika, ettei puhdasta evankeliumia saarnata enää lainkaan Suomessa. Hämmentävää on ollut se, että lähtijöissä on ollut myös ikäihmisiä. Eiköhän heidän kannate jatkaa loppuun asti, koska alkavat olla muutenkin elämänsä ehtoossa. On surullista, jos olet kilvoitellut pitkän elämän ja viime metreillä luovutat! En saavukaan voittajana perille :(


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on todella huolestuttavaa liikkeen jatkumisen kannalta, että juuri nuoret jättävät liikkeen. Kaikissa ikäryhmissä on ollut poislähtijöitä, mutta erityisesti nuorten ikäryhmässä uskon kieltäminen on ollut todella runsasta. Mitä tämä siis tarkoittaa elävän uskon kannalta? No sitä, että kohta tulee aika, ettei puhdasta evankeliumia saarnata enää lainkaan Suomessa. Hämmentävää on ollut se, että lähtijöissä on ollut myös ikäihmisiä. Eiköhän heidän kannate jatkaa loppuun asti, koska alkavat olla muutenkin elämänsä ehtoossa. On surullista, jos olet kilvoitellut pitkän elämän ja viime metreillä luovutat! En saavukaan voittajana perille :(

        Onko elävää uskoa se että saarnaajat uskottelevat lestan menevän taivaan kotiin? Se jos mikään on elävää valehtelua. Opettiko Jeesus niin? Ei opettanut. Sinne tuonelaan te menette niinkuin kaikki muutkin. Ei auta vl liike eikä SRK. Ei auta ei!


    • Anonyymi

      Sittenhän asia on hyvin, jos he ovat toimeentulon piirissä, kuten aloittaja kertoi, niin he eivät tarvitse työttömyyskorvausta, asumistukea tai toimeentulotukea.

      • Anonyymi

        Saavatko lestat kuulua ammattiliittoon ja työttömyyskassaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saavatko lestat kuulua ammattiliittoon ja työttömyyskassaan?

        Nykyään saa. 70-luvulla se oli vielä kiellettyä. Tosin jos olet uskovaisella töissä, niin suositeltavaa on, ettet kuulu liittoon!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyään saa. 70-luvulla se oli vielä kiellettyä. Tosin jos olet uskovaisella töissä, niin suositeltavaa on, ettet kuulu liittoon!

        Ei uskovaiset sitä kiellä, eri asia on Vellut.


    • Anonyymi

      Aloittaja on erittäin huono kirjoittamaan. Aloittajan kannattaisi harkita peruskoulun toisen vuosiluokan uudelleenkäymistä, mikäli on jo käynyt sen.

    • Anonyymi

      Talousrikolliset ovat suuressa arvossa lahkossa, eikä remonttiyrittäjätkään juuri huonommaksi jää. Voi kun pääsisi suviseuroihin ja näkisi näitä legendan asemaan nousseita yrittäjiä.

      • Anonyymi

        Jumalan valtakunta ei edelleenkään ole lahko!


    • Anonyymi

      Kyllähän kunnon VL-väki tuntee lain ja osaa elää "ihmisiksi", maksavat veronsa ja muut velvoitteet, sitten on näitä "ylilyöjiä" joille on tullut rahanahneus ja niin se "piru" vie lopulta koko käden ! Eletään jopa yli varojen, yrittäjiltä jää yhteiskunnalle kuuluvat verovelvoitteet "viilemään", ne ei ole ensimmäisten maksujen kohteena.
      Suurin osa on kunnon kansalaisia, maksavat veronsa ajallaan, kun ne menevät palkasta suoraan.
      Ehkä se on yrittäjien, SIIS JOIDENKIN, "helmasynti", että raha sokaisee ajatukset !?
      Vanha yrittäjäpolvi on osannut toimia paremmin, mutta nuoremmille, usein, tulee AHNEUS, kun joskus rahaa tuleekin "ovista ja ikkunoista", ei pelkästään juurikaan vain noiden rakennusirmojen ansiosta, mutta muissakin bisneksissä, joskus "onnistuu" kaupat ! Yksi "kepulifirma" voi mustata koko uskonyhteisön maineen !
      Erikseen on vielä nämä firmojensa voitolla myyneet yrittäjät ! Sitten vielä näitä "laatikkofirma yrityksiä", joista ei ota kukaan selvää, miten toimivat, "siinä ja siinä" lain puitteissa eläen. Tämän "laatikkofirman" mallin ovat ottaneet käyttöön usein nuoret "taloustietäjät", myös VL- "nuoriso" ! Luullen, että se on sitä "helppoa" rahaa.
      Nyky-yritys malli on otettu käyttöön samoin toimivilta ns. "ulkopuolisilta", EI vl-piirissä olevilta, yritysmaailmasta ! Siinä on tullut se ahneus myös VL-väen joukkoon ! Ei pitäisi mennä "maailman mukaan", vaan muistaa, että riittää kun on "elatus ja vaatteet", mutta kun pitää haalia kaikkea muuta, että näytää siltä, "Kyllä meilläkin pärjätään ja on "siunaantunut" varallisuutta.!
      Siis, ei kaikki toimi VL-väestä AHNEESTI , vaan osa, jotka sitten ajan kuluessa lähtevät ihan omin jaloin pois VL- piireistä, kun rahan keruu on tärkein asia elämässä. Muistettava , että tyhjänä synnyit ja yhtä tyhjänä menet hautaan !
      Voisi lukea Jobin kirjan lukuja ja mitä seuraa kun menettää kaiken !
      Luoja "siivoaa näin puimatannertaan", koska jäljelle jää ne "pienet ja vähäiset", ei mahdu joukkoon "maan mahtavimmat"!
      Eri asia on sitten vielä, tämä, että näitä samoin toimivia "yrittäjiä" on muuallakin kuin VL-piireissä, niitäkin tulee nykyään ilmi, mutta VL-väen toimia nyt vain enempi tarkkaillaan. Maallinen laki kuuluu kaikille ja sitä on noudatettava. Vielä tuokin, että kyllä voi olla ammattiliitoissa ja se onkin hyvä, koska siellä hoidetaan palkka-asiat, yleensä hyvin ja se on "tavan" palkan-nauttijan etuja.
      Jos yrittäjät toimivat oikein, heitä ei tarvitse tutkia, mutta vääryydet on hoidettava kuntoon, tekipä ne kuka tahansa.

    • Anonyymi

      Kyllä "kehtaa olla uskovainen", kun muistaa pitkän iankaikkisuuden. Jos täällä vähän aikaa joutuukin kärsimään joidenkin vikojen tähden, joilla leimataan kaikki muutkin, niin se kannattaa. Ei ole uskon perimmäinen tarkoitus selvinnyt ihmiselle, jos "ei kehtaa". Jeesuskin "kehtasi" tehdä monenlaista, jota ihmiset paheksuivat.

      • Anonyymi

        Jehovan Todistajakin on uskovainen, samoin mormooni ja adventisti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jehovan Todistajakin on uskovainen, samoin mormooni ja adventisti.

        Jehovan todistaja ja mormoni ovat epäuskovaisia. Näin meille kotona sanottiin. Myös körtit, adventistit, babtistit, metodistit, aftenistit, satanistit, helluntailaiset, jedonistit, eriseuraset lestadiolaiset ynnä muut ovat epäuskovaisia. Meidän naapurissa asui mm. helluntailaisia, bantisteja, satanisteja ja körttejä ja meille kotona sanottiin, että vaikka noilla onkin usko, niin ne on epäuskovaisia, koska uskovat väärin. Ja sitä paitsi saatanan palvominen on erittäin turmiollista ja vaarallista. Näin meille lapsille kotonamme opetettiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jehovan todistaja ja mormoni ovat epäuskovaisia. Näin meille kotona sanottiin. Myös körtit, adventistit, babtistit, metodistit, aftenistit, satanistit, helluntailaiset, jedonistit, eriseuraset lestadiolaiset ynnä muut ovat epäuskovaisia. Meidän naapurissa asui mm. helluntailaisia, bantisteja, satanisteja ja körttejä ja meille kotona sanottiin, että vaikka noilla onkin usko, niin ne on epäuskovaisia, koska uskovat väärin. Ja sitä paitsi saatanan palvominen on erittäin turmiollista ja vaarallista. Näin meille lapsille kotonamme opetettiin.

        Se on se ME! Muiden moittiminen ja itsensä ylentäminen todistaa että lestat eivät rakasta lähimmäisiään. On vain ME, ME !


      • Anonyymi

        Ei ole uskon perimmäinen tarkoitus selvinnyt ihmiselle, joka miettii iankaikkisuuksia.
        Uskonto on ihan vain maallista ihmisten hyväksikäyttöä ja jatkoaikaa ei sitten pelata vaikka olisi kuin hyvä joukkue.


    • Anonyymi

      Eipä ollu terveellä pohjalla tämäkään kun ihan itse maineensa paskoo

      • Anonyymi

        Jotku yksittäiset pilaa meidän kaikkien maineen. Kiitos vain niille. Häpeän syvästi uskoani, mutten uskalla luopua tästä.


    • Anonyymi

      Miten ihmeesä kukaan enää kehtaa tunnustaa olevansa lesta.

      • Anonyymi

        Uskollisuus SRK:lle ja saarnamiesten plörinöille pitää harvenevaa joukkoa koossa - vielä. Mutta loppukin häämöttää kun Jeesus tulee. Sitten se on laaki ja loppu.


      • Anonyymi

        Ennenkään se ei ollu heleppoa, mutta nyt ei varsinkaan. Kyllä,tää uskon tunnustaminen on todella vaikeaa, ku joutuu häpeämään omaa uskoa niin suunnattomasti!


      • Anonyymi

        Uskon tunnustaminen on äärimmäisen vaikiaa. Hävettää olla lestadiolainen, vaan ku en uskalla kieltää uskoa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskon tunnustaminen on äärimmäisen vaikiaa. Hävettää olla lestadiolainen, vaan ku en uskalla kieltää uskoa!

        Eihän Jeesukseen uskominen ole vaikeaa. Ei sinun tarvitse kuulua uskonlahkoon ollaksesi uskova. Oletko samaa mieltä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eihän Jeesukseen uskominen ole vaikeaa. Ei sinun tarvitse kuulua uskonlahkoon ollaksesi uskova. Oletko samaa mieltä?

        Uskovaisuus ei edelleenkään ole lahko. Koita ymmärtää se. Uskovaiset antaa katuville syntejä anteeksi Jeesuksen nimessä. Epäuskovaiset eivät näin tee.


    • Anonyymi

      Uskovainen voit olla ilman bisnemiesten pilaamaa ja saarnamiesten tukemaa lahkoa. Jumala tuskin pyllistääkään lahkon suuntaan kaiken tapahtuneen takia, vaikka anteeksiantoa hoettaisiin yötäpäivää.

      • Anonyymi

        Uskovaisuus ei ole lahko, koita ymmärtää se! On olemasa uskovaisten joukko, jotka Jeesuksen valtuuttamina saarnaa katuville synnit anteeksi. Muut joukot ovat eriseuroja ja väärää uskovaisuutta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskovaisuus ei ole lahko, koita ymmärtää se! On olemasa uskovaisten joukko, jotka Jeesuksen valtuuttamina saarnaa katuville synnit anteeksi. Muut joukot ovat eriseuroja ja väärää uskovaisuutta!

        Saarnaa, saarnaa, saarnaa! Siellä te vaan saarnaatte ja saarnaatte turhaan. Ihmisen pitää ensin uskoa Jeesukseen, tehdä parannus ja mennä kasteelle.
        Lestojen touhu on kuin alkualkuasukkailla. Uskotaan poppamiehiä ja luullaan että he ovat jumalia. Teidän jumalianne ovat SRK ja poppamiehet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saarnaa, saarnaa, saarnaa! Siellä te vaan saarnaatte ja saarnaatte turhaan. Ihmisen pitää ensin uskoa Jeesukseen, tehdä parannus ja mennä kasteelle.
        Lestojen touhu on kuin alkualkuasukkailla. Uskotaan poppamiehiä ja luullaan että he ovat jumalia. Teidän jumalianne ovat SRK ja poppamiehet.

        Olet käsittänyt uskomme perusteet ihan väärin, tai haluat uskoa ne päin vittua. Me ei todellakaan ajatella niin, että evankeliumin julistaja julistais omiin nimiin tai joidenkin poppamiesten valtuuttamana. Jeesus antoi hyvästijättöpuheessa Taivasten valtakunnan avaimet opetuslapsilleen. Hän sanoi, että kastakaat, tehkäät kaikki minun opetuslapsiksesi. Kyllä, me kastamme lapset. He ovat uskon esikuvia. Jos et ole lapsena käynyt kasteella ja haluat tehdä parannuksen, niin silloin sun on otettava kaste aikuisena. Mutta sekin vasta sitten, kun olet saanut syntisi anteeksi toisen uskovaisen julistamana. Jeesus sanoi, että antakaat toisille synnit anteeksi minun nimessäni. Ne, joille te annatte synnit anteeksi minun nimessäni, ne ovat myös taivaassa annetut!
        Eli syntien anteeksisaarnaaja sanoo selvästi, etä Jeesuksen nimessä ja veressä, saa uskoa kaikki synnit anteeksi. Eli loppupeleissä Herra Jeesus Kristus antaa ne synnit anteeksi, mutta siihen tarvitaan välimies, toinen uskovainen, jolla henki on. Näin Raamatussakin todetaan. Jos et edelleenään usko, tai haluat väittää, että me olisimme ottaneet nämä avaimet itse omiin käsiimmee ja siunaisimme toisia meidän nimiimme, niin olet pahemman kerran väärässä. Näin me emme opeta, emmekä usko! Me siunaamme toisia Jeesuksen nimessä ja kalliissa sovintoveressä! Silkka ero!


    • Anonyymi

      Valtaosa meikäläisistä on aina hävennyt syvästi uskoaan. Usein usko pyritään peittelemään kaikin keinoin ja kysymyksiinkään ei anneta suoria vastauksia. Kierrellään ja kaarrellaan. Jos kysyy, oletko sinä vanhoillislestadiolainen, tai uskotko Jumalaan, niin siihenkään ei uskalleta antaa vastausta. Vanhoillislestadiolaisen tunnistaa lähinnä siitä, että sanavarastossa on ruttoa, raatoa ja ryökälettä. Usein voimakkaammat kirosanat ovat puuttuneet vl:ien sanavarastosta, mutta nykyään hämäyksen vuoksi saattavat käyttää niitäkin. Miksi hävetä omaa uskoa niin syvästi, ettei uskalleta uskoa tunnustaa? Helluntalaiset mainostelevat uskoa, mutta vanhoillislestadiolaiset pyrkivät salaamaan sen kaikin keinoin.

      • Anonyymi

        tousille on siunaantunut mammonaa ja rahaa ja harvapa meistä ihmisistä pysyy nahoissaan kun sitä on. osalla tilillä osakkeissa osallakiinteistöis ja ajoneuvois. sanotaan et helppoo tiettyyn rajaan asti. mut liika kunnianhimo ja ahneus on paha juttu. silloin ihmismieli ja käytöskin on muuttunut


      • Anonyymi

        ketkä muut uskonsuunnat ja herätysliikkeet on tapetilla hs is ja il myöten. ketään ei julkisesti parjata niin paljon kuin vl..iä. eikö ois jo heräämisen paikka.osa ihmisistä käyttäytyy sopimattomimmin niin kaikki haukutaan. missään rikoksessa uskonsuuntien edustajat eivät ole yliedustettuina.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ketkä muut uskonsuunnat ja herätysliikkeet on tapetilla hs is ja il myöten. ketään ei julkisesti parjata niin paljon kuin vl..iä. eikö ois jo heräämisen paikka.osa ihmisistä käyttäytyy sopimattomimmin niin kaikki haukutaan. missään rikoksessa uskonsuuntien edustajat eivät ole yliedustettuina.

        Jumalan valtakunnasta halutaan herjaten kirjoittaa kaikkea ikävää, jotta me uskovaiset näyttäisimme mahdollisimman huonoilta ihmisiltä. Sitten ihmetellään, miksi uskovaisten kotien lapset menestyvät niin huonosti koulussa.... no ku täytyy hävetä omaa uskoa minkä kerkeää!


    • Anonyymi

      voi perkkeles sun kanssas jumala!!! staatana kun ei seuroihin päästä ni väki ei pysy enää lahkossa. nii että katala jumala helvana voisitko jo sallia seurojen pidon???

    • Anonyymi

      Ei voi enää olla lesta sillä silloin joutuu helvettiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      2517
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      222
      1398
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      82
      1242
    4. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      39
      1159
    5. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      76
      1146
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      133
      1065
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      11
      972
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      116
      890
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      78
      780
    10. Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen

      Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.
      Ikävä
      24
      749
    Aihe