en oikee löytäny ettimääni muilta palstoilta niin tehdään uus: eli ne kaikki, jolla on tietoa viinakrampista niin vois vähän valasta mua? voiko viinakramppi tulla pelkästä oluesta? 12 päivää ”tissuttelin” pelkkää olutta 5-6 päivässä. muistin syödä normaalisti ja juoda vettä joka päivä tissuttelun aikana.. tänään en juonu ku kaks ja päätin tissuttelun lopettaa muutenkin. olin jostain lukevanani, et viinakramppi iskis ihmiseen jotka juonut kuukausia aamusta iltaan sekä ollu syömättä? mulla ei kuitenkaan tosiaan menny kun max 6pvässä 12 pvän ajan. tiedän että krampin saaminen on yksilöllistä mutta voiko tällänen määrä mitä itse join aiheuttaa kuienkaan kramppia koska söin,join vettä sekä olen nukkunut semi ookoosti
viinakramppi
Anonyymi
41062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensikerran elämässäni törmäsin käsitteeseen "viinakramppi". Voi olla yksilöllistä, mutta tuskin tulee kouristuksia noin kevyestä ja lyhyestä känniputkesta. Yleensä kramppeja ilmenee kun suolan/suolojen saanti on liian vähäistä.
niin eli kouristus mahdollisuudet olisivat sit melko korkeat, jos olisin jättänyt syömättä ja kitannut aamusta iltaan tyhjään vatsaan?
-ap
5-6 olutta per päivä ja normaali syöminen ei kyllä ole mitään tissuttelua. 5-6 olutta per tunti ja silloin tällöin jotain pikkusuolaista on lähempänä. Toki pienemmille miehille voi olla vaikeaa saada noin montaa tunnissa alas. Ehkä 3-4 parempi. Jos alkaa olut tökkimään, niin pari viinapaukkua väliin ja taas maistuu olut.
Odottakaahan kun tutustutte viinapsykoosiin-se se on jännä. Tämän se teettää, kun Suomen viinapolitiikka on kieltolain mukainen, tuomitseva ja ahdasmielinen- ihmiset eivät ymmärrä enää mistään mitään. Kyllä olisi maassamme parille Lasolinkiskojalle käyttöä nykyvalistuksessa. 5-6 olutta päivässä ruokineen nesteytyksineen ja suolaisine purtavineen ei oikeastaan ole edes juomista humaltumistarkoituksessa, itsensä lihottamista vain. Aloittaja on toivottavasti siirtynyt jo pössyttelyyn, jottei tarvitse enää pohtia jonninjoutavia.