Taivaan ja maan välillä ohjelman viehätys perustuu juuri Melleriin. . Hänellä on hyvätpuheet. Aivan oma korostus ja sanonnat ja tulkinnat. Itsekin iäkkäänä muistelen mellerin ennustuksia ja toimintaa jo kipinä lehdestä alkaen. Ei ole kuulunut
Meller TMVhen!
44
60
Vastaukset
- AnonyymiMellerin puheenrytmitys on hidasta eli parastapuhenopeutta. Hitaaseen puhenopeuteen kun lisää Mellerin Raamattutiedot niin itse nautin kuin hevonen saadessaan 5litraa pirtelöä turpaan nuolaistuksi. 
 Ylipäällikkö, johtaja, suur se ja suurruhtinaasen verrattu aatelinen,leuka hieman koholla,
 Commandohauis
- AnonyymiTV7n pitäisi lisätä ohjelmistoonsa kielilläpuhumisen alkeet ja vaikkapa jatkokurssinkin. - AnonyymiMiten TV7 tähän aihepiiriin liittyy? 
 
- AnonyymiMarja Rantanen on myös sangen hyvä Raamatuntuntija. 
 Se mietityttää onko naisen opetuksia sallittua kuunnella. Joutuuko naisen opetuksia kuuleva aikuinen mies tuomiolle asiassa kun loppu tulee ja tilintekopäivä.
 Liberaalinaisista lähti osaltaan kapinaan nousu, joka johtanut yhteistyössä setan kanssa homosteluliittojen syntihyväksymiseen Suomen lakiin niin ettyä miehimykset voivat voivat mennä keskenään ja ryhtyä toisiin avioliitoksi kutsutussa syntiliitossa.- AnonyymiRantasessa rasittaa ärrä. Puhevika. Eikö Jumala olisi voinut parantaa sen. Meidän perheen ärräviat on hoidettu. Rantanen väitti kerran kuolleita herätetyn kentillä. Todisteet. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Rantasessa rasittaa ärrä. Puhevika. Eikö Jumala olisi voinut parantaa sen. Meidän perheen ärräviat on hoidettu. Rantanen väitti kerran kuolleita herätetyn kentillä. Todisteet. Marjan puheesta saa selvyyden ja hänen puheensa on "ärräviankin" puolesta ihanaa ja fantastista korvain kuulla. Persoonallinne, rakastettava ominaispiirre mielestäni. 
 Nuhtelen sinua tahallisesta vian hakemisesta ihmisestä (pilkataksesi? ) häntä asiasta, jolle hän ei kykene mahdollisesti jostain suun rakenteellisesta äänihuulellis foneettisesta syystä johtuvaa.
 Commandohauis
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Rantasessa rasittaa ärrä. Puhevika. Eikö Jumala olisi voinut parantaa sen. Meidän perheen ärräviat on hoidettu. Rantanen väitti kerran kuolleita herätetyn kentillä. Todisteet. Rukoilen puolestasi, että sinulta poistuisi rasittavuus , jota väität kokevasi kuullessasi Marjan ärrät, Okei, suvaitsetko näin mun tekevän? 
 Rukoilkaapas muutkin lyhyesti että anonyymi saa jatkossa kuunnella Marjan puhetta rasittumatta siitä enää.
 Rukoilin nyt että pääset irti rasittavuudesta Marjan ärrää kohtaan Jeesuksen Nimessä Isältä.
 Älkää antako todistuksen äänen vaieta, puhutaan Totuutta rakkaudessa, ei pelkästään Totuutta vaan Totuutta rakkaudessa.
 Herra Isä, kiitos kun autat meitä pyhillä käsilläsi heikkoudessamme kun odottelemme Jeesuksen paluuta. Tekisi mieli niin kiitää nyt, kiittää, kiittää , kittää Sinua Isä! Kiitos varjelustasi, juuh, aamen!
 Commandohauis
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Rantasessa rasittaa ärrä. Puhevika. Eikö Jumala olisi voinut parantaa sen. Meidän perheen ärräviat on hoidettu. Rantanen väitti kerran kuolleita herätetyn kentillä. Todisteet. Rantasen ärrässä ei ole mitään vikaa, hyvin saa selvää mitä puhuu ja hänen äänensä/puheensa on todella miellyttävää kuunneltavaa. Pehmeä ääni hänellä ja ärrä on mukava persoonallinen piirre. Hyvä, ettei Jumala ole sitä ”korjannut”, ellei hän itse siitä kärsi. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Rukoilen puolestasi, että sinulta poistuisi rasittavuus , jota väität kokevasi kuullessasi Marjan ärrät, Okei, suvaitsetko näin mun tekevän? 
 Rukoilkaapas muutkin lyhyesti että anonyymi saa jatkossa kuunnella Marjan puhetta rasittumatta siitä enää.
 Rukoilin nyt että pääset irti rasittavuudesta Marjan ärrää kohtaan Jeesuksen Nimessä Isältä.
 Älkää antako todistuksen äänen vaieta, puhutaan Totuutta rakkaudessa, ei pelkästään Totuutta vaan Totuutta rakkaudessa.
 Herra Isä, kiitos kun autat meitä pyhillä käsilläsi heikkoudessamme kun odottelemme Jeesuksen paluuta. Tekisi mieli niin kiitää nyt, kiittää, kiittää , kittää Sinua Isä! Kiitos varjelustasi, juuh, aamen!
 CommandohauisMarja opiskeli Ranskassa ja sai siellä eri ärrän kuin Suomessa. 
 Opettaahan Jumala lapsillekin ärrän. Poikani Listo joka sanoi koila on nyt Risto koirineen
- Minusta kaikki TMV:ssä vastausvuorossa olevista ovat erittäin miellyttäviä ihmisiä ja tuntevan Raamatun hyvin. Markku Vuorinen, Marja Rantanen, Pasi Turunen, Juha Ahvio, Hannu Äimänen, Timo Kaskitalo. Kaikki ovat hyvin kohteliaita ja kunniottavia kaikkia soittajia kohtaan. 
- Anonyymi kirjoitti:- Rantasessa rasittaa ärrä. Puhevika. Eikö Jumala olisi voinut parantaa sen. Meidän perheen ärräviat on hoidettu. Rantanen väitti kerran kuolleita herätetyn kentillä. Todisteet. - Marjalla on ihana pehmeä ärrä. Mutta sinä varmaan löydät kaikista jotain huomautettavaa. 
- Oksastettu.Oksa kirjoitti:- Minusta kaikki TMV:ssä vastausvuorossa olevista ovat erittäin miellyttäviä ihmisiä ja tuntevan Raamatun hyvin. Markku Vuorinen, Marja Rantanen, Pasi Turunen, Juha Ahvio, Hannu Äimänen, Timo Kaskitalo. Kaikki ovat hyvin kohteliaita ja kunniottavia kaikkia soittajia kohtaan. - Moni eläin möyrii mudassa ja kantaa loisia, mutta vain sika on saastainen. 
- Henki kirjoitti:- Moni eläin möyrii mudassa ja kantaa loisia, mutta vain sika on saastainen. - Aha, mitenkäs se tähän liittyy? 
- Henki kirjoitti:- Vastaus löytyy Raamatusta. - Tuskin mutta kerro se kun noin innoissasi olet. 
- AnonyymiHenki kirjoitti:Mitä haluat tietää? Sen mitä edellä kysyin. 
- Henki kirjoitti:- Kehotin olla syömättä saastunutta ruokaa. - En minä mitään sellaista kysynyt. 
 
- AnonyymiYrjö Myller (1805-1898). Myller oli saksalaistaustainen evankelista ja uskon sankari, joka mm. perusti orpokoteja Englantiin. Hänen elämän periaatteensa oli, että hän ei pyydä mitään ihmisiltä vaan ainoastaan Jumalalta. Tämä on yksi, Mellerin oppi-isä. 
- AnonyymiMellerin piti jo kuukausi sitten olla ko. ohjelmassa, Vuorinen kuitenkin pyydettiin mukaan lyhyellä varoitusajalla. Sitten piti taas olla viikon päästä Mellerin. Ja puhelimeen kin hänet oli tarkoitus pyytää TMV:ssä. 
 Outoa. Radio-ohjelmatkin ovat hänen uusintojaan. Blogia on kirjoittanut.
 Voisivat jotain mainita, kun on kuitenkin noinkin näkyvästä ihmisestä kyse.- AnonyymiBlogia lienee Meller vielä pitänyt?Ainakin jotain missä hän lupasi lopettaa vuoden päästä rahoituspyynnöt?? 
 Meller on erittäin keskeinen ehkä keskeisin patmos lainen ja monet odottavat ääntään.Meller on pian 80 vee.Mutta olisi asiallista kertoa koska taas kuulemme.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Blogia lienee Meller vielä pitänyt?Ainakin jotain missä hän lupasi lopettaa vuoden päästä rahoituspyynnöt?? 
 Meller on erittäin keskeinen ehkä keskeisin patmos lainen ja monet odottavat ääntään.Meller on pian 80 vee.Mutta olisi asiallista kertoa koska taas kuulemme.Blogia pitää, viimeisin kirjoitus 10.2. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Blogia lienee Meller vielä pitänyt?Ainakin jotain missä hän lupasi lopettaa vuoden päästä rahoituspyynnöt?? 
 Meller on erittäin keskeinen ehkä keskeisin patmos lainen ja monet odottavat ääntään.Meller on pian 80 vee.Mutta olisi asiallista kertoa koska taas kuulemme.Olisi nimenomaan asiallista kertoa, miksi ääntä ei kuulla. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Olisi nimenomaan asiallista kertoa, miksi ääntä ei kuulla. Piilottelulla ei voiteta mitään 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Blogia pitää, viimeisin kirjoitus 10.2. Onhan blogi voitu kirjoittaa viikkoja aiemmin 
- Anonyymi kirjoitti:- Olisi nimenomaan asiallista kertoa, miksi ääntä ei kuulla. - Miksi se sinulle pitäisi kertoa? Kaikki hommat on hoidettu ilman Lexaakin. Lexa on ilmeisesti kiireinen juhlavuoden tehtävien puitteissa. Patmoshan täyttää tänävuonna 50 vuotta. 
- AnonyymiNyt on Meller TMV:ssä kysy mikä mieltäsi askarruttaa. 
- Anonyymi kirjoitti:- Olisi nimenomaan asiallista kertoa, miksi ääntä ei kuulla. - Ukoo lienee liian huonossa kunnossa radioon. Blogistahan ei tiedä kuka sen todellisuudessa kirjoitti. 
 
- AnonyymiAinakin tänään keskiviikkona hän on jossain päiväohjelmassa ja illalla "Päätoimittajien seurassa" Rantasen kanssa. 
 Aina vaan ei tiedä, mikä on nauhoitettua ohjelmaa ja mikä ei.
- AnonyymiSain Ristin tieltä? jonkun Mellerin 18.2.2021 päivätyn you tube puheen mainoksen aiheena pakolaisten tulo Suomeen ja kirkon asenne. Olikohan tämä joku hätäinen uusinta kun aihe sopii 5 v taakse. Nyt olisi uudet murheet. Miksi lähettää aiheeltaan epärelevanttia puhetta muka tuoreena? Leolla olisi ollut paremmin nykyhetkeen sopivaa aineistoa. - AnonyymiPaljon saa irti vanhemmistakin kirjoituksista ja tvohjelmista. 
 Leo Meller ja ystävät on " vanhaa kauraa" tv7:n arkistossa ja aivan veret seisauttavan hyvää opetusta.
 Minua kiinnostaa lähes kaikki Leon esiintuoma aineisto. Leolla oli hieman sensored puhetapa nuorempana 80-luvulla, mutta vanhetessa ihminen tasoittuu.
 Commandohauis
 
- AnonyymiJob.5:26-27 Ikäsi kypsyydessä sinä menet hautaan, niinkuin lyhde korjataan ajallansa. Katso, tämän olemme tutkineet, ja niin se on; kuule se, ja ota sinäkin siitä vaari. 
- AnonyymiMeller: Raha on pyhä 
 https://www.patmos.fi/blogit/raha-on-pyha-naita-mina-muistelen-28/
- AnonyymiMeller on monin tavoin mukavan persoonallinen ja miellyttävä kuunneltava. Ilahdun erityisesti, kun saan tietää hänen olevan kys. ohjelmassa Marjan kanssa, vaikka pidän myös muistakin Patmoksen toimittajista/Raamatun opettajista. - AnonyymiOlen allerginen ärrän sortamiselle. Se rääkkää oikean suomala isen korvaa. Kyllä sen varmaan saisi kunnon ärräksi jos yrittäisi. Oppiihan 99 prosenttia meistä ärrän oikein. On lähimmäisen rakkautta puhua oikein että toinenkin ymmärtää. Olen itse opetellut ässän oikein. Toisaalta joku voi ajatella rorakieli ärrän olevan hieno ranskalaista. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Olen allerginen ärrän sortamiselle. Se rääkkää oikean suomala isen korvaa. Kyllä sen varmaan saisi kunnon ärräksi jos yrittäisi. Oppiihan 99 prosenttia meistä ärrän oikein. On lähimmäisen rakkautta puhua oikein että toinenkin ymmärtää. Olen itse opetellut ässän oikein. Toisaalta joku voi ajatella rorakieli ärrän olevan hieno ranskalaista. Kolmevuotiaamme käy ärräterapiassa. Hän sanoo Jaria jaliksi ja koiraa koilaksija höyryjyrää höylyjyläksi. Puheesta saan selvän. Täyttää kohta 4. Terapia ettei häntä kiusata. 
 
- AnonyymiMiik.3:5-7 Näin sanoo Herra niitä profeetttoja vastaan, jotka eksyttävät minun kansani, jotka huutavat: Rauha! kun heidän hampaissaan on purtavaa, mutta julistavat pyhän sodan sille, joka ei anna mitään heidän suuhunsa: Sentähden tulee teille yö, näkyjä vailla, teille tulee pimeys, ennustelua vailla. Aurinko laskee näiltä profeetoilta, ja päivä heiltä pimenee. Näkijät joutuvat häpeään, ja ennustelijat punastuvat. Kaikki he peittävät partansa, sillä Jumalan vastausta ei tule. 
- AnonyymiPs.59:9 Mutta sinä, Herra, naurat heille, sinä pidät kaikkia pakanoita pilkkanasi. Ob.1:15 Sillä lähellä on Herran päivä kaikkia pakanakansoja: Niinkuin sinä olet tehnyt, niin sinulle tehdään; kosto sinun teostasi kohtaa sinun omaa päätäsi. Hes.35:15 
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8210005
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1287735
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906027
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään554139
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804020
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut483995
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503689
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133080
- Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntäKriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi593080
- Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliinja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73067